Sağlıklı Eklemler İçin Yapılması Gerekenler

Çok ve karışık yemek, hazır katkılı besinlerle beslenme ve içeceklerden uzak durulmalı, ülkü kilonuzda olmalısınız. yürüyüş, hafif kültür fizik hareketleri, mümkün ise bisiklet kullanarak, etkin halde eklemlerimizin aktif durumda işleyişini sağlamalıyız. Termal kaplıca ile fizik tedavileri de hastaların rahatlamasında tesirlidir.

Haftada 1-2 kere et yahut balık dışında beslenmemiz sebze yüklü olmalıdır. Kullanılacak yağ kesinlikle kaliteli zeytinyağı olmalıdır. Isırgan otu, ıspanak, roka, semiz otu, dere otu, tere, maydanoz, kişniş, kıvırcık, marul, lahana, pırasa, kereviz ve yaprakları, kırmızı pancar, havuç, soğan, sarımsak, turp,

Meyvelerden elma, üzüm, incir, erik, greyfurt, limon, nar, portakal hareket sistemi hastalıklarının ilâcıdır. C, E ve A vitaminleri üzere antioksidan özellikte vitaminler kireçlenmenin önlenmesi ve şikâyetlerin hafifletilmesi bakımından değerli. 

Bundan ötürü üzüm çekirdeği özütü, nar özütü Kuru erik , günde 1 adet yeşil adet zeytin çekirdeği , kemik ve eklemleri kuvvetlendirmek için, kollagen dokudan (bağ dokusu, jelatin) güçlü olan kemik suyu ve paçadan büyük yarar sağlanır. 

Kireçlenmeye karşı Çınar yaprağı “İki adet büyük uzunluk taze (yeşil) ya da kurutulmuş derin yırtıklı çınar yaprağını soğuk suda yıkayınız ve kesimlere ayırınız. Bir su bardağı klorsuz suyu kaynattıktan sonra yaprakları ek ediniz ve kısık ateşte ağzı kapalı olarak bir dakika kaynatınız. Kaynama mühleti tamamlandıktan sonra sıcakken süzünüz. Ilıyınca akşam yemeklerinden evvel ve gece yatarken 30 gün boyunca içiniz. 

Siyah çay, kahve, hazır yiyecek ve içecekler, çikolata, her çeşit konserve, eritme peynir, taze kaşar, hidrojenle katılaştırılmış yağlar kanda asit yapar ve kasiyumun tesirini azaltır. Sütün sindirimi zordur. Süt yerine yoğurt , ayran içmek kefir( konut üretimi ),beyaz peynir yahut eski peynir , probiyotik kullanımı bağırsak sıhhati için daha tesirlidir. Süt içilecekse zencefil yahut tarçın ile sindirim kolaylaştırılır. 

Başa dön tuşu