Tiroid | Diyetisyen Tavsiyesi

Tiroid hormonları büyüme, gelişme, bazal metabolizma ve birçok fizyolojik aktivitenin düzenlenmesinde rol alır. Tiroid fonksiyonundaki bozukluklar enerji dengesini ve vücut kompozisyonunu etkilemektedir. Hormon sentezi için iyoda gereksinim duyan tek endokrin bez tiroittir. En sık görülen tiroid fonksiyon bozukluğu hipotiroiddir.

Hipotiroid vücutta tiroid hormonlarının yeterince üretilememesi sonucu metabolizma yavaşlaması ile karakterize kronik bir durumdur.

Hipertiroid, tiroid bezinin aşırı çalışmasıdır. İyot içeren besinlerden, iyotlu tuzlardan ve deniz ürünlerinden uzak durulmalıdır. Deniz tuzu kullanılmamalı, deiyodinize tuz kullanılmalıdır.

HİPOTİROİDİNİN BESLENME TEDAVİSİ

Yeterli ve dengeli bir beslenme planı ile selenyum, çinko, demir, iyot gibi minerallerin ve A,C ve D vitaminlerinin diyete eklenmesi önerilir.

PROTEİN

İyot kaynaklarının protein ile beraber alınması biyoyaralılığı arttırmaktadır. Bu nedenle  tiroid hastalarının yeterli ve kaliteli protein almaları önemlidir.

İYOT

İyot, tiroid hormonlarının üretimi için gereklidir, normal tiroid fonksiyonları için gerekli en önemli besin öğesidir.  İyot yetersizliği dünya çapında hipotiroidizmin başlıca nedenidir. İyot yetersizliğini önlemek için iyotlu tuz kullanılmalı ve günlük beslenmeye süt ve süt ürünleri, yumurta, deniz balıkları eklenmelidir. İyot yetersizliği sıklıkla demir eksikliği ile beraber görülmektedir. Diyete demirden zengin besinler eklenmelidir. 

GUATROJEN BESİNLERE DİKKAT

Guatrojenik besinler iyodun biyoyararlılığını azaltır. Bu yüzden hipotiroidizmi olan hastalar guatrojen açısından zengin besinlerden uzak durmalı veya sınırlandırmalıdır. Kara lahana, beyaz lahana, Brüksel lahanası, brokoli, turp, karnabahar, yer fıstığı, mısır, tatlı patates gibi guatrojen içeriği yüksek besinler az miktarlarda ve pişirerek dikkatli bir şekilde kullanılabilir.

SELENYUM

 Selenyumden zengin bir beslenme tiroid hastalıklarına karşı koruyucudur. Selenyum içeriği yüksek besinler; mantar, ayçiçeği çekirdeği, ton balığı, somon, beyaz ve kırmızı et, tam buğday ekmeği, kuruyemişler, yağlı tohumlardır.

ÇİNKO

Tiroid bozukluklarında çinko eksikliği de görülebilmektedir. Bu nedenle günlük beslenmede et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri, badem, kurubaklagiller gibi besinler bulunmalıdır.

 

SU

Sağlıklı yaşam için gerekli olan su alımı hipotiroidi hastalarında genellikle ödem görüldüğünden dolayı daha da önem kazanır. Günde en az 2,5 litre su tüketilmesi önerilir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu