Yarım Yağlı Süt Mü, Laktozsuz Süt Mü?

Tam bir protein kaynağı olarak kabul edilen süt, vitaminler, mineraller, protein, sağlıklı yağlar ve antioksidanlar dahil olmak üzere çok çeşitli besinler içerir. 1 fincan süt 8 gram protein içeriğiyle zengin bir protein kaynağıdır. Protein, vücudunuzdaki büyüme ve gelişme, hücresel onarım ve bağışıklık sistemi düzenlemesi dahil olmak üzere birçok hayati işlev için gereklidir. Sütte kazein ve peynir altı suyu proteini olmak üzere iki ana protein türü bulunur. Her ikisi de yüksek kaliteli proteinler olarak kabul edilir. Kazein, inek sütünde bulunan proteinin çoğunu oluşturur ve toplam protein içeriğinin % 70-80’ini oluşturur. Peynir altı suyu yaklaşık % 20’lik bir paya sahiptir.

 Ayrıca içeriğindeki kalsiyumun %99’u sağlıklı ve güçlü kemikler için depolanmaktadır.

 Günümüzde marketlerde birçok süt çeşidine rastlamaktayız. Bugün sizin için oldukça popüler olan yarım yağlı süt ve laktozsuz sütü karşılaştırıp hangisini tercih etmemiz gerektiğini inceleyeceğim.

YARIM YAĞLI SÜT NEDİR?

 Yarım yağlı süt, tam yağlı sütün yarısı kadar yağ içerir; standartlaştırılmış tam yağlı sütteki % 3,5’e kıyasla yağda % 1,7 yağ oranına sahiptir. Yarım yağlı süt, tam yağlı sütten daha az kalori (200 ml bir bardakta 94 kalori) ve daha az yağ ve daha az A vitamini içerir. 

 Protein, kalsiyum ve B2 ve B12 vitamini gibi vitaminler dahil olmak üzere diğer besin maddelerinin seviyeleri azalmaz. Yarım yağlı süt, iyi beslenmeleri ve iyi gelişmeleri koşuluyla, çocuğun iki yaşından itibaren diyetine yavaş yavaş katılabilir.

 Biliyor musun? Bir bardak yağsız sütte bulunan aynı miktarda kalsiyum tüketmek için 63 Brüksel lahanası, 11 porsiyon ıspanak veya dört porsiyon brokoli yemelisiniz.

 Süt, en iyi kalsiyum kaynağıdır ve yarım yağlı süt, tam yağlı süt çeşidine göre daha fazla kalsiyum sağlar. Sağlıklı kemiklerin ve dişlerin büyümesi için gerekli olmasının yanı sıra, normal kan pıhtılaşması ve kas fonksiyonu için kalsiyum gereklidir.

 Yarım yağlı süt, porsiyon başına 1 gramdan daha az yağ ve doymuş yağ içerdiğinden, kolesterol seviyelerini düşürmesi gerekenler ve sağlıklı bir kolesterol seviyesini korumak isteyenler için harika bir seçimdir. Çünkü yüksek kolesterol, inme, kalp krizi, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyona neden olabilen koroner kalp hastalığı  için bir risk faktörüdür.

 Ayrıca tam yağlı süte göre kalorisi daha düşüktür, kilo vermek isteyenler veya sağlıklı kilosunu korumak isteyenler için ideal bir seçimdir.

LAKTOZSUZ SÜT NEDİR?

 Yukarıda sütün birçok yararında bahsettik. Süt büyüme çağındaki bireyler için mükemmel bir protein kaynağıdır ancak yetişkin bireylerin sindirebilmesi zordur. Laktoz intoleransı olanlarda şişkinlik, kusma, karın ağrısı, ishal yapabilir. Bu da sütün içeriğindeki şeker olan laktozdan kaynaklanmaktadır. Laktozsuz süt, laktozu parçalamaya yardımcı olan bir enzim olan laktaz içeren bir süt ürünüdür. Laktaz, laktozu glikoz ve galaktoz adı verilen daha basit iki şeker formuna ayırır ve bunlar daha sonra kan dolaşımına emilir. Neredeyse aynı tada, dokuya ve besin profiline sahiptir sadece sindirimi kolaydır. Laktozsuz süt de harika bir protein kaynağıdır ve 1 porsiyonda 8 gram protein içerir, kalsiyum, fosfor, B12 vitamini, riboflavin ve C vitamini kaynağıdır.  

 Dengeli beslenme, sağlıklı kalmanın önemli bir parçasıdır ve aşırı yeme olasılığını azaltır . 

PEKİ HANGİSİNİ SEÇMELİYİZ?

 İki süt çeşidi de enerji ve protein olarak birbirine çok yakındır ancak yetişkinlerde sindirimi problem olan sütün; laktozsuz olmasını tavsiye ederim. Ayrıca kolesterol, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları riski azaltmak için ise laktoz sütü tercih etmeliyiz.

 Sadece büyüme çağındaki çocuklar yarım yağlı sütü tercih etmelilerdir. Çünkü vitamin ve mineral açısından zengindir. 

 Unutulmamalıdır ki çocuklar günde 3 porsiyon, yetişkinler ise 2 porsiyon süt tüketmelilerdir.

BİLEŞENLER (100 ml için) YARIM YAĞLI İNEK SÜTÜ  LAKTOZSUZ SÜT 
ENERJİ 47 kcal 45 kcal
SU 89 gr 90,12 gr
PROTEİN 2,93 gr 2,55 gr
YAĞ TOPLAM 1,52 gr 1,62 gr
KARBONHİDRAT 5,43 gr 5,01 gr
LAKTOZ 5,70 gr 0,2 gr
TUZ 128 mg 114 mg
DEMİR 0,01 mg 0,02 mg
FOSFOR 82 mg 96 mg
KALSİYUM 111 mg 105 mg
MAGNEZYUM 12 mg 10 mg
POTASYUM 159 mg 197 mg
SODYUM 51 mg 45 mg
ÇİNKO 0,31 mg 0,35 mg
A VİTAMİNİ 11 RE 0
D VİTAMİNİ 33 mcg 0
C VİTAMİNİ 0 3 mg
KOLESTEROL 5 mg 0

Stj. Dyt. Sevil KÖSEOĞLU

Başa dön tuşu