Zencefilin Sağlığımızdaki Önemi

Zencefil bitkisi Güneydoğu Asya’dan gelen bir bitkidir. Zencefilin kökü baharat olarak mutfaklarda ya da tıbbi emellerle çeşitli hallerde kullanılır. Dünyada diyetle ilgili çalışmalarda en çok kullanılan baharatların başında gelmektedir. Zencefil bilhassa Çin’ de alternatif tedavi ediciler ortasında ağır olarak kullanılmaktadır.

Zencefilin Faydaları:

  • İştahı azaltır,mide bulantısına yeterli gelir.

  • Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisi için kullanılır.

  • Glukoz ve lipit düşürücü özelliği bulunur.

  • Egzersize bağlı kas ağrılarını azaltır.

  • Zencefil gebelikte sabah hastalığı diye bilinen ve sabahları görülen bulantı ve kusma üzere rahatsızlıklarda kullanılır.30 gebede yapılan denemelerde hastalara her gün 1 gr. toz zencefil verildiğinde, semptomların azaldığı ve büsbütün geçebildiği ortaya çıkmıştır.

  • Zencefilin içerdiği antioksidanlar kan dolanımını arttırır ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bu da cildinizi canlı meblağ.

  • Kolon kanserini önlemektedir, kolorektal kanser hücrelerinin süratli büyümesini engelleyebildiği araştırmalarca desteklenmekte.

  • Enfeksiyon gidericidir ve en tesirli doğal ağrı kesicidir, bilhassa osteoartritte oluşan eklem ağrılarına yararlıdır.

Zencefilin Sakıncalı Kullanımları:Kanama bozukluklarınız varsa yahut kan sulandırıcı ilaç kullanıyor iseniz zencefili tabip denetiminde kullanınız. Zencefil tüketiminin yan tesirleri enderdir lakin ishal, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı yahut ağızda tahriş görülebilir.Hamilelikte bilhassa son aylarda kasılmaları artırabileceğinden tüketmemekte yarar vardır.2 yaşın altındaki çocukların zencefil tüketmeleri önerilmez.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı hazmı kolaylaştırır ve ayrıyeten hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok âlâ gelir.
Yapılışı:Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır. Zencefil çayı, bal ile tatlandırılarak ve içine bir ölçü limon sıkılarak içilirse daha lezzetli ve yararlı olur.Günde 2-3 fincan içilebilir.Zencefil tüketilirken günde 4 gramdan fazla kullanımı sıhhat meselelerine yol açabilir.

Başa dön tuşu