Yaz Aylarında Beslenme

Yaz aylarında artan sıcaklık ve nem ile birlikte bedenden su ve mineral kaybı artmaktadır. Bu kaybı yerine koymak için su tüketimini arttırmak çok değerlidir. Çok su kaybı sonucu bulantı kusma baş dönmesi üzere semptomlar ortaya çıkabilir. Ayrıyeten artan beden ısısı sonucu tansiyon yükselmesi, kalp yetmezliği üzere rahatsızlıklar tetik. Yaz aylarında sıcaktan en çok etkilenen kümeler; çocuklar, yaşlılar, gebeler ile kalp ve şeker hastalarıdır.

Yaz aylarında beslenme denildiğinde birinci değinilen mevzu tabi ki sıvı tüketimi oluyor. Artan su kaybını kapatmak için günde 2-2.5 litre su kesinlikle tüketilmelidir. Serinleme muhtaçlığını ve susuzluğu gidermek maksadıyla şeker oranı yüksek asitli içecekler, alkol yerine su, soda, taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir. Limonata, soğuk çay üzere içecekler şeker oranı çok yüksek olduğu için gereksiz kalori yüklenmeye neden olacaktır.

Öğün atlamamak hatta mümkün olduğunca orta öğün sayısını arttırmak çok kıymetlidir. Orta öğünler hafif meyve ve meyve suları süt, yoğurt, cacık üzere serinletici besinler tercih edilmelidir.

Güne kesinlikle kahvaltı ile başlanmalıdır. Az yağlı peynir, zeytin, bol taze zerzevat ile yapılacak hafif fakat doyurucu bir kahvaltı gün uzunluğu zinde kalmak için çok değerlidir. Kahvaltıda kafein oranı yüksek çay- kahve üzere içecekler yerine süt, meyve suyu yahut ıhlamur, kuşburnu üzere bitki ve meyve çayları tercih edilmelidir.

Kızartmalardan mutlaka uzak durulmalıdır. Yağ oranı çok yüksek bir besin kümesi olan kızartmalar yerine ızgara, haşlama üzere hafif seçenekler tercih edilmelidir. Sindirimi kolay su ve posa içeriği yüksek besinleri tercih etmek, her öğüne salata eklemek yaz uzunluğu hem kendimizi hafif hissetmek hem de kalp, tansiyon üzere rahatsızlıkları önlemek için son derece kıymetlidir.

Yaz ayları ile birlikte hayatımızın merkezine giren bir öbür besinde dondurma. Kilo sorunu olmayan şahıslar orta öğünlerde 1-2 top dondurma rahatlıkla tüketebilir. Sütlü, kakaolu, meyveli seçenekleri tercih etmek çok daha gerçek bir yaklaşım olacaktır. Zayıflama diyeti uygulayanlar ise haftada 1-2 sefer dondurma tercih edebilirler.

Yaz aylarının görünmeyen bir tehlikesi de meyvelerdir. Yaz meyveleri hem bol çeşitli olmasıyla hem de göze ve damağa hitap etmesi nedeniyle çok daha fazla sevilmektedir. Bu nedenle porsiyon denetimi de kaybolabilmektedir. Vitamin- mineral deposu olarak beslenmemizde hayli kıymetli bir yeri olan meyvelerin şeker içeriklerinin yüksek olduğunu unutulmamalı günde 3 porsiyonu aşmamaya ihtimam gösterilmelidir.

Başa dön tuşu