Teff Tohumu

Eritre ve Etiyopya’ya has bir tahıl eseri olan Teff tahılı (Eragrostis Tef), beyaz, kırmızı ve kahverengi olmak üzere 3 çeşittir. Tahıllar ortasında küçücük tanelere sahip Teff, kek, kurabiye, bisküvi, ekmek sanayisinde kullanılmaya başlanmış ve tüketicilerin sağlıklı besin arayışı içerisinde alternatif olarak kullanılan tahıllar ortasına giriş yapmıştır.

Teff, dünyanın en küçük tahıllarından birisi olduğundan rafine edilmesi zordur. Lakin sert etraf şartlarına epey sağlam bir tahıldır.

Araştırmalar, Teff’in diyet lifi, gluten içeren ve içermeyen tahılların birçoklarından daha yüksektir ve içerdiği karbonhidratların %20-40’ının dirençli nişasta olduğunu göstermektedir. Tam tahıllar içeren ve dirençli nişastadan güçlü diyetler; insüline hassaslığı artırdığından Tip 2 diyabet görülme sıklığını azaltmaktadır. Yüksek lif içeriğiyle doyma sistemini etkileyerek beden tartısını azalttığı gözlense de daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyulmaktadır.

Teff tahılı için günlük alım önerisi bulunmadığından porsiyon ölçüsü 100 g olarak belirlenmiştir. Alım seviyeleri 31-50 yaş ortasındaki erkekler için 80 kg ve bayanlar için 65 kg baz alınarak oluşturulmuştur.

100 g (1 çay bardağı pişirilmiş Teff) içerdiği kalsiyum ile 31-50 yaş erkek ve bayanların günlük alması gereken kalsiyumun %17-27 sini karşılamaktadır. Teff tohumunun, bilhassa kalsiyum, fosfor, magnezyum, bakır, çinko ve demir içeriği yüksektir. Demir açısından bulgurla kıyaslandığında; bulgurun yaklaşık 3 katı kadar demir içermektedir. Şu da unutulmamalıdır ki; teff tohumu çayında birebir durum kelam konusu değildir.

Hipertansiyon hastaları için sodyum pahası düşük olsa da, alım tekliflerine bakıldığında günlük alımdan daha azını karşılaması gerektiğinden tüketimine dikkat edilmelidir.

Teff, esansiyel amino asitlerce buğday, arpadan zenginse de, protein düzeyi buğday, arpa ile neredeyse birebirdir. Aslında Teff tohumu buğday, arpa, çavdar üzere tahıllarda bulunan gluteni içermediğinden dikkat çekmektedir.

Çölyak hastaları için besin alternatifleri çoğunlukla mısır, pirinç ve soyaya dayanırken, teff tahılı farklı bir çeşit olsa da içerik açısından aslında kara buğday, amaranth, kinoadan farklı değildir.

Eğer glutene karşı hassasiyetiniz yoksa bulgur herkes için ülküdür.

Başa dön tuşu