YAZ PERİYODUNDA BESLENMEYE DİKKAT EDİN

Diyetisyen Merve Sayın, yaz periyodunda beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayarak, sıvı besinlerin tüketimi yaz devrinde büyük kıymet taşıdığı için alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini söyledi. 

Diyetisyenlerinden Sayın, yaz devri beslenmesinde en değerli noktaların bol sıvı almak ve az yağlı besinleri tercih etmek olduğunu belirterek “Daha çok sindirimi kolay hafif bol su içeren besinlerin yenilmesi bizim için değerlidir. Yeniden ısınan havalar bedenimize su, sodyum, potasyum üzere mineral kayıplarına neden olur. Bu nedenle bol sıvı alınmalıdır. Sıvı besinlerin tüketimi yaz devrinde büyük ehemmiyet taşıdığı için alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine daha çok soda, ayran, su üzere içecekler tercih edilebilir. Bu mevsimde bilhassa soğuk çorbalar, zerzevat yemekleri, yoğurt, cacık, komposto, sütlü tatlı, salata ve gibisi besin yazın bol bol tüketilmelidir diyoruz. Öğün atlamayın kesinlikle orta öğün ekleyin diyoruz. Yaz periyodu beslenmesinde yeniden kış devrinde olduğu üzere orta öğün eklenmesinin istenildiği bir periyottur ki bu periyotta öbür zerzevat ve meyvelerdeki çeşitlilik biraz daha artar. O yüzden orta öğünlerde kesinlikle meyve zerzevat eklemeleri yapılmasını istiyoruz. Yağlı fazla yemeyin diyoruz.” Yağlı besinlerin yaz aylarında fazla yenilmesinin insanları daha çok rahatsız edebildiğini anlatan Sayın, kelamlarına şöyle devam etti: “Bu devirde işlenmiş besinlerden elimizden geldiğince uzak dursunlar istiyoruz. Yeniden şekerli besinlerin tüketiminde dikkat diyoruz. Şerbetli besinler yerine, sütlü tatlıları, dondurmaları, mevsimdeki zerzevat meyveleri aslında tercih etmesi günlük gereken ölçüsü karşılayacaktır. O yüzden bireylerin aslında ellerinden geldiğince havalarda ısındığı için bol bol hareket etmeleri tekrar tıpkı formda daha çok, şeker oranı daha az olan meyvelerimizi tercih etmeleri, ana öğünlerini tam yapmaları, bir iki saat sonra orta öğün yapmalarını ve bol sıvı tüketmeleri yaz ayları için kâfi olacaktır.” 

  • “BESİNLERİ UYGUN ŞARTLARDA SAKLAYIN”

Yaz aylarında bilhassa kızartmanın istenilen yemek çeşitlerinden biri olduğunu söz eden Sayın, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Kızartmaya ilgi biraz daha artar. Kızartmaları bitkisel ve hayvansal kaynaklı yağla yapmak yerine mangal ve ızgarada zerzevat biçiminde yapma hem bireylere daha çok doygunluk eşiğini artıracak hem de ziyanlı mikroorganizmaların bedene girmesini engelleyecektir. Bu yüzden dediğimiz üzere pişirme usullerine de dikkat edilmesi gerekiyor. Yeniden yaz aylarında en büyük karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi besin zehirlenmesidir. Bunun nedeni mikroorganizmaların sıcak şartlarda çok daha süratli ürüyebilmeleridir. O yüzden şahısların ellerinden geldiğince hazırladıkları yemekleri uygun biçimlerde saklamaları gerekiyor buna da dikkat edelim.”

Başa dön tuşu