Yaza Fit Girmek İçin Harekete Geç

Yaz kapıda , lakin şimdi geç kalmadınız ! Kışın rehavetini üzerinizden atarken , fazla kilolardan kurtulmanın tam vakti. Pekala yaza sağlıklı , ülkü kilonuzda girmek için neler yapmalısınız ? İzmir’in ünlü diyetisyeni Berna Danacı, en başta bir gaye oluşturup karar vermeniz gerektiğini vurguladı ve metabolizma hızlandıran beslenme tekliflerinde bulundu.

‘ En büyük ve en hakikat klişeyi sonunda yapın SU içme alışkanlığı kazanın! ‘diye bilhassa vurgulayan Diyetisyen Berna Danacı, açlık hissi ile susama hissinin birbirine karıştığını tabir ediyor. Bu nedenle iştah denetimi için, metabolizmanızı hızlandırmak, ödem ve toksinleri atmak için kesinlikle su tüketilmesi gerektiğini belirtiyor.

Baharla birlikte yeşeren tabiatın, zerzevat ve meyvelerin bolluğuna işaret eden Berna Danacı günde 5 porsiyon taze zerzevat ve meyve tüketilmesini önerdi. İkinci beynimiz olan bağırsaklarımızın , sağlıklı çalışmasını ehemmiyetle vurguladı. Bağırsak florası bozuk yahut kabızlık sorunu olan insanların daha fazla kalori aldığını , kilo artışının da haliyle daha fazla olduğunu belirtti . Beslenmemizde yoğurt , kefir üzere probiyotik içerikli besinler eklemenin ehemmiyetine dikkat çekti. Bu besinlerin kalsiyum içeriklerinin yüksek olmasından ötürü kâfi ölçüde alındıklarında yağ yakımını arttırdıklarını söz etti. Metabolizmanızı hızlandırmak için yeşil çay ve beyaz çay üzere yüksek antioksidan kapasiteli bitki çaylarını önerdi. Bununla birlikte fazla kafein alımının riskli olduğunu ve günlük azamî 2 adet kahve içilmesinin uygun olduğunu tabir etti.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün günlük tuz alım ölçüsünü 5 gram olarak sınırladığını hatırlatan diyetisyen Berna Danacı, yemeklerimize lezzet ve aroma katmak için baharatların yeterli bir seçenek olduğuna dikkat çekti. Metabolizma hızlandıran zerdeçal , kırmızı pulbiber , zencefil üzere baharatları daha sık kullanmamızı önerdi. Diyetisyen Berna Danacı günlük 7 saatlik sistemli uykunun gerekli olduğunu , yeme sürecinin uykudan en az 2 saat evvel bitmiş olması gerektiğini belirtti. Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için haftalık en az 150 dk egzersiz yapılmasını önerdi.

Başa dön tuşu