YAZA VEDA EDERKEN

Yaz mevsimini sonlandırıp, sonbahara geçiş yaptığımız şu günlerde; Bedenimiz da bir cümbüş periyodundan, dinlenme periyoduna geçiş hazırlığındadır.

Sonbaharla birlikte;  kendimize vakit ayırmanın daha kolay olduğu, günümüzü planlarken daha az yoldan çıkaranla  baş etmemiz gereken bir periyoda giriyoruz.

Akşam aktiflikleri, düğün tertipleri, tatil planları yerini mecburi kapalı yer aktifliklerine mesken içinde daha çok vakit geçirmeye bırakırken; direnç düşüklükleri ve grip salgınlarıyla daha sık karşılaşılabilecek bir periyoda geçiş yapılmakta…

Beslenmemiz de bu sakinlikten etkilenerek; yaz periyodunun tanınan diyetlerinin tesirinden sıyrılmalı, süratli kilo kaybı hedeflediğimiz bikini diyetleri yerine uzun vadede sağlıklı ve istikrarlı beslenmenin gerçek muvaffakiyet olduğu tekrar hatırlanmalıdır.

Sağlıklı ve istikrarlı beslenme;

“Tüm besin kümelerini içeren,

Sıvı tüketiminde denetimli,

Bitkisel kaynaklı yağ tüketiminin (ceviz, fındık, badem, zeytinyağı) hayvansal kaynakllı yağ tüketimine kıyasla daha önde olduğu,

Basit  ve yapay karbonhidrat kaynaklarından(şeker, rafine un üzere..) alınan gücün yerini tam tahıl kümelerine, meyvenin doğal şekerine bıraktığı,

Doğru porsiyon seçiminin ön planda tutulduğu bir düzen” olarak tanımlanmalı ve bu prensipler doğrultusunda kişinin kendi hayatına uygun planlanmalıdır.

Ev dışı öğün tüketiminin ve meskende konuk ağırlamanın yaz mevsimine nazaran azalmış olması bize kendi mutfağımızda, kendi sağlıklı pişirme tekniklerimizi uygulayabilme bahtı sağlar. Kendimiz için daha yanlışsız porsiyonları belirleyerek daha sağlıklı öğünler planlayabiliriz.

Sebze yemekleri, yağ oranı düşük ve protein açısından güçlü çorba tanımları, yanına çiğ sebze/ salata eklenmiş ızgara yahut yağsız et/tavuk/balık seçenekleri, orta öğünlere eklediğimiz meyve, çiğ kuruyemiş, süt/yoğurt  alternatifleri ile yazdan kışa geçiş periyodunu hem formda hem de geçiş mevsimi hastalıklarından uzak tamamlamak mümkün!

Dışarıya verdiğmiz dikkati tekrar konutumuza, kendi hayatımıza ve vücudumuza çevirmemiz gerektiğini söylemeye başlayan mevsim rüzgarları ve sonbahar kışı sağlıklı ve formda karşılamak için tam olarak gereksinimimiz olan vakit.

Sağlıkla ve formda kalın…

Dyt. Ekin ÇİLİNGİR

Başa dön tuşu