Uyku Kalitesi ve Beslenme | Diyetisyen Tavsiyesi

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlık , yalnız hastalık ve sakatlığın olmaması değil

bedensel , ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. İnsan hayatının 1/ 3 ünü kaplayan uyku da insan sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Kaliteli uyku çok uyumak demek değildir. Bireyin uyandıktan sonra gün içerisinde ruhsal ve fiziksel olarak kendini dinç hissetmesidir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki kötü uyku kalitesi ve bozulan uyku düzeni obezite , diyabet , kalp hastalığı , inme gibi hastalıklara yol açmaktadır.

Uyku düzeni beslenme , fiziksel aktivite , sigara ve alkol kullanımından doğrudan etkilenmektedir. Özellikle beslenme ile karşılıklı etkileşim halindedir ; uyku düzeni besin tercihlerini etkilediği gibi , tüketilen besinlerde uyku kalitesini ve düzenini etkilemektedir.

Uykusuzluk , vücut yağ depolarını ve iştah mekanizmasını kontrol eden leptin ve ghrelin hormonlarının salınımında sorunlara yol açabiliyor. Uykusuzluk ile iştahı ve besin alımını arttıran ghrelin hormonu seviyeleri artarken tam tersi etkiye sahip leptin hormonu baskılanıyor ve bunun sonucunda kilo alma ve obezite riski artıyor.

Yapılan çalışmalar uyku düzensizliği yaşayan bireylerin daha fazla atıştırdığını , düzensiz beslendiğini ve gün içerisinde enerji yönünden zengin şeker ve karbonhidrat içeriği yüksek besinler tercih ettiklerini göstermiştir.

Yapılan çalışmalara göre 6 saatten az uyuyan bireylerin diğer bireylere göre daha sağlıksız besin tercihleri yaptığı görülmüştür. Uyku periyodu düzenlendiğinde daha düzenli öğünler yapma ve sağlıklı tercihlere yönelme olasılığı artmaktadır. 

Uyku ve beslenme dengesi sağlandığında hormonal dengede ideal sağlandığı için daha mutlu hissetmekte mümkün oluyor bu da duygusal açlıktan kaynaklanan olumsuz besin tercihlerinin önüne geçmektedir.

UYKU KALİTESİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN BESİNLER

-Akşam yemeğinde fazla yağlı  yemekler tüketmek uykuya dalmayı güçleştirir.

-Akşam yemeği geç tüketilmemelidir , uyumadan önce son öğün/ara öğün yapılmalıdır. Glisemik indeksi yüksek ( kan şekerini hızlı yükselten) besinler tercih edilmemelidir.

-Kafein içeren besinler ve içeçekler akşam saatlerinde tüketilmemelidir. (Çay , çikolata , kahve)

-Akşam saatlerinde fazla baharatlı besinlerden ve asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.

UYKU KALİTESİNİ OLUMLU ETKİLEYEN BESİNLER

-Ilık süt                                       -Kiraz -Yoğurt&keten tohumu

Papatya çayı (şekersiz tercih edilmelidir.)     -Muz

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu