22 Diyet Hatası

Her şeyi gerçek yapıyorsun lakin inatçı kilolardan bir türlü kurtulamıyor musun? 22 yanlıştan bir kaçını tahminen sende yapıyorsun!

Tam Manası İle Karar Vermeden Diyete Başlamak:Etraftan aldığımız duyumlar, toplum baskısı vb. durumlarla bu yola çıktıysanız maalesef bu yol sizin yolunuz olamayacaktır. Kıymetli olan sizin istemeniz, sizin inanmanızdır unutmayın; inanmak, başarmanın yarısıdır.

Kısa Vadeli Düşünmek, Sabırlı Olmamak:Aylar, yıllar içinde aldığı, yerleşik hale getirdiği kiloların haftalar içinde kaybetmeyi bekler pek çok birey unutulmamalıdır ki büyük gayelere küçük adımlarla ulaşılır. Ulaşılabilir ve sağlıklı bir amaç belirlenmelidir. Süratli ve sıhhatsiz verilen kilolar korunamayıp tıpkı ivmede geri alınmaktadır.

Öğün Atlamak:Uzun mühlet aç kalmak kan şekerimizin düşmesine neden olur düşen kan şekerini yükseltmek için bireyler kolay karbonhidrat kaynaklarına başvururlar kan şekeri süratle yükselir bununla birlikte insülin olağanda salgılanması gereken ölçüden çok daha fazla salgılanır ve kısa müddette kan şekerini süratle düşürür ve bu tam manasıyla kısır döngüdür; 2,5-3 saatte azamî 3,5 saatte bir öğün tüketimi kan şekerinin regülasyonu ve iştah denetiminde çok değerlidir.

Yetersiz Su Tüketimi:Besinlerin sindiriminden metabolik atıkların bedenden uzaklaştırılmasına kadar pek çok basamakta kıymetli vazifeler üstlenen suyun %20’lik kaybı vefatla sonuçlanabilir. Kişinin günlük su gereksinimi 35ml/kg’dır. Pek çok birey su içmediğinden lakin çay ve kahve tüketiminin yeterli olduğundan bahseder unutulmamalıdır ki çay, kahve ve gazlı içecekler diüretiktir yani bedenin sıvı ihtiyacını karşılamadığı üzere bir de fazladan su atımında etkilidirler.

Yemek Sırasında Su İçmek:Yemek sırasında içilen su midenin elastikiyetini bozarak midenin genişlemesine yol açmaktadır tersine öğünden 15-20 dakika evvel içilen su ise midenin bir kısmını doldurarak daha az besin ve daha az kalori ile kişiyi doygunluğa ulaştırmaktadır.

Bilinçsizce İlaç Yahut Çay Kullanmak:Bilinçsizce kullanılan ilaçlar ile karaciğer ve böbreğinize önemli ziyanlar verebilirsiniz. Kilo verme ve sindirim sistemini aktive etmek ismine kullanılan sinameki gibisi bitkilerin kısa vadede tahlil olurken uzun vadede kronik bağırsak tembelliklerine yol açtığı bilinmektedir; ayrıyeten kalın bağırsak kanserine neden olduğuna dair pek çok çalışma yürütülmektedir.

Sürekli Tartılmak: Sabah uyanınca tartıda görülen sayı ile gece yatarken karşılaşılan kıymet ortasında 1-2 kg fark görülmesi mümkündür; ödem artışı, kabızlık total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığınızda kendinizi kilo almış olarak görebilirsiniz. İdeali; haftada bir gün, tıpkı kıyafetlerle, birebir baskülde, sabah aç karna ve tuvalet muhtaçlığını gördükten sonra tartılmaktır.

Düşük Kaloriler Alarak Beslenmek: Besin öğeleri açısından yetersiz ve istikrarsız beslenme sıhhatinize önemli manada ziyan verir. Bağışıklık sisteminizi bozar; hastalıklara davetiye çıkartır . Kısa vadede süratli zayıflamanızı sağlarken uzun vadede metabolizmanızı yavaşlatır bir noktadan sonra kilo alır ve veremez duruma gelirsiniz.

