2020 Beslenme Trendleri | Diyetisyen Tavsiyesi

Her alanda olduğu gibi beslenme ve sağlık alanı da yapılan bilimsel çalışmalarla hayatımıza yeni öneriler sunuyor. Bitirmek üzere olduğumuz 2019 yılında beslenme alanında sıklıkla konuşulan konulara bakacak olursak;

-Vegan beslenmeye ilgi arttı.

-Kollajen kullanımı yaygınlaştı.

-Sürdürülebilir beslenme dünyamız için daha da önemli hale geldi.

-Bağırsak sağlığının önemini fark ettikten sonra probiyotikleri mutfağa sokmaya başladık.

-Bitkisel sütleri daha çok tercih ettik.

-Aralıklı orucu sıklıkla konuştuk ve önerdik.

-Baharatlar öne çıktı, en çok zerdeçal dikkatimizi çekti.

2020 Yılının Beslenme Trendleri

 

1) 2020 yılı yine daha çok sürdürülebilir beslenme üzerine yoğunlaşacak. Hem insan olarak uyguladığımız beslenme programlarında dönemsel olarak yapılabilen, kalorilik diyet listelerini bir kenara bırakıp beslenme ve yaşam şeklinde düzenlemelere gideceğiz. Hem de dünyamız için sürdürülebilir beslenmeyi önemseyeceğiz. Yeteri kadar tüketim yapıp, israfı azaltmayı hedefleyeceğiz.

 

2) Apiterapi uygulaması, yani sağlığı korumak ve hastalıklarda (enfeksiyon ve kanser gibi) kullanmak için arı poleni, arı sütü gibi ürünlerini kullanmak yaygınlaşacak. 

 

3) Sezgisel beslenme kavramı ile tanışacağız. Bu zamana kadar duyduğumuz diyetler artık tercih edilmiyor ve önerilmiyor. En güzel diyet kişinin yaşam şekline uygun, sürdürülebilir diyettir. Sezgisel beslenme; beslenmeyi hayatımızda daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor. 

 

4) Geçtiğimiz yıl kollajen kullanımı yaygınlaştı, 2020 yılında da kollajene olan ilgi devam edecek. Bununla birlikte kemik suyu ve kemik suyunda yapılan yemekler daha çok tercih edilecek.

 

5)Takviyelerin yerini doğal ürünler alacak. Kış kirazı, hint ginsengi, rodyola, bakopa, kordiseps mantarı ve şizandra üzümü gibi bizim için yeni olan besinleri tanıyacağız.

 

Yeni yılda beslenme trendleri kendi alanında yer edindikçe biz de daha sık duyacağız. Ancak sağlık için bireysel olarak kendi vücudumuzu tanımalı, yaşam şeklimize, beslenme kültürümüze uygun bir düzen benimsemeliyiz. Yeni yılda herkese sevdikleriyle birlikte sağlıklı günler dilerim. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu