Zinde Kalmak İçin Beslenme Önerileri | Diyetisyen Tavsiyesi

Yataktan kolay çıkmak için yiyin. Kapalı, yağmurlu havalarda uyanmak, yataktan kalkmak çileye mi dönüşüyor? İşin sırrı zindelikte. İşte ertesi gün kolay kalkmanızı sağlayacak beslenme tavsiyeleri.

  1. Günde 3 saatten daha uzun süre aç kalmayın : Gün içerisindeki öğünlerinize sağlıklı atıştırmalıklar ekleyerek gün içerisinde zinde kalabilirsiniz. Yatmadan 2,5 saat önce tüketeceğiniz sağlıklı atıştırmalık sayesinde ise uyku süresince aç kalacağınız süreyi minimuma indirip, güne zinde başlayabilirsiniz.

  2. Probiyotik tüketin: Bağırsak florasını sağlıklı hale getirerek karın bölgesinin incelmesine yardımcı olur. Ayrıca süt ve süt ürünlerinin tüketiminde sonra bağırsak problemleri yaşayanlardansanız bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu sayede herhangi bağırsak problemi yaşamayacağınız için ertesi güne zinde bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

Menünüze probiyotik yoğurt ve kefir ekleyerek bunu alışkanlık haline getirin.

  1. Şişkinliğe sebep olan içeceklerden uzak durun: Alkol kullanımınızı kısıtlayın. Çünkü alkollü içecekleri tüketirken yanındaki atıştırmalıklar bel çevrenizde hiç sevmediğiniz o katmanların oluşmasına sebep olur.

Şekersiz gazlı içeceklerin zararsız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu içeceklerde karbonatlaşma sonucu gelen gaz midenize yerleşerek şişkinliğe neden olur. Bu da sizi gece boyunca rahatsız edebilir ve hatta yeni başlayacak gününüze etki edebilir.

Her öğün öncesi 2 bardak su tüketerek ödem ve şişkinlikten kurtulabilirsiniz.

  1. Yüksek miktarlarda tuz ve sodyum içeren besinlerden uzak durun: Tuz sindirim rahatsızlıkları ve aşırı şişkinliğe neden olur.

Dışarıda tükettiğiniz hamburger, pizza, bisküvi, vb. işlenmiş gıdalardan uzak durun. Bunların sık tüketimi, fazla miktarda sodyum alınmasına ve ödem, şişkinlik gibi problemlere yol açabilir.

  1. Olabildiğince mevsime uygun sebze – meyve tüketin : Kışları çıkan sebze ve meyveler uzun sürede yetişen ve vücudu ısıtan gıdalardır. Sebzelerden ; lahana, havuç, karnabahar, ıspanak, turp, brokoli gibi sezleri, meyvelerden ise ; elma, portakal, mandalina, muz, ayva, nar, greyfurt gibi meyveleri tüketmeye özen gösterin.

  2. Balık tüketin : Kış mevsiminde güneşten fazla yararlanılamadığı için kemik ve diş sağlığında önemli olan D vitaminin karşılanmasında balık tüketiminin önemli olduğunu unutmayalım.

  3. Yemeklerin yanında çay, kahve içerek demir emilimini azaltmayın : Yemeklerden alınan demir mineralinin kullanımının azalmaması için, yemeği yedikten sonra ilk yarım saat içerisinde çay, kahve tüketmemeye özen gösterin. 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu