Şeker Tadında Sağlıklı ve Fit Bayram!

Ramazan Bayramı’na günler kala, nasıl besleneceğinize dair tereddütleriniz ve soru işaretleriniz varsa, bu yazı sizin için! Bayramı keyifli geçirmenin yanı sıra sağlıklı geçirmek için neler yapmamız gerektiğine bakalım.

    SU!

Uzun saatler süren oruç sonucunda susuz kalmış bedeninizin su muhtaçlığını gidermek, ramazan bitiminde yapmanız gerekenler ortasında birinci sırada yer alır. Bu sebeple bayram sabahına su ile başlayın ve her gün 2-2,5 litre su tüketmeye kesinlikle ihtimam gösterin.

    AĞIR YEMEKLER

Bir ay uzunluğu dinlenmiş ve arınmış bedeninize, ağır yemeklerle yüklenmeyi düşünmüyorsunuz değil mi? Aksi halde kilo denetimi yapmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden; yağlı, çok tuzlu/şekerli ve kızartma tekniği ile pişmiş yiyeceklerle vücudunuzu yormak yerine daha sakin tercihler yapın. Izgara zerzevat, beyaz et, bol salata ve kalsiyumdan güçlü besinler süslesin sofranızı.

    ÖĞÜN ATLAMAYIN!

Uzun periyodik açlığa alışıp yavaşlayan metabolizmanızı eski sistemine geri döndürmek için, öğün tertibi oturtmalısınız. Bilhassa kahvaltının en kıymetli öğün olduğunu her vakit hatırlayın. Zira kahvaltı; gün içinde gücünüzü düzenlerken iştah ataklarınızın da önüne geçer. Kahvaltı ile başlayan günün geri kalanında, her 3-4 saatte bir beslenerek metabolizmanızı eski suratına kavuşturun.

    TATLI

Bayram denilince akla birinci gelen ne yazık ki tatlı oluyor. Bayram uzunluğu tatlıdan büsbütün uzak durmak elbette mümkün değil lakin hakikat tercihler yaparak, en az hasarla bu durumu atlatabilirsiniz. Seçme bahtınız olduğunda şerbetli ve hamur işi tatlılar yerine sütlü tatlı tercih etmek en yanlışsız adım olacaktır. Kendinize bayramın her günü için en fazla 1 tatlı hakkı verin ve kesinlikle porsiyon denetimi yapın. Diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon hastasıysanız tatlı seçimi ve porsiyonu konusunda azami dikkat göstermeniz, mümkünse uzak durmanız gerekir. Küçük bir hatırlatma bırakarak tatlı konusuna noktayı koymak istiyorum: 1 dilim baklava ortalama 250 kaloridir ve 35.5 gram karbonhidrat içerir.

    UYKU

Ramazan uzunluğu iftar ve sahur ortasını bağladıysanız, en kısa mühlet içinde uyku nizamınıza dönüp 23.00-04.00 ortasında iştah sisteminizi denetim eden hormonların olağan seyrinde çalışmasına ve bağışıklık sisteminizin güçlenmesine müsaade vermelisiniz.

    Sevdiklerinizle birlikte olabilmenin değerini bileceğiniz, keyifli ve huzurlu bayramlar dilerim.

Başa dön tuşu