Verdiğim Kiloları Neden Geri Alıyorum?

Aşırı yeme alışkanlığı olan birçok kişi, kendilerinde ”irade sorunu” olduğunu düşünür. Lakin bu gerçek değil! İştahınızı denetim edemiyorsanız, bu irade sıkıntınız olduğunu göstermez. Sorun, yemek yerken aslında yemek yemediğimizdir. Ne yediğimizi, tadını ve yemekten zevk almayı unutuyoruz. Beyin bu unutkanlığı ”açlık” olarak tanımlar ve bu da bizi daha fazla yemeye zorlar. Kilo almak ve kilo verememek…

1) Kilo verme programlarıyla kilo verenlerin yaklaşık %98’i 1-2 sene içerisinde verdikleri kiloyu geri alırlar. Verdikleri kiloyu koruyan %2’lik kısma bakıldığında tek bir ortak tarafları olduğunu görüyoruz. Hayat kıssalarında güçlü bir nokta değişti. Bu yeni bir meslek, sıkıntılı bir bağlantıyı bitirip yeni ve müspet olanı kucaklamak, yeni bir kente taşınmak yahut kim olduklarını, hayatın nasıl sürdürüldüğü hakkındaki inanışlarının değişmesi olabilir.

2) Rastgele bir öğünde metabolik gücümüzün (vücudun sindirim ve kalori yakma yeteneği) %40-60’ı sindirimin ”sefalik faz”ıyla ilgilidir. Sefalik faz, yiyeceklerin koklanması, düşünülmesi, görülmesiyle başlar. Yeme sırasında ne yediğimize dikkat etmezsek, yiyecekleri %40-60 oranında metabolizedebiliriz – çarpıcı bir istatistik! Yavaş yemek, kıymetli bir faktördür. Verdiğiniz kiloyu geri almak istemiyorsanız bunu düşünün.

3) Ne vakit yemek yediğimiz de ne yediğimiz kadar değerlidir. Buna ”Bio-Sirkardiyen Beslenme” denir. Kolaylaştırırsak, insanlarda kalori yakımının en verimli olduğu periyot saat 12.00-13.30 ortasındadır. Bu yüzden pek çok klâsik kültürde en değerli öğün öğlen yemeğidir.

Kısaca, beslenmeniz küçük bir kahvaltı, geçiştirilmiş bir öğlen yemeği ve yoğunluklu akşam yemeği ise kilo alımı için uygun şartları yaratıyorsunuz demektir. Verdiğiniz kiloyu geri almamak için, günlük beslenme rutininizi ayarlayın. Bu yazıda, kilo verme ipuçları, verdiğiniz kiloyu geri alma nedenlerinden kısaca bahsettik. Kilonuzu korumak ve verdiğiniz kiloyu geri almamak için, beslenme uzmanınızın yönergelerini takip edin ve beslenmenize dikkat edin. 

Başa dön tuşu