DİYETLERİN EN BÜYÜK YALANLARI

Diyet sanayisinde gerçek beslenme kelam konusu olduğunda sıhhatsiz kilo kaybıyla ilgili birçok palavra yer alıyor. Bilhassa koroner kalp hastalığı ve diyabet üzere durumlarda beslenme ile ilgili söylenenler artıyor. Ne yazık ki bu durumda da onca palavra gerisine gizlenmiş olan sağlıklı gerçekleri bulmak zorlaşıyor.

Yanlış bilinenler

Diyet tek başına kilo kaybı ve bu kaybedilen kiloyu korumak için kafidir. Aktivite olmadan kilo kaybedebiliriz, fakat bu durum ekseriyetle geçicidir. Olağan alışkanlıklarımıza geri döndüğümüzde kısa müddette kilo alırız. Bu nedenle diyet ve antrenmanı birlikte yapmamız gerekir. Böylelikle kaybettiğimiz kiloları koruyabiliriz.

Sevdiğimiz tatlıları yememize asla müsaade verilmez. Tatlılarımızı sağlıklı hale getirmek için rastgele bir tanımı değiştirebiliriz. Bu değişimleri yapabilmek için birçok fikir vardır. Bir tam yumurta yerine yumurta akı kullanmak, tanımın şeker ölçüsünü azaltmak yapılabileceğimiz kolay değişikliklerdendir. Kimi tatlıları değiştirmek başkalarına nazaran daha kolaydır.

En sevdiğimiz tatlı çay saatlerinin vazgeçilmezi kurabiyeler ise mesela onu yerken yine düşünmek zorunda kalabiliriz. Zira bir kurabiye yaklaşık 100-150 kaloriye sahiptir. Onun yerine meyveler, kuruyemişler ve yulaf kullanarak hazırlanan tarifler, dondurulmuş meyveler tercih edebiliriz. Böylelikle lezzetli, sağlıklı ve düşük kalorili bir değişim yapmış oluruz.

Öğün atlamak kilo vermeye yardımcı olur. Bu yanlış bir bilgidir. Zira bedenimiz eksik kalori alımına makûs reaksiyon verir. Gün boyunca yemek yemeden durduğumuzda bedenimiz misyonunu gereğince yerine getiremez. Bu durumu tıpkı akaryakıt olmadan arabayı sürmeye benzetebiliriz.

Ayrıca araştırmalar, insanların kilo vermeye yardımcı olacağını düşündükleri için öğünlerini atladıklarını ve sonrasında gerekenden daha fazla besin tükettiklerini gösteriyor.

Şuanda sıhhatim hakkında endişelenmek için çok gencim. Ne yazık ki artık genç beşerler ileriki yaşlarda görülen hastalıkların teşhisiyle geliyorlar. Bu yüzden hastalıkların önlenmesi için genç yaşlarda ülkü kilonun korunması gerekiyor.

Yeterli ölçülerde meyve-sebze yiyerek ülkü kiloda kalmak ve kâfi kalsiyum alarak kalp hastalığı, hipertansiyon, osteoporoz ve öbür obezite ile bağlantılı durumların gelişmesini önlemek kıymetlidir.

Sağlıklı beslenme sıkıcı ve çok sınırlayıcıdır. Sağlıklı beslenmek sandığımız üzere sıkıcı değildir. Ayrıyeten  yaptığımız diyetler mahrumluk manasına gelmemeli ve lezzetli olmalıdır. Bu yüzden diyet yaparken lezzetli besinler seçme ve pişirme konusunda âlâ olmamız gerekir. Bunun için biraz planlama ve pratik yapmak kafidir.

Birçok kültürde son derece sağlıklı ve heyecan verici besinler vardır. Örneğin tipik bir Akdeniz diyeti içerdiği farklı otlar, baharatlar ve taze tüm besinler sayesinde ilgi alımlı bir beslenme halidir.

“Düşük yağlı”, “düşük karbonhidrat”, “düşük şeker” yahut “serbest yağ’’ içeren diyetler uygundur. Bu yanlış bir bilgidir. Gerçek besinleri seçebilmenin yolu etiketleri yanlışsız yorumlamaktan geçiyor.

Bugün birçok sıhhat uzmanı, obezite artışını 8o’lerde olan yağsız eser çılgınlığına bağlıyor. Bunun sebebi insanların etiket üzerinde yer alan yağsız, düşük karbonhidratlı yahut düşük şekerli ibaresini kalorisiz olarak yorumlamalarıdır.

Ürünün bir porsiyonunda bulunan besin ögelerini anlamak için eser etiketini güzelce okumamız gerekiyor. Sonrasında günlük muhtaçlığımız olan kalori ölçüsüne nazaran eserlerimizi seçebiliriz.

Meyve suyu içmek ile bir bütün meyve yemek birebirdir. Suyunun meyveden geldiği gerçeği dışında meyve ve meyve suyu ortasında bir benzerlik yoktur. Meyve suyu yalnızca meyvedeki fruktoz ismi verilen şekerin bardağa doldurulmuş halidir. En az 4-5 adet portakal bir küçük bardak meyve suyu yapar ve bu bir bardak meyve suyu saniyeler içerisinde fazladan kalori almamıza neden olur.

Sağlıklı besinler kıymetlidir. Sağlıklı besinler daha değerli olmak zorunda değildir. Bu eserler bir alışveriş listesi kullandığımızda ve özel indirimleri takip ettiğimizde extra bir maliyet oluşturmazlar. Örneğin menüde somon olduğu halde somon bulamıyorsak onun yerine farklı bir protein kaynağı olan yağsız et tercih edebiliriz. Menümüzdeki besinlerin yerine neleri tercih edebileceğimizi öğrenerek bütçemize ve gereksinimlerimize nazaran alışveriş yapabiliriz.

Sağlıklı besinler, aslında paketlenmiş yahut işlenmiş besinlerden daha az değerlidir. Ayrıyeten sıhhatsiz beslenme sonucu tabiplere ve ilaçlara ödeyeceğimiz paralar sağlıklı beslenme için ödeyeceklerimizden daha fazladır.

Diyetlerimizde tuzun birden fazla masada eklenendir. Tam bilakis tüm paketlenmiş besinler yüksek ölçüde tuz içerirler. Birebir biçimde fast food ve konserve eserleri ile restoranlardaki yemeklerin tuz oranları çok yüksektir.

Gıda Standartları Ajansı tarafından max. 6 gram olarak belirlenen günlük tuz alımını aşmamak için besinlerdeki bâtın tuz ölçüsüne dikkat etmeliyiz. Bunun için etiket okuma alışkanlığı kazanmalıyız.

Başa dön tuşu