Tiroid ve Kilo İdaresi

Hipotiroidi, kilo verme zorluğu, sonluluk, yorgunluk, deri kuruluğu, kabızlık, baş ağrısı ile kendini gösteren tiroit bezinin kâfi çalışmamasından kaynaklı olan bir hastalıktır. Tiroit hormonu o kadar değerli bir hormondur ki bütün beden işlevlerini tesirler. Günümüzde en sık karşılaştığımız ise hashimato tiroididir.

Hipotiroidi hayatı olumsuz etkilemektedir;

  • Kolesterol ve trigliserit seviyelerini yükseltebilir
  • Lenf akışını yavaşlatır ve bu durum ödeme neden olur
  • Tüketilen yiyeceklerdeki besin öğelerinin sindiriminde sorunlar oluşur
  • Metabolizma yavaşlar
  • Kişi kilo almaya başlayabilir
  • Kadınlarda regl düzensizliği oluşabilir

Hipotiroidide nasıl beslenilmeli?

İyot eksikliği hipotiroidizme neden olmaktadır, bu nedenle iyotlu tuz kullanımı kıymetlidir.

Bazen iyotlu tuz kullanımı da kâfi olmayabilir, şayet kişi guatrojen besin öğelerini fazla alıyorsa iyot emilimi engellenmektedir. Bilhassa lahana, brokoli, brüksel lahanası, turp, karnabahar, şalgam, soya fasulyesi, hardal, yer fıstığını çok fazla çiğ tüketmemekte yarar var. Pişirerek tüketmeniz guatrojen husus ölçüsünü azaltacağından daha sağlıklı olacaktır.

Kafein içeren besinlerden uzak durun, bilhassa kahve, çay, kola, çikolata.
Selenyumundan yetersiz beslenildiğinde tiroit işlevleri düzensizleşir. Selenyum düzeyinin düşmemesi için balık, dana karaciğeri, hindi ve dana eti, mercimek, mantar, susam, ceviz, ay çekirdeği ile tam tahıllar kâfi ölçüde tüketilmelidir.

Çikolata ayrıyeten kadmiyum içermesinden ötürü tiroid hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Fazla alınan kadmiyum selenyumu bedenden atar.

Omega-3’ün tiroit işlevlerini düzenleyici özelliği vardır, haftada 2 sefer balık tüketin.
Tam tahıl eserlerini ve kurubaklagilleri tüketmeye çalışın. Kuru baklagiller düzgün birer bitkisel protein kaynağıdır ve haftada 2 defa tüketilmelidir.Sigara içiyorsanız bırakmaya çalışın, sigara tiroit işlevlerini azaltır.

Tiroidde en fazla görülen sorun ödemdir. Bu nedenle su tüketiminizi asla ihmal etmeyin, günde 2-2,5 lt su içmeye çalışın.

Sağlıklı günler..

Başa dön tuşu