SOFRANIZA RENK KATIN..

Sofralarınızı renklendirirken tatlandırmak tatlandırırken sıhhatle donatmak istiyorsanız baharatlardan faydalanabilirsiniz. Baharatlar kanser, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve daha birçok hastalığa karşı hamidir. Baharat ve bitkilerin antioksidan özellikleri hayli yüksektir bu sayede immün sistemimizi güçlendirici bir tesiri vardır.

Baharatların hasat tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilmediği takdirde biyoyararlılığı azalır ve toksik unsur oluşumu gözlenebilir. Baharatları saklarken güneş görmemesine, nemli ortamda tutulmamasına ve ağzı kapalı kaplarda saklanmasına dikkat edilmelidir.

Bundan sonra yemekleriniz daha renkli, bedeniniz daha sağlıklı olsun diye rahatlıkla tüketebileceğiniz 13 süper baharat:

 • ZENCEFİL: Kanserden hamidir. Enfeksiyon gidericidir. Doğal ağrı kesicidir. Hafızayı güçlendirmektedir alzheimera karşı kollayıcı özelliği vardır. Mide bulantılarına karşı yararlıdır. Damar tıkanıklığından korumaktadır. Kanı temizleyici, kalp ritmini düzenleyicidir. Makûs kolesterol (LDL) düzeyini düşürür.

 • TARÇIN: Tüketilen besinlerin yağa dönüşüm suratını yavaşlatır ve kan şekerimizi dengeleyicidir. Kan şekerimizi dengelediği için şeker hastalığına yakalanma riskimizi azaltır. Anti-mikrobiyal bir baharattır. Tarçını taze zencefil ile karıştırdığınız takdirde gribal enfeksiyonlara karşı gözetici tesir yapar.

 • KIRMIZIBİBER: İçeriğinde bulunan kapsaisin ile anti-tümör tesiri göstermektedir. Antioksidan kapasitesi yüksek diyeceğimiz bir baharattır. Ve immün sistemimizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskimizi azaltır. Tüm bunların yanı sıra %25 güç yakımını arttırmaktadır.

 • BİBERİYE: Hafıza yeterli gelerek alzheimerdan kollayıcıdır. Uygun bir antioksidan kaynağıdır. Ödem sorunu yaşayan bireyler için yeterli bir kaynaktır. Eklem, kas ağrılarının azalmasının yanı sıra günümüz de durmadan yayılan kanser hastalığının da yayılma suratını azaltabileceği görülmüştür.

 • SARIMSAK: Allisin unsurunu içerir ve bu husus sayesinde hastalıklardan kollayıcıdır. Makus kolesterolü (LDL) azalmasını sağlar, kalp sıhhatini korur ve kan basıncını azaltıcı tesir gösterir.

 • FESLEĞEN: Flavonoidlerden zengindir. Artrit sorunu yaşayan bireyler de ağrıyı azaltıcı tesir gösterir. Magnezyum içeriği yüksektir sirkülasyon sistemi rahatsızlıkları olan bireyler için güzel bir kaynaktır. Tıpkı vakitte bu özelliği ile kalp dostudur.

 • KARABİBER: Anti-oksidan ve anti-bakteriyel özelliğine sahip olan çabucak hemen her yemeğe kullandığımız baharattır. Piperin unsuru ile metabolizmamızı hızlandırır, ter oluşumunu arttırır, gaz oluşumunu azaltır ve diüretik (idrar atımı) bir baharattır. Manganez, K vitamini, demirin düzgün kaynağı olarak bilinir.

 • KİMYON: Alerjik bireyler için, mide-barsak meseleleri yaşayan bireyler için uygun bir kaynaktır. Sindirimi kolaylaştıran ve gaz oluşumuna neden olan bir baharattır. Helicobacter pylori denen bakterinin gelişimini maniler ve bu sayede mide tümörünü engelleyebilir. Kimyon+sebze yahut kimyon+baklagil sindirim rahatsızlığı yaşayanlar için düzgün bir tahlildir bu nokta da kimyonun sindirimi kolaylaştırıcı tesiri ile zerzevat yahut baklagillerin lif oranı düzgün bir ikilidir.

 • KEKİK: Anti-septiktir, immün sistemimizi kollayıcı hoş kokulu ve birçok yemekle ahenk içerisinde olan baharattır.

 • NANE: Nane denildiği vakit çabucak aklımıza hasta olduğumuz ve nane limon kaynatılan günler gelir. Pekala, bunun neden bu türlü olduğunu neden nane çayı içtiğimizi hiç düşündünüz mü? Nane sindirimi kolaylaştırıcı, mideyi rahatlatıcı ve bulantıları giderici bir baharattır. Tıpkı vakitte anti-mikrobiyal özellik göstermektedir.

 • MERCANKÖŞK: Uykusuzluk sorunu yaşayanları için uygun bir kaynaktır. Sakinleştirici özelliği vardır. Emzirirken anne sütünü arttırıcı tesir yapar ve gaz gidericidir.

 • ZERDAÇAL: Körinin ana unsuru olan hint asıllı sarı renkli bir baharattır. Demir, manganez, B6 vitamini ve potasyum kaynağıdır. Curcumin unsurunu içerir ve bu nedenle antidepresan üzere tesir göstermektedir. Anti-inflamatuar yani iltihap önleyici bir baharattır. Kanser hücrelerinin büyümesinin engellenmesinde kıymetli bir baharattır. Çocuklarda lösemi riskini azaltıcı ve kolesterol düşürücü olarak bilinir.

 • Kakule: Hazımsızlığı önleyici bir baharattır. Sindirim sistemi meseleleri yaşayan şahıslar için yararlı olacaktır.

*Herhangi bir hastalığı olan bireyler uzmana müracaattan kullanmamaya dikkat etmelidir.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu