SIKI DUR İNSÜLİN DİRENCİ, BEN GELİYORUM!

Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri de insülin direnci. Eyvah nedir bu insülin direnci? Yoksa bende de mi var? Pekala, nasıl beslenmeliyim? Gelin bu duruma bir el atalım. Neymiş bu insülin direnci?

Özetle anlatmak gerekirse insülin kan şekerini düzenleyen, pankreastan salgılanan bir hormondur. Kanda yükselen şeker düzeyi pankreastan insülin hormonu salgılanarak bu hormon sayesinde olağan düzeye indirilir. Fakat birtakım nedenlerden ötürü hücreler insüline cevap vermezler. İsmi üzerinde direnç geliştirirler. Bu üzere durumlarda pankreas kan şekerinin yüksek seyretmemesi için daha çok insülin üretir. Böylelikle hiperinsülinemi yani kanda insülin düzeyi artışı görülür.

Özellikle vücut kütle indeksi 25 (hafif şişman) ve üstü olan bireylerde insülin direnci gelişme riski göz önünde bulundurulmalıdır. Bel etrafı yağlanması, genetik faktörler, beslenme alışkanları da öbür etkenlerdir.

Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

  • İdeal kilonuzun üzerindeyseniz birinci olarak kilo kaybı sağlayarak işe başlamalıyız. Bunun için beslenme alışkanlıklarını düzenlemelisiniz. Orta ve ana öğünleri atlamayarak, yanlışsız besin tercihleri yapmalı ve tükettiğiniz porsiyonlara dikkat etmelisiniz. Bunun için mümkünse bir uzmandan yardım almalısınız. İnsülin direnci olan bireyler kilo vermede zorlanabilirler. Lakin gerçek bir beslenme tedavisiyle fazla kilolardan kurtulmak her vakit mümkündür.

  • Egzersiz yapın! Antrenman insülin hassaslığını arttırır, insülin direncini kırmaya takviye olur.

  • Yeterli ölçüde lif almayı unutmayın. Böylelikle kan şekerini denetim altında tutabilirsiniz.

  • Beyaz unla yapılmış ekmekler vb. yerine kepekli yahut tam buğday unundan yapılmış olanları tercih edin. Pirinç, patates üzere glisemik indeksi yüksek, kan şekerini birdenbire yükselten besinlerden uzak durun. Tüketecek iseniz de ölçüsünü kesinlikle denetim etmeli, porsiyon denetimi yapmalısınız.

  • Kızartmalar ve yağlı yiyecekleri beslenmenizden uzaklaştırın. Hazır paketli besinleri mümkün olduğunca tüketmeyin. Gazlı içeceklerden uzak durun.

İnsülin direnciniz var ise panik olmayın. İnsülin direnci sizi büsbütün sağlıklı beslenmeye yönlendiren bir hastalıktır. Sağlıklı beslenerek ve antrenman yaparak insülin direncini yenebilirsiniz, kan şekerini denetim altında tutabilirsiniz. Artık insülin direnci düşünsün!

Başa dön tuşu