YÜKSEK PLAZMA TRİGLİSERİTLERİNİN YENİ NEDENİ KEŞFEDİLDİ

YÜKSEK PLAZMA TRİGLİSERİTLERİNİN YENİ NEDENİ KEŞFEDİLDİ

Hipertrigliseridemi, çok sentez, kusurlu işlenme ve temizlenme yahut her ikisinin birlikte tesiri sonucu gelişen bir lipid metabolizması bozukluğudur. Diyetle alınan trigliseridler incebarsaktan emilir ve lenfatik sisteme salgılanırlar. Kanda bulunan trigliseridlerin birçok incebarsaktan emilenler olsa da, karaciğer de bir ölçü trigliserid üretir ve kana verir.

Hipertrigliserideminin bilhassa son vakitlerde KVH gelişimi için başlıbaşına risk faktörü olduğunun belirlenmesi, ayrıyeten yıllardan beri akut pankreatit ve non-alkolik (alkole bağlı olmayan) steatohepatitin(karaciğer yağlanması) gelişmesinde kıymetli rol oynadığının bilinmesi, tedavi edilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Hipertrigliseridemi, çoğunlukla denetimsiz şeker hastalığı ,kontrolsüz şekerli besinler,yüksek früktoz alımı ve obezite nedeniyle oluşur . Yüksek plazma trigliserit düzeyleri, trigliserid metabolizmasını düzenleyen çeşitli genlerdeki mutasyonlar tarafından da oluşabilir. Bununla birlikte, yıllardır süren araştırmalara ve trigliserid metabolizması üzerine artan bir anlayışa karşın, birden fazla hipertrigliseridemi olayı tam olarak anlaşılamamıştır.

Her vakit için trigliserit yüksekliği olan bireylere diyet, antrenman yapması , yüksek yağlı besinlerden uzak durulmasını söyleriz. Lakin birtakım hastalara bu da tesir etmemekte ve nedeni de ortaya konmamaktaydı. Kalifornia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma da,araştırmacılar ‘GPIHBP1 otoantikor sendromu” olarak isimlendirilen bir sendromun hipertrigliseridemi konusunda kıymetli bir ilerleme olduğunu savunuyorlar.

Kan dolanımı içerisinde ki trigliseritler,kılcal damar içinde bulunan lipoprotein lipaz diye isimlendirilen enzimler tarafından parçalanır.Ancak GPIHBP1’e karşı otoantikorların ,trigliserit parçalayıcı(sindirici) lipoprotein lipazın aktivitesini engelleyerek trigliseridin sindirilmesini engellediği görülmüş.

Bilim insanları, GPIHBP ‘ ye karşı otoantikoru olan 6 kişi tespit etmiş ve bu şahıslardan bir tanesi gebe kalmıştır.Bu ziyanlı otoantikorlar gebe kişinin plesantasından geçerek bebekte de oluştu ve bebeğin dolanımına girdi.Ve sonucunda bebekte şiddetli trigliserit yüksekliği (hipertrigliseridemi) gelişti.Annenin ziyanlı otoantikorlarının kaybolmasıyla bebeğinde trigliserit yüksekliği olağana döndü.

Araştırmacılar, GPIHBP1 otoantikor sendromunun sıklığını ve bunun nasıl tedavi edilebileceğini tanımlamak için daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyulacak, lakin immünosüpresif ilaçların otoantikorları azaltmaya ve plazma trigliserid seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini demişlerdir.

Ulusal kalp, akciğer ve kan enstitüsünün atherothrombosis ve koroner arter hastalığı şef yardımcısı şef, Dr. Michelle Olive, “Araştırmacılar yeni bir hastalık keşfetmekle kalmadı, bulguları hastalığın tedavi edilebilir olduğunu ileri sürdü” dedi.“Bu bulgular NHLBI tarafından finanse edilen GPIHBP1’in moleküler düzeneklerinin yıllarca araştırılmasının sonucudur ve temel bilimin direkt klinik tesirleri ile bilimsel gelişmelere nasıl yol açabileceğinin kusursuz bir örneğidir.” Demişlerdir.

Başa dön tuşu