Torba Yasadaki 6 Önemli Madde Belli Oldu!

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK

Torba yasa kapsamında beklenen önemli düzenlemelerden biri, ev kadınlarına yönelik sosyal güvence desteği ve emeklilik imkanının kapısını aralıyor. Aile ve Gençlik Bankası’nın kurulmasıyla birlikte devreye alınacak destek, isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte birini oluşturuyor. Bu destek, mevcut asgari ücrete göre aylık 1.430 lirayı buluyor.

Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla sunulan destek, isteğe bağlı sigorta primlerinin önemli bir kısmını karşılamakta ve bu da ev kadınlarının sosyal güvenceye kavuşmasını sağlayacak.

Ayrıca, çocuk sayısına bağlı olarak annelere ve ev kadınlarına yönelik yıpranma benzeri bir erken emeklilik imkanının gündemde olduğu da belirtiliyor.

Memurlara Müjde! Torba Yasayla 45 Bin TL Tazminat Önergesi Gündemde!

Memurlara Müjde! Torba Yasayla 45 Bin TL Tazminat Önergesi Gündemde!

MEMURLARA 3600 EK GÖSTERGE

Birinci derecedeki memurların ek göstergesi 3600’e çıkarılacak. Bu değişiklikle birlikte, memurların emekli maaşlarında 3 bin liraya kadar, ikramiyelerinde ise 85 bin lirayı aşan artışlar da bekleniyor.Yasal düzenleme yürürlüğe girdikten sonra, birinci dereceye çıkan memurlar, 3600 ek göstergeye otomatik olarak kavuşacak.

Memurların ek göstergesinin 3600’e çıkarılması, uzun süredir gündemde olan ve memurlar arasında merakla bekleniyor.

ESNAFA ERKEN EMEKLILIK FIRSATI

Torba yasa kapsamında dikkat çeken bir başka önemli düzenleme, yaklaşık 1 milyon küçük esnafı ilgilendiren Bağ-Kur prim indirimini içeriyor. Bu düzenleme ile birlikte, şu anda 9 bin gün yani 254 yıl prim ödemesi gereken esnaflar, yeni yasa ile birlikte 7200 gün prim ödeyerek emekli olabilecekler. Bu durum, esnaflara 1800 gün, yani 5 yıl erken emeklilik avantajı sağlayacak.

Eğer yasada bir değişiklik olmazsa, bu prim indiriminden sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na bağlı olan ve basit usulde vergilendirilen küçük esnaflar yararlanabilecek

TASERONLAR BEKLİYOR

Torba yasadan kadro bekleyen bir kesim ise taşeron işçiler. Daha önceki kadro çalışmalarından faydalanamayan yaklaşık 100 bin taşeron işçi için yeni bir kadro yolu açılabilir.

YENİ EVLENENLERE KREDİ MECLİS’TE

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi ile evlenecek çiftlere 2 yıl geri ödemesiz, faizsiz 150 bin lira kredi verilecek. Pilot uygulama depremin yaşandığı illerde başlayacak. 2 yıl ödemesiz, 4 yılda ödeme şartıyla evlenecek çiftlere kredi verilmesini de içeren Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi’nin birinci bölümünde yer alan 4 madde, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda kabul edildi.

EMEKLİLERE İKİLİ FORMÜL

Yaklaşık 17 milyon emeklinin maaşı Ocak ayında enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte artırılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken memurlar ve memur emeklileri ise yüzde 15 toplu sözleşme artışı ve enflasyon farkı bekliyor. 6 aylık enflasyonun, OVP’deki yüzde 65 oranındaki yıl sonu oranına göre yüzde 38 civarında çıkması bekleniyor.

Buna göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon artışı yüzde 38, memur emeklilerinin ise yüzde 49 civarında olacak. Ancak buna ilave olarak çıkartılacak yasa ile bir refah payı eklenmesi ve artış oranının da yüzde 50’yi bulması bekleniyor. Bunların dışında yapılacak düzenleme için iki formül bulunuyor. Birinci formül, kök maaşı taban maaşın altında olan emekliler için kademeli bir seyyanen artış yapılması. İkinci formül ise 7.500 TL olan taban maaşın, 10 bin lira ve üzerine çıkartılması yönünde.

Başa dön tuşu