YEMEKTE DENGE

YEMEKTE DENGE

Saglikli ve kaliteli bir ömür icin istikrarlı beslenme temeldir. İcinde bulundugumuz çagin hastaliklarinin temelinde beslenme biçiminin gecirdigi degisimle tesirli sebepler yatmaktadir. Kanser, diyabet ve obezite 2000’li yillarin en sik rastlanilan hastaliklari olarak görülmektedir. İnsanoglunun gelisimi sürecinde yaşanan beslenme degişimi çağin gerektirdigi üzere şekillenmiş, kimi beşerler daha cok bilinçlenmiş kimi beşerler ise çağin suratına ayak uydurup beslenmenin kıymetini gözardi ederek sıhhatsiz yollari seçmiştir.

Yeni doğan bir çocugun ailesinden öğreneceği şeyler içerisinde beslenme tertibi hayatın temel ihtiyacı olduğundan birinci siralarda yer alir. Bu durumda ailenin birinci misyonu çocuklarina sağlikli ve istikrarlı beslenmeyi öğretmek olmalidir. Hayat kalitesini yüksek tutmak isteyen beşerler buzdolaplarinda yapacaklari ufak bir temizlikle yeni bir hayata merhaba diyebilirler.

Gun içinde istikrarlı paylastirilmis besinlerle dolu bir beslenme programi olusturulmalidir. Temel besin kümelerinin hepsinden ülkü ölçülerde tüketilmeli, su icmeye itina gosterilmelidir. Saglikli bir diyette günlük besinlerin %55-60 i karbohidratlardan, %12-15 i ise proteinden oluşturulmalidir. Öğünlerde zerzevat, kurubaklagil ve protein içerikli besinlerin çeşitlendirilmiş olmasi farkli besin ögelerini alma, vitamin ve mineral muhtaçlıklarını karşılama açisindan zenginlik yaratir. Ülkü bir ana öğüne bir porsiyon süt kümesi kesinlikle eklenmelidir. Saglikli ve istikrarlı bir tabak renkli, cesitli ve tatmin edici olur.

Sebze , meyve, kurubaklagil, ekmek, yağli tohumlar, et kümesi ve süt kümesi besinlerinin her birinden uygun ölçülerde içeren bir günlük diyet uygulayan şahıslar günlük ömürlerinde sağlikli görünen, enerjik ve sabahlari sevinçli uyanan beşerler olurlar.

Resimdeki piramit, Dunya Sıhhat Örgütü’nün (WHO) istikrarlı beslenmeyi açıklamak ismine yaptığı en hoş çalışmalardandır. Bu piramide nazaran günlük beslenmemizde olması gereken besinler çoktan aza nazaran sıralanmıştır. Beslenme gereksinimlerinin yanı sıra, WHO fizikî aktivitenin kıymetini vurgulamak ismine bu piramitte idmana de yer vermiştir. Sonuç olarak sağlıklı ve kaliteli bir ömür bekleyen insanların bu piramitteki oranlarda besin kümelerinden istikrarlı bir halde tüketmeli, günlük hayatlarının bir kısmını fizikî hareketliliğe ayırması gerekmektedir.

Başa dön tuşu