Tatlı Krizleri

Kış geldi havalar soğudu. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte tatlı krizlerimiz daha çok olmaya başladı. Televizyon başına geçince aklımızdan çayın yanına kurabiye mi yesek, yada sahlep mi içsek yada çikolata mı yesek diye geçer. Pekala bu tatlı krizlerinin nedenleri nelerdir.

 1. İnsülin direnci

İnsülin kanımızda bulunan şekeri dokulara taşımayı sağlayan hormondur. Ama birtakım durumlarda insülin işini sistemli yapamaz ve kandaki şeker ölçüsü artar. Kanda şeker arttıkça beden daha çok insülin salgılar ve bu kısır döngü devam eder. Bu duruma insülin direnci denir ve İnsülin direnci tatlı krizlerinin en değerli sebebidir.insülin direnci kan analizi ( Homo –IR) ile tespit edilir. İnsülin direnci var ise tabibin verdiği ilaç sistemli kullanılmalı ve bir diyetisyenden beslenme eğitimi alınmalıdır.

 1. Vitamin yetersizlikleri

Özellikle bayanlarda kansızlık , b12  ve D’Vitamini yetersizlikleri çok sık görülmektedir.Bu vitaminlerdeki yetersizlik halsizlik, yorgunluk ve depresyonu tetikler  ve üşümeye neden olur. Bu nedenlede canlanmak ve güç toplamak için tatlı birşeyler yahut karbonhidrat içeren yiyecekler tüketimi artar. Bilhassa bayanların rastgele bir sıhhat sorunu olmasada 6 ayda bir kesinlikle kan kıymetlerine baktırmalı ve vitamin eksiklikleri var ise kesinlikle destek kullanmalıdırlar.

 1. Az uyumak

Az uyumak ve bilhassa gece geç saatlere kadar ayakta kalmak tatlı krizlerini tetikler. En verimli uyku gece 23.00 -3.00 saatleri ortasındadır. Şayet bu saatler ortasında uyumuyorsanız bir sonra ki gün halsiz , yorgun ve mutsuz olacaksınız , hatta işyerinde daima uykunuz gelecek. Bu durumdada canlanmak için tekrar tatlı ve şekerli yiyecek tüketilecek.

 1. Ruhumuzun aç olması

Çogu vakit tok olmamıza karşın, hatta sofradan kalkan daha 10 dakika olmasına karşın  sürekli birşeyler yeme isteği olabilir. Bu durum büsbütün duygusal açlıktan kaynaklıdır. Gün içinde yaşadığımız ıstırap, can meşakkati, hayal kırıklığı, sonluluk üzere hisleri bastırmak için daima bir şeyler tüketme isteği olabilir. Bu durumda kendimizi keyifli edecek öteki aktiviteler bulmamız yararlı olacaktır. Bir arkadaş ile sohbet etmek, meskenden dışarı çıkıp biraz yürüyüş yapmak, fotoğraf yapmak, duş almak  gibi uğraşlar yemek krizine yararlı olacaktır

 1. Yemekten tatmin olmamak

Bazı durumlarda yemeğimizi yeriz, karnımız doyar  fakat yediğimiz yemekten tatmin olmayız. Örneğin

 • Özensiz hazırlanan bir yemek yahut sofra

 • Yemek yerken tv izlemek, telefonla uğraşmak

 • Annelerin bilhassa bir yandan bebeğini doğurup bir yandan yemek yemesi

 • Çok süratli yahut ivedi yemek yeme

Gibi durumlarda yediğimiz yemekten tatmin olmayız.Bu durumlarda sofradan kalaklı daha 10 dakika dolmadan tekrar yeme ve tatlı krizleri olabilir.

Bu durumla karşılaşmamak için kendimiz için daha ihtimamlı yemekler ve ihtimamlı sofralar hazırlayalım. Yemek yerken her lokmayı yavaş yavaş yiyerek nitekim lezzetini damağımızda hissedelim, yemek yerken tv,telefonla uğraşmayalım.

 1. Su az içmek

Sağlıklı olabilmek için günlük ortalama 1,5-2 litre su tüketmemiz gerekmektedir. Su içmek birçok hastalıktan korur, gün içinde daha enerjik olmamızı sağlar ve mideyi doldurduğu için iştah denetiminde de yardımcı olur. Şayet kışın su içmek sıkıntı geliyor ise bitki çaylarını tüketebilirsiniz. Yeniden su şişesinin içine ek edeceğiniz nane, tarçın, limon, zencefil üzere baharatlar da farkındalık oluşturacağı için su içmeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

 1. Ara öğün tüketmemek

Sağlıklı ve zinde olabilmek için günde 5-6 öğün tüketilmesini önermekteyiz. 3 ana öğün 2-3 orta öğün tüketmek gerekmektedir. Bilhassa ikindi orta öğünü altın kıymetindedir. Bilhassa  akşam yemeği geç saate kalan bireylerde ikindi orta öğünü tüketilmemesi kan şekerinin düşmesine ve akşam yemeğinden sonra daima tatlı bir şeyler yeme krizine neden olmaktadır. Bu nedenle ikindi orta öğünü atlanılmamalı ve bilhassa akşam yemeğine kadar tok tutucu protein ve posa pahası yüksek yiyecekler tercih edilmelidir.  Tam Buğday ekmeğine tost + ayran yahut süt + meyve yahut yoğurt + yulaf ezmesi gibi

 1. Ellerin boş kalması

Gün boyunca ağır tempoda çalışırken aklımıza yemek yemek gelmez. Ancak akşam yemeğini yedikten sonra tüm işleri bitirip televizyon karşısına geçip koltuğa oturunca  aklımıza çabucak bir şeyler yemek gelir. Nedenmi ellerimiz boş kaldı. Şayet bu saatlerde elinizi oyalacak bir uğraş bulursanız tatlı krizlerinin önüne geçebilirsiniz. Örneğin örgü örmek, puzzle yapmak, mandala boyama  gibi.

 1. Reklamlar

Dizi izlerken reklam ortasında üst üste çıkan çikolata reklamları tatlı krizlerini tetikleyen faktörlerden birisi. Meskende çikolata, tatlı bisküvi bulamayınca reçel kavanozuna saldırmılığınız oldumu ?

 1. Vücudun soğuklara karşı muhafaza isteği

Vücudumuz kışın soğuğa karşı korunmak için bir ölçü yağlanma eğilimdendir. Bu nedenlede tatlı ve karbonhidrat tüketimini isteğimiz artabilir.

 1. Abur cubur çekmecesi

Birçoğumuzun meskeninde çocuklar ve çat kapı gelebilecek konuklar için bir abur cubur çekmecemiz bulunmakta. Pekala bu çekmecedekilerin ne kadarını konuk  veya çocuklar tüketiyor? Şayet bu türlü bir çekmeceniz var ise tatlı krizleriniz olması için mazeretimiz her vakit olacaktır. Bugün “kahveyi tek içemiyorum”, yarın “şekerim düştü galiba” , öbür gün “bugün çok yoruldum biraz kendimi ödüllendireyim” gibi…

 1. Evde daha çok vakit gecirmek

Yaz akşamlarında geç saatlere kadar dışarıda vakit geçirirken kışın havanın erken kararması ve  soğuk olması nedeniyle konutta daha çok vakit geçiriyoruz. Konutta vakit geçirmek de hem fizikî aktivitenin azalmasına  hemde daha çok yemek düşünmemize neden olmaktadır. Bu nedenle kış aylarında kendimize çeşitli aktivite, kurslar ayarlar isek  hem meskende daha az vakit geçirmemize hemde ruhumuzu doyurmamıza yardımcı olacaktır.

Fit puding

1 olgun muz

1 çay bardağı light süt ( 100ml)

Kako

Vanilya

 

Yapılışı:

Tüm gereçleri blenderdan geçirin. Üzerine muz dilimi ve hindistan cevizi ile süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun. Kalorisi: 100 kcal.

Kakaolu muz:

1 muz

Tarçın

Kakao

Yapılışı :

1 muzu yuvarlak dilimleyin.  Buzdolabı poşetine 1 yemek kaşığı kakao ,  1 Çay kaşığı tarçını ve muz dilimlerini koyun. Poşeti uygunca sallayarak muzların büsbütün kakao olmasını sağlayın. Kakaolu muz dilimlerini kahve yanında afiyetle tüketebilirsiniz.

Başa dön tuşu