Sık Yapılan 10 Diyet Hatası

Yazın gelmesi ile bikinilerin içinde formda ve sağlıklı görünmek hangi bayanın hayali değil ki. Bu uğurda uyguladığınız birçok tanınan diyet listesi olabilir. Zayıflamaya çalışırken her gün yeni bir diyet listesi ile karşılaşabilirsiniz.
Ünlülerin diyetleri, bikini diyeti, karpuz diyeti, İsveç diyeti bu tanınan diyetlere yalnızca birkaç örnek. Lakin uyguladığınız usullerin ne kadarı yanlışsız? Zayıflarken tıpkı vakitte sağlığınızdan da olmak istemiyorsanız yazımızı dikkatlice okuyun. Zira bu yazı diyet yaparken yaptığınız yanlışları görmenizi sağlayacak, gerçek bildiğiniz yanlışları açığa çıkaracak.

ZAYIFLAMA İLAÇLARINI DENETİMSİZ KULLANMAK
Hiçbir ilaç hekim denetimi ve bilgisi olmadan kullanılamayacağı üzere zayıflama ilaçları da kullanılmamalıdır. Yanlış ve bilinçsiz halde kullanılan zayıflama ilaçları beyinde hasar, tiroid problemleri, tansiyon ve kalp damar hastalıkları üzere önemli sıhhat meselelerine yol açabilir. Bu nedenle reçetesiz ve tabip denetimi olmadan asla zayıflama ilaçları kullanmayın.

ÖĞÜN ATLAYARAK VE UZUN MÜHLET AÇ KALARAK KİLO VERMEYE ÇALIŞMAK
Danışanlarım tarafından en sık duyduğum diyet yanılgılarından birisi öğün atlamaktır. Bir küme kahvaltıyı atlarken öteki bir küme ise öğlen yemeğini atlayıp aldıkları kaloriyi azaltarak zayıflayacaklarını düşünüyorlar. Lakin bir sonraki öğünde sofraya düşük bir kan şekeri ile oturdukları için daha fazla yemek yiyeceklerini görmezler. Bu nedenle bilhassa ana öğünleri yapmadan asla zayıflanamaz. Diyetinizi kesinlikle 3 ana öğün olan kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri ile 2-2.5 saat ortayla yapacağınız küçük orta öğünler biçiminde planlayın. Orta öğünlerde kuru yahut yaş meyveler, süt, kefir, ceviz, badem, fındık üzere doyurucu ve sağlıklı seçenekleri tercih edin.

TEK TİP BESLENME DİYETLERİ UYGULAMAK
Lahana diyeti, salata diyeti, elma diyeti, protein diyeti üzere tek bir besine mucizevi vazifeler yükleyerek yapılan diyetler lakin su ve kas kaybettirir. Beslenme tüm besin kümelerinin istikrarlı ve kâfi bir halde beslenmenizde ayarlanması manasına gelmektedir. Sıhhatsiz olan bu diyetler nedeniyle kas kaybı yaşayıp daha sonra kilolarınızı vermekte epey zahmet çekersiniz zira bedeninizde en çok güç harcayan doku kas dokusudur.

“HEP AZ YİYORUM LAKİN KİLO ALIYORUM” DİYE KENDİNİZİ KANDIRMAK
Beslenme konusunda kendi kendinizi değerlendirmeyi bırakın. Bu iş diyetisyenlerin vazifesidir ve bizler ne kadar besin alımınız olduğunu anlamak için beslenme tüketim kayıtlarını alırız. Az yemek büsbütün bireyden bireye nazaran değişen bir tabirdir. Bu nedenle bunun değerlendirmesi için bir diyetisyene müracaatınızda yarar var. Az yemek yemenin az kalori almak ile muadil olmadığını bilin.

SU YERİNE KAHVE VE ÇAY İÇMEK
Bedeninizin değerli bir kısmını kaplayan su maalesef fazla kahve ve siyah çay tüketimiyle azalabilir. Fazla kafeinli içecekler idrar söktürücü özellikleri nedeniyle bedeninizden su eksilmesine neden olabilir. Diyetinizde suyun yerine bu içecekleri koymayın.

YAZILI VE GÖRSEL MEDYADAKİ ÜNLÜLERİN DİYETLERİNİ YAPMAK
Ünlü bireyler, modeller, müzikçilerin diyetleri bırakın kendilerine kalsın zira herkesin diyeti kendine özel olmalı. Siz bir model değilsiniz ve onun kadar da ince bir bedene sahip olmak için uğraşmamalısınız. Diyetiniz gerçekçi olmalı ve her vakit sizin gereksinimlerinizi karşılamalı. Vücudunuzu önemseyin ve ona kendi muhtaçlıklarını verin diğerlerininkini değil.

DÜŞÜK KALORİLİ ESERLERİ DİYETİNİZDE SINIRSIZ KULLANMAK
Diyet eserler düşük kalorili ve düşük yağ içeriklerine sahiptirler lakin kalorisiz değildirler. Bu nedenle bunları sınırsız tüketmekten vazgeçin. Besin etiketlerini okuyun ve standart eserlerle diyet eserleri besin etiketlerinden karşılaştırın.

SIK SIK TARTILMAK
En çok yapılan diyet yanılgılarından biri de sık tartılmak. Kilonuz gün içinde sabah öğlen akşam daima değişme eğilimindedir. Hatta çok spor yaptığınız günler, bayanlar için menstürasyon günleri, uykunuzu alamadığınız günler kendinizi farkı kilolarda bulabilirsiniz. Bunun nedeni gün içinde birçok şeyden etkilenen sıvı ağırlığımızdır. En yanlışsız tartı haftada bir kere ve sabah aç karnına yapılandır. Ayrıyeten daima tıpkı tartıda tartılmayı da unutmayın.

GERÇEKÇİ OLMAYAN GAYELERLE RUHSAL OLARAK YORULMAK
Kilo vermek her ne kadar yalnızca fizikî bir aksiyon üzere görünse de ruhsal durumunuzda çok kıymetlidir. Bu nedenle diyete başladığınızda kendinize gerçekçi gayeler koyun 1 ayda 10 kilo vereceğim ya da her gün 2 saat spor yapacağım gayeleri gerçekçi olmaktan uzaktır. Yapamayacağınız şeyleri hedeflemek hiçbir şey kazandırmaz tersine diyetten kısa müddette soğuyup bırakmanıza neden olur.

EKMEK YENİLMEZSE ZAYIFLANACAĞINI DÜŞÜNMEK
Ekmek diyetinizde en temel besin öğesi olan karbonhidratların temsilcisidir. Günlük almanız gereken kalorinin neredeyse yarısından daha fazlası karbonhidratlardan oluşmalıdır. Ekmek yememek öbür karbonhidratlara yani hamur işlerine, pilava ve makarnaya daha çok yüklenmeniz manasına gelir ve bu durum size kilo verdirmez tersine fazla tüketimde kilo da alabilirsiniz. Ayrıyeten ekmeğin içinde yağ yoktur ve sizi gün içinde tok tutma özelliğine sahiptir. Olağan ki burada bahsettiğimiz ekmek beyaz ekmek değil esmer tahıllı ekmeklerdir.

Başa dön tuşu