Sindirim Sistemi Hastalıkları ve Beslenme Tedavisi

Sindirim sistemi hastalıkları insanlarda çabucak hemen her yaşta görülebilecek bir meseledir. Yeni doğmuş bir bebekte bile ishal ya da kabızlık üzere farklı sindirim rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları meydana geldiği anda direk olarak şahıslarda ishal ya da kabızlık üzere farklı belirtilerin meydana gelmesine neden olur. Bu belirtiler direk olarak insanlarda bir sorunun olduğunu düşündürür. Ancak günümüzde ishal ve kabızlık çok önemli bir rahatsızlık üzere algılanmamaktadır. Bu nedenle ishal ve kabız üzere bir sorunu olan kişi bir müddet daha doktora gitmeden sorunun düzgünleşmesini bekler.

Aslında bu durum son derece yanlıştır. Zira kolay bir ishal sorunu ya da kabızlık sorunu, aslında çok önemli bir sindirim sistem hastalığı olarak karşınıza çıkabilir. Sindirim sistemi hastalığı çok fazla sayılardadır. Yani birden fazla sindirim sistemi hastalığı vardır. Farklı çeşitte olan sindirim sistemi hastalıklarının farklı da belirtileri vardır. Sindirim sistemi sıhhatimizin korunması ve geliştirilmesi açısından genel sıhhat açısından da ehemmiyet taşır. Zira tükettiğimiz besinlerin bedenimiz tarafından kullanılabilmesi için sindirilmeleri ve sağlıklı bir halde barsaklardan emilmeleri gerekmektedir. Hafife alınan birçok sindirim sistemi hastalığı gelecekte sıhhat durumumuzu olumsuz tesirler.

Çeşitli ağız hastalıkları, diş çürükleri, tükürük bezi hastalıkları, ağızda yara üzere durumlarda şahıslar çiğneme ve yutma zahmeti yaşarlar. Sürecin uzaması halinde yetersiz besin alımı ve besinsel gereksinimlerin karşılanamaması nedeni ile kilo kaybı, halsizlik ve yorgunluk üzere olumsuz durumlar oluşabilir. Bu durumdaki bir kişinin kişisel besin öğesi muhtaçlıkları hesaplanmalı ve uygun besin yahut besin takviyeleri ile gereksinimlerini karşılaması sağlanmalıdır.

Yemek borusu hastalıklarında da tıbbi beslenme tedavisi uygulanması gerekir. Ülkemizde çok sık rastlanan gastroözafagial reflü hastalığında hastalığa ve şahsa özel hazırlanmış beslenme programı; kişinin reflü olma sıklığını azaltır, hastalığın oluşturduğu başka rahatsızlıkların önüne geçmeye dayanak olur.

Sindirim sistemi hastalıklarında da bireye özel hazırlanacak olan beslenme programı ile hastalıkların ilerlemesi, mümkün kanamalar, iştahsızlık ve kilo kaybı üzere durumların önüne geçilebilir ve tıpkı zamandasindirim sistemi kanserleine yakalanma riski azalır.
Sindirim sistemi hastalıklarında en sık rastlanan hastalıklar; ishal ve kabızlıktır. İshal; enfeksiyon sonucunda oluşabileceği üzere, çölyak üzere kimi emilim bozuklukları hastalıklarında, besin alerjisi olan şahıslarda ve beslenme yetersizliğinde de oluşabilir. İshal ile bedenden su ve mineral kaybı ağır olmaktadır. İştahsızlık ve kilo kaybı da ishalin oluşturduğu olumsuzluklardandır. İshalin kısa devirde sonlanması, bedenin sıvı ve mineral gereksiniminin karşılanabilmesi için hastalığa mahsus beslenme tedavisi uygulanmalıdır. Kabızlığın en sık görülen nedenleri; yanlış beslenme usulü ve fizikî aktivite azlığıdır. Sağlıklı beslenme unsurlarına uygun, şahsa özel beslenme programı ile bu nedenlerle oluşan kabızlığın önlenmesinde kıymetlidir.

ÜLSERATİF KOLİT

Ülseratif kolit kolonun ve rektum mukozasının enfeksiyonel bir hastalığıdır. Genelde genç erişkin ve orta yaş kümesinde görülür. Hastalığın kesin sebebi bilinmemektedir. Hastalık genelde kronik seyirlidir. Fakat bazen şiddetli akut ataklar yapar. Rektal kanamalar, devamlı ishaller, şiddetli karın ağrısı, karında şişme, ateş, halsizlik ve huzursuzluk üzere belirtiler gösterebilir

Beslenme Tedavisi Bireyin durumu ve bulguları göz önünde bulundurularak diyet, yüksek güçlü, bol proteinli (enerjinin %15-20’si), az posalı, az yağlı ve vitamin minerallerden güçlü olmalıdır. Az az sık sık beslenme önerilir. Bireyde süt intoleransı gelişmişse süt diyetten çıkarılır, yerine yoğurt tüketimi önerilebilir. Yağ çeşidi olarak, orta zincirli yağ asitlerinin olumlu tesirleri olduğu üzere, n-3 yağ asitlerinin de immün sistemi olumlu istikamette etkilediği bilinmektedir. Bu nedenle, hastalara balık tüketimi önerilir.

CROHN HASTALIĞI (REJİYONEL ENTERİT)

Crohn hastalığı, gastrointestinal sistemi ağızdan anüse kadar tutabilen, kronik enfeksiyonel bir hastalıktır. Hastaların büyük kısmında, kronik diyare, steatore (yağlı dışkılama), iştahsızlık, ateş, karın ağrısı ve şişkinliği, gaz, anemi, melena (dışkıda kan görülmesi), yorgunluk ve eklemlerde bozukluklar görülebilir. Besin tüketiminin azalması, ihtiyacın artması, emilimin azalması ve gastrointestinal kanaldan protein, sıvı ve elektrolit kaybına bağlı olarak malnütrisyon görülebilir. Buna ek olarak kolon tutulumu kelam konusu ise, elektrolit yetersizliği, distal ileum tutulmuşsa safra tuzları, yağ ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminde bozukluk, ileum 90 cm’den fazla işlev kaybına uğramış ise, B12 vitamini emilim bozukluğu görülebilir.

Beslenme Tedavisi Hastalıkta akut periyotta, sıvı ve elektrolit kaybının karşılanması kıymetlidir. Daha sonraki devirde, bağırsakların dinlendirilmesi ve bireyin kâfi ve istikrarlı beslenmesinin sağlanması için total parenteral ve/veya enteral takviye uygulanır. Hastada bulgular düzelmeye başladıktan sonra ağızdan beslenmeye geçilir. Diyet unsuru olarak yüksek güçlü, bol proteinli , az posalı, az yağlı (MCT: orta zincirli yağ asitlerinden zengin), vitamin-minerallerden (özellikle A, D, E, K vitaminleri; B1 , B2 , B12 , folik asit, selenyum) güçlü bir beslenme programı hazırlanır. Birtakım hastalarda, buğday, mısır, pirinç, turunçgiller ve süt ve eserlerinin semptomları arttırdığı bildirilmektedir. Bu nedenle hastaya denenerek verilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, acı, baharat, alkol, koyu çay, kahve, çok sıcak ve çok soğuk besinler ile çiğ zerzevat ve meyvelerin tüketiminden de kaçınılmalıdır.

IRRITABLE BAĞIRSAK (SPASTİK KOLON) SENDROMU(IBS)

IBS, kalın bağırsakta karın ağrısı, gaz, dışkılama alışkanlıklarında değişikliklerin oluştuğu, geçmeyen yahut aralıklarla tekrar eden bir durumdur. Barsağın yapısında bir bozukluk olmamasına karşın, işleyişi aksamıştır. Kalın bağırsakta sistemsiz, hareketler kelam hususudur. Çok şiddetli kasılmaların yanında bazen de bağırsak hareketlerinde yavaşlama olabilir. Bütün bu değişiklikler dışkılama tertibinin bozulmasına ve karın ağrısına neden olur. IBS; bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklik, geçmeyen yahut tekrarlayan ishal, kabızlık yahut her ikisinin birden, birbirinin peşi sıra gelmesi biçiminde de olabilir.

SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARI VE BESLENME TEDAVİSİ

Cinsiyet, yaş, duygusal meseleler ve gerilim, besinlere karşı hassasiyet birtakım hastalıklar ve ilaçlar hastalığın sıklığını tesirler. Hastalık her yaşta görülmekle birlikte 13 – 49 yaşları ortasında daha sıktır. 50 yaşın üzerinde ise epeyce ender görülür. Birtakım besinler (alkol, kahve, birtakım baharatlar, birtakım meyve ve sebzeler, süt) bağırsakların faaliyetlerinin bozulmasına neden olabilir. Beslenme Tedavisi Güç ve öbür besin öğeleri hastanın ihtiyacına nazaran verilir. Birtakım bireylerde diyet yağı bağırsak hareketlerinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle azaltılması gerekebilir. Hastada diyare varsa, az posalı, konstipasyon varsa bol posalı, hem diyare hem konstipasyon görülüyorsa, az posalı diyete ek olarak günlük 20 gram kepek eği yapılır. Az az sık sık beslenme önerilir. Gaz yapan besinler (lahana, turp, kuru baklagiller), gazlı içecekler, alkol, kafein içeren içecekler/besinler, acı baharatlar verilmemelidir. Çiğ sebze-meyve ve süt kimi hastalarda semptomları artırdığı için denetimli verilmelidir.

DİVERTİKÜLER KOLON HASTALIĞI

Kolon duvarından dışarıya gerçek cepleşmeleridir. Yaygın görülmesine divertükilozis denir. Şişmanlık, az posalı diyet tüketimi, yaşlılık, kolon kaslarındaki dejenerasyon ve bakteriyel enfeksiyonlar divertikül nedeni olabilir. Beslenme Tedavisi Divertikül tedavisinde, karın içi basıncı değiştiren, kusma ağır antrenmanlardan kaçınılmalı ve hasta şişmansa ülkü beden tartısına ulaşılması sağlanmalıdır. Diyet posası, hastalığın birinci devirlerinde azaltılmalı (tolere edilemediği için), sonrasında posa ölçüsü arttırılmalıdır. Sıvı tüketimi artırılmalıdır. Kızartma, kavurma tipi yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

KISA BARSAK SENDROMU

Bağırsağa cerrahi teşebbüs bulunulması (ince bağırsak alınması) sonucu gelişen duruma verilen isimdir. İnce bağırsak, % 70-80 seviyesinde alınabilir. Beslenme Tedavisi Bireye nazaran güç, protein, vitamin ve mineral, sıvı ihtiyacı ayarlanır. Az posalı, yumuşak besinler verilir. Hastaya uzun müddet TPN (total parenteral beslenme) uygulanır. Daha sonraki devirde enteral ve/veya oral beslenme uygulanır. Oral beslenme uygulandığında, laktaz enziminin imali azaldığı için diyette laktoz ölçüsü azaltılır. Yağ emilim bozukluğu sonucu, A,D,E,K vitaminleri ve kalsiyum emilimi azalır. Sık sık ve azar azar beslenme uygulanır.

Başa dön tuşu