Torakoamniotik Şant Nedir?

Torakoamniyotik şant, fetüsün akciğer boşluğu ve amniyotik (amniyon sıvısı) sıvı arasında sıvı geçişine izin veren bir şant oluşturma ameliyatıdır. Bu yazımızda sizin için torakoamniotik şant hakkında bilinmesi gerekenleri derledik.

Torakoamniotik Şant Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Normal bir gebelik döneminde, fetüsün akciğerlerinin gelişebilmesi için amnion sıvısının akciğerlere girip çıkması gerekir. Ancak bazı durumlarda akciğerler dışarıdan veya içeriden bası altında kalır ve amnion sıvısını içeri alamaz ve gelişemez. İki temel sebebi vardır. Birincisi akciğer kitleleridir CPAM (konjenital akciğer havayolu malformasyonları) ve Pulmoner sekestrasyonudur. İkinci sebep ise akciğerlerin birinin veya ikisinin de etrafında sıvı birikimidir.

Torakoamniyotik Şant Ameliyatına Neden İhtiyaç Duyulur?

  1. Akciğer kitleleri: akciğerde oluşan bazı kitleler kendi için de sıvı biriktirerek orda kitle etkisi yaratır. Bu bası sayesinde kalan akciğer dokusu bu basınç etkisinde söner ve gelişemez.

  2. Plörezi veya plevral efüzyon: bir akciğerin veya her iki akciğerin etrafında sıvı birikimi akciğerlerin sönmesine neden olabilir. Tek taraflı ise kalbe de ciddi bası yaparak bebeğin kaybedilmesine sebep olabilir. Tek taraflı da olsa çift taraflıda olsa tedavi edilmezse hidrops fetalis denen bebeğin kaybedilmesine neden olabilecek ağır bir tablonun oluşmasına neden olabilir.

Akciğer anomalileri Nasıl Tespit Edilir?

Anne karnındaki fetüsün akciğer problemleri uzman tarafından yapılan detaylı ultrasonda tespit edilir. Bu aşamada tespitin yapıldığı gebelik haftasın önemlidir. Öncelikle bu fetüslerde genetik hastalık varlığının araştırması yapılır. Sonrasında anne karnında tedavi ihtiyacı belirlenir.

Doğuma yakın olan fetüslerde doğum iyi bir alternatiftir ancak özellikle 28 hafta öncesinde tespit edilmiş fetüslerde anne karnında tedavi düşünülür. Anne karnında tedavi bebeğin anne karnında daha iyi gelişmesi için fırsat tanımış olur.

Tüm bu seçeneklerin değerlendirilmesi için uzman görüşü çok değerlidir.

Akciğer Anomalileri Nasıl Tedavi Edilir?

Plevral efüzyon fetüsün yani bebeğin, göğüs boşluğunda anormal sıvı birikimini tanımlayan bir tıbbi durumdur. Bu durum, bebeğin akciğerlerinin normal gelişmesini etkileyebilir ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Tedavi, durumun şiddetine, gebeliğin ilerleyişine ve bebeğin genel sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Plevral efüzyon tedavi seçeneklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Yakın İzlem: Durum hafifse ve bebeğin Kalbi etkilenmemişse sadece izlem ve yakın takip yapabilir. Gebelik sırasında düzenli ultrason ile bebeğin gelişimi ve akciğer durumu takip edilir.

  • Fetal cerrahi: Plevral efüzyonun ciddi olduğu durumlarda, torakoamniotik şant cerrahisi düşünülür. Bu cerrahi müdahale, lokal anestezi altında yapılır. Akciğer boşluğunda biriken sıvıyı amnion boşluğuna taşıyan bir boru sistemi yerleştirilir. Fetal cerrahi riskli bir işlemdir ve bu nedenle deneyimli bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

Torakoamniotik Şant Riskleri Nelerdir?

Torakoamniotik şant cerrahisinde bazı riskler vardır. Bu riskleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Fetal cerrahi riskleri: Cerrahi müdahalelerde enfeksiyon, kanama, amniyon sıvısı sızıntısı gibi riskler bulunur.

  • Erken doğum riski: Fetal cerrahi ya da diğer tıbbi müdahaleler, erken doğum riskini artırabilir. Erken doğum, bebeğin akciğerlerinin tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklı prematürite risklerini içerir. Bebeğin yoğun bakım ihtiyacı başlı başına bir risktir. 

  • Fetal yaralanma: Operasyon sırasında fetüsün göğüs boşluğuna girilir. Bu nedenler göğüs duvarında, akciğerde ve kalpte yaralanma olması ihtimali vardır.  

  • Başarısız şant: Ne kadar tecrübeli perinatoloji uzmanı olursa olsun şart yerine yerleştirilemeyebilir. 

  • Şartın tıkanması veya kayması: şant operasyonu başarılı olsa bile çok küçük boru sistemi olduğu için tıkanabilir veya göğüs kafesi içine veya amnion boşluğuna doğru kayıp etkisiz hale gelebilir. Tüm bu nedenlerden ötürü işlemin tekrarı gerekebilir.  

Bu gibi durumlar, torakoamniyotik şant riskleri arasında yer alır. 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu