Sofralarınızda Baharata Yer Açın

Ben sıklıkla baharatları kullanan birisiyimdir. Özelikle bu soğuk günlerde baharatların bağışıklığı güçlendirici tesirini göz arkası etmemek gerekir. Bağışıklığı güçlendirmesinin yanında pek çok yararı olan baharatlardan benim favorilerim;

  1. Zerdeçal

Antioksidan özelliği çok yüksek olan zerdeçalın faal bileşeni ‘kürkümindir’. Bu bileşik tıpkı vakitte çok âlâ bir anti inflamatuar özelliğe sahiptir. Ayrıyeten kan dolanımını arttırarak damarlarda istenmeyen pıhtılaşmanın önüne geçmektedir. Kolesterol düşürücü etkilinsin yanında metabolizmayı hızlandırarak zayıflamada aktiflik gösterir. Çok düzgün bir bağışıklık sistemi savunucusudur. Bilhassa kış aylarında sıklıkla tüketilmesi gereken bir baharattır.

Yemeklerinize ve çorbalarınıza ekleyebileceğiniz zerdeçalı yopurt ayran kefir üzere süt eserlerinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

!! Aktifliğinin artması için karabiberle birlikte tüketmekte yarar var.

  1. Tarçın

Kan basıncıdı istikrarda tutan bu baharat bilhassa diyabet hastalarının sağ kolu üzeredir. Kan şekerini dengelemede çok güzel olan tarçın tatlı gereksiniminin azalmasında da epey tesirlidir. Gün içerisinde iştahın düzenlenmesi için çaylarınıza ve sularınıza ekleyebilirsiniz.

  1. Zencefil

En bilindik özelliklerinden birisi bulantıya tesirli olmasıdır. Bunun yanında zencefil bilhassa nezle, grip üzere durumların baş düşmanıdır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmede, öksürük üzere şikayetlerin giderilmesinde hayli tesirlidir. Yapısında kan akışını uyaran, damarları rahatlatan ve kan basıncını düşüren etkin bileşen “gingerol” içerir.

Zencefili sularınıza ekleyebilir ya da direk olarak 1-2 fincan çay halinde tüketebilirsiniz.

  1. Kişniş

Çok fazla tüketilmeyen bu baharatın aslında sıhhat açısından bir çok yararı vardır. Bilhassa antioksidan özelliği ile kan damarlarını tıkanmasını maniler. Kandaki makus kolesterol denilen LDL ve trigliseritlerin düşmesini pürüzler. Velhasıl tam bir kalp dostudur. Bilhassa et yemeklerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu baharatı, bilmeyenlerin bir an evvel denemesini tavsiye ederim.

  1. Kekik

Kalp sıhhati için yararlı bir başka baharat da kekiktir. Bilhassa hasara uğramış damarların tamircisi vazifesi alacak antioksidan özelliği ile dikkat çekmektedir. Ayrıyeten güçlü bir antimikrobiyal özelliğe sahiptir. Böylelikle bedende oluşan bakteri ve mantarların önlenmesinde tesirlidir. Bağışıklık sistemimizi güçlü kıldığını da unutmamak gerekir. Et yemeklerinde, çorbalarda rahatlıkla kullanacağınız bu baharatı sofralardan çok da uzak tutmamak gerek.

  1. Kimyon

Çorbalarınızda ve et yemeklerinizde ekleyebileceğiniz diğer bir baharatta kimyondur.Özellikle emziren annelerin ve bebeklerinin tüketmesinde yarar olan bu baharat gaz sorunu yaşayanlar için birebirdir. Anne sütünü artıcı tesiri olduğu bilinen kimyon tıpkı vakitte tansiyon düşürücü tesire de sahiptir.

  1. Pul biber

Her daim sağ kolum pul biber. Bu baharat cinsine nazaran tatlı yahut acı olabiliyor. C vitamini, beta karoten, demir ve antioksidan deposu olan pul biberin favorilerimden biri olması sadece tadından değil etbette. Bağışıklığı güçlendirmesi, kansere karşı muhafazası, sindirimi kolaylaştırması bu baharatı sofralardan eksik etmemek için birkaç nedenden birisi. Bununla bir arada pul biber, kilo verme sürecinde bedenimizin destekçilerinden. Yemeklerinizde, salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  1. Fesleğen

Her eklendiği yemeğe başka bir aroma veren fesleğen benim tavuklu yemeklerde favorim. Antioksidan özeliğe sahip bu baharat DNA tamiratı yaparak kansere karşı önleyici özellik gösterir. Tıpkı vakitte anti bakteriyel bir baharattır. Et yemeklerine yakıştığı kadar bilhassa yaz aylarında benim favorim taze fesleğenli patlıcan yemeğidir.

Başa dön tuşu