Popüler Diyetler Uygulamak: Hiçbir vakit ömür stili haline getirilemeyecek bu diyetleri uygulamak yetersiz ve istikrarsız beslenmeye yol açmasının yanında metabolizmayı bozmaktan öteye geçmez.

Aşırı Alkol Tüketmek: Alkol sanılandan çok daha tehlikelidir evet sıhhat açısından pek çok ziyanını aslında biliyoruz lakin kilo çıkarı üzerindeki rolü önemli boyuttadır, yağlanmaya olan ivmesi epey yüksektir. 1 gram karbonhidrat ve protein 4 kaloridir, 1 gram yağ 9 kaloridir, 1 gram alkol ise 7 kaloridir; bir nevi yağ içtiğinizi düşünebilirsiniz.

Hızlı Yemek, Çiğnemeden Yutmak: Kişilerde tokluk hissi 20. Dakikadan sonra oluşmaya başlamaktadır yeme mühletinin doygunluk üzerindeki tesiri bu yüzden hayli kıymetlidir.

Mazeretler Üretmek Ve Onlara Sığınmak: Üşenmek, ertelemek, vazgeçmek. Bunlar hayatınızda olduğu sürece labirentin içinden çıkamayacağınızı üzülerek söylemek zorundayım. Ertelemeyin; istiyorsanız harekete geçmenin tam vakti.

Light Eser İse İstediğim Kadar Yiyebilirim İnancı: Light fikri ile çoka kaçılmamalıdır; light eserin de bir gücü vardır ve muhtaçlıktan fazla alınan güç bedende yağ olarak depolanmaktadır.

Stresli Bir Ömür: Stres bedende kortizol isminde bir hormon salgılanmasına neden olmaktadır. Kortizol bilhassa karın bölgesinde yağlanma sağlayarak kilo artışına neden olmaktadır.

Düzensiz Uyku Uyumak: Yapılan bilimsel araştırmalar günde 7 saatten az uyuyan bireylerde fazla kilo almaya olan meylin yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Zira uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımına takviye olmaktadır.

Yemek Yerken Dikkati Dağıtmak: Yemek yerken kitap okumak, tv izlemek, telefonla konuşmak, çalışmak üzere rastgele bir şeyle meşgul olunmamalıdır. Böylesi bir durumda kişi neyi, ne kadar yediğinin farkına varamadan çoka kaçabilmektedir.

Zeytinyağının Fazla Tüketimi: Sıvıyağların katı yağ ve margarinlerden daha düşük güç içerdiği ve çok daha sağlıklı olduğu görüşünün yaygınlığı nedeniyle tüketiminde sınırlama gözetilmemektedir. Katı da olsa sıvı da olsa 1 gram yağın 9 kalori olduğu ve alınan fazla kalorinin bize kilo artışı olarak geri döneceği unutulmamalıdır.

Diyette Yağı Kesmek: Yemeklere, salatalara hiç yağ eklememek tahminen zeytin, ceviz dahi yememek. Yağlar bedenimizin hormonal yapısı için kıymetlidir, güç sağlar. A,D,E ve K vitaminleri yağda çözünen vitaminlerdir yağın yetersiz tüketimi kelam konusu olduğunda bu vitaminlerin eksikliklerinin yol açtığı komplikasyonlarla karşı karşıya kalınacaktır.

Atılmasın, Ziyan Olmasın Diye Tabakta Yemek Bırakmamak: Midemiz çöplük değil; her birey muhtaçlığı olduğu kadar besin tüketmelidir; şahıslar bunu davranış haline getirerek farkında olmadan midelerini de büyütmektedirler.

Ekmeği Keserek Zayıflayacağına İnanmak: Pek çok birey diyet denildiğinde ‘ekmeği kes’ der birinci cümle budur fakat makarna, börek, poğaça yenmeye devam edilir.Tam buğday/tahıl ekmekler posa açısından epeyce zengindir, besleyici, doyurucudur ayrıyeten hiç yağ içermez, karbonhidratı böylesine günahsız ve besleyici kaynaktan almak varken büsbütün beslenmeden çıkarmak hakikat değildir. Yapılan araştırmalar ekmeği beslenmesinden çıkartