Son Yılların Popüler Besinleri

Kinoa-Chia Tohumu-Karabuğday

Hep duyuyoruz etraftan.. Market raflarında görüyoruz.. Ya da gittiğimiz cafe&restorantın menüsünde rastlıyoruz ‘’ kinoalı kısır-chia puding-karabuğday salatası’’ diye. Pekala, bu besinleri tanınan yapan özellikleri neler? Gelin birlikte inceleyelim;

Kinoa

Tahılların anası olarak bilinen kinoa, kalsiyum ve demirce varlıklı bir besindir. 1 kasesinde 8 gram protein bulundurması hasebiyle vejeteryanların protein gereksinimlerini karşılamada âlâ bir alternatiftir.  Laktoz intoleransı olanlar yahut inek sütü alerjisi olan bireylerde kalsiyum muhtaçlığını gidermeye yardımcıdır. Gluten içermediği için çölyaklıların da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. Görünüşü ve tat itibariyle bulgura benzediği için damak tadımıza uygundur. Bulgur ve pirincin kullanıldığı her yemekte bunlara alternatif olarak kullanılabilir.

Chia Tohumu

Maya lisanında güç manasına gelen chia, eşsiz bir omega 3 kaynağıdır. Omega 3 kaynağı olması münasebetiyle kalp damar hastalıkları riskini azalttığı düşünülmektedir. Yüksek posa ve protein kaynağıdır. Yapılan çalışmalarda kan şekerini dengelediği görülmüştür.  Gluten içermediğinden çölyaklılar ve glutensiz beslenenler için yeterli bir alternatiftir. Chia salatalarda pudinglerde kullanıldığı üzere direkt olarak yutarak da tüketilebilir. Bilhassa puding olarak tüketimi tatlı yeme isteğini azaltır. Midede şişerek uzun periyodik tokluk hissi verdiğinden kilo vermek isteyenlere kullanımı önerilir.

Karabuğday

Karabuğday açlık hissini bastırmadaki tesiri yapılan çalışmalarla desteklenmiş bir tahıldır.Yüksek posa içerir, bu da tokluk hissi vereceğinden kilo denetimini takviyeler. Beden tarafından üretilemeyen amino asitleri içinde barındırdığından altın besin diye anılır.Bu nedenle vejeteryanlar için yeterli bir protein kaynağıdır. Ağır bir kokusu olduğu için birinci haşlama suyunu dökerek kullanımı daha uygundur. Karabuğday da kinoa üzere bir tahıl eseri olduğundan pirinç ve bulgurun kullanıldığı her yemekte kullanılabilir.

Mucizevi besin yoktur, kâfi ve istikrarlı beslenme vardır. Kıymetli olan günlük güç muhtaçlığımızı karşılarken besin ögelerini de kâfi ve istikrarlı bir halde bedene almamızdır. Bir besin mucizevi, moda yahut kilo verdiriyor diye çok fazla tüketmek yerine ‘’sağlıklı beslenme’’ çerçevesinde  tüketmemiz daha gerçek olacaktır.

Başa dön tuşu