Tartı ve Motivasyon | Diyetisyen Tavsiyesi

Her sabah uyandığınızda, her yemek yedikten önce veya sonra ilk işiniz tartıya çıkmak mı? Tartı evinizin baş köşesinde mi? Peki, ayaklarınızın arasındaki o küçük ekran, tüm gününüzü moral bozukluğu ile geçirmenizi mi sağlıyor? O zaman buna bir çare bulmak lazım.

Kilo vermede veya kilo korumada tartı büyük yardımcımız, fakat tek kriterimiz değil. Her gün, her an tartılmak sizi olumsuz yönde etkiler. Çünkü, kilo yedikleriniz, içtikleriniz, fiziksel aktivite durumunuz, sindirim sistemi problemleriniz ve daha birçok sebep ile her an değişir ve her dakika tartılmak size doğru sonucu vermez. Kilo vermekte amaç yağ yakmaktır. Yağ yakmayı sadece tartıda değil, incelemenize göre anlayabilirsiniz. Bazen öyle durumlar olur ki tartı hep aynı gösterir. Fakat siz, 1 ay önce giyemediğiniz pantolonu, gömleği giymeye başlarsınız. Bu incelme, yağdan kilo verdiğinizi, yağ ağırlığınızın düştüğünü gösterir. Tartıda yağ ağırlığınızın düşmesinin en önemli sebebi ise vücudunuzda ödem oluşmasıdır. O sebeple, tartıdaki rakamdan ziyade ne kadar inceldiğini mezura yardımı ile takip edebilirsiniz. 

Her gün tartılmaktan vazgeçip, moral ve motivasyonunuzu yüksek tutarak sağlıklı beslenmeye devam etmelisiniz.  Her an tartılmak sizi zayıflatmayacağı gibi, psikolojinizi bozarak kilo almanıza bile sebep olabilir. Peki, ne yapacağız? İlk ve en önemli adım, tartıyı gözünüzün önünden kaldırın ve asla yerinden çıkarmayın. İkinci adım olarak, haftanın 1 gününü tartı günü olarak belirleyin. Üçüncü adım ise sadece tartı gününüzde sabah uyandıktan sonra aç karına ve tuvalet ihtiyacından sonra, en ince kıyafetler ile tartılın. Ve tekrar bir hafta sonra tartı gününüzde aynı şekilde ve aynı zeminde tartılın. Bu şekilde hem daha mutlu olacak, hem de daha hırsla ve azimle ilerleyeceksiniz. Sonunda ise hayal ettiğiniz kiloya ulaşacaksınız. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu