Yeşil Çay Kilo Vermemize Nasıl Yardımcı Olur? | Diyetisyen Tavsiyesi

Yeşil çay gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olmakla birlikte sağlığımıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve çeşitli bitki bileşikleri ile doludur. Bakalım bu mucizevi bitki bizleri kilo verirken nasıl destekliyor?

Yağ Kaybetmemize Yardımcı Olabilecek Maddeler İçeriyor

Yeşil çayın bileşiklerinden biri kafeindir. Kafein ise yağ yakımına yardımcı olduğu ve çok sayıda çalışmada egzersiz performansını artırdığı bilinen bir uyarıcıdır. Bir fincan yeşil çay, bir fincan kahveden çok daha az kafein içerse de uyarıcı etkisini gösterir. Ancak yeşil çay esas etkisini içerdiği kateşin adı verilen güçlü antioksidanlar ile gösterir. Bunlardan en önemlisi  metabolizmayı artırabilen bir madde olan epiglokatechin gallattır (EGCG).

 

Yağ Hücrelerini Parçalayabiliyor

 

Yeşil çaydaki bileşikler, yağ hücrelerinin yağları parçalamalarını söyleyen hormon seviyelerini arttırır. Bu yağları kan dolaşımına salıverir ve enerji olarak kullanılabilir hale getirir.

 

Özellikle Egzersiz Sırasında Yağ Yakımını Artırıyor

 

Hemen hemen her ticari kilo kaybı ve yağ yakma ilavesinin etiketine bakarsanız, içeriğin listelendiği kısımda yeşil çayı göreceksiniz. Bunun nedeni, yeşil çay ekstraktının, özellikle egzersiz sırasında artmış yağ yakımı ile bağlantılı olmasıdır.

 

Metabolik Hızımızı Artırır

 

Vücudunuz sürekli kalori yakıyor. Uyurken veya otururken bile, hücrelerimiz enerji gerektiren milyonlarca işlevi yerine getiriyor. Bazı çalışmalar, yeşil çay ekstresi veya EGCG takviyesi almanın, daha da fazla kalori yakmamıza neden olabileceğini gösteriyor.

 

Otomatik Olarak Daha Az Kalori Tüketmemizi Sağlayabilir

 

Yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olabileceği bir yol da iştahımızı azaltmasıdır.

 

Tüm bu etkileri ile yeşil çay kilo verme sürecinde bizleri muhteşem destekliyor. Fakat her şeyin fazlası zarar, o sebeple belirli bir miktarın üzerine çıkmamakta fayda var. ( Peki ya ne kadar tüketebiliriz? sorusunun cevabını da diğer yazımda bulabilirsiniz ) Ayrıca tansiyon hastası veya gebe iseniz yeşil çay tüketirken dikkatli olmalı, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 


 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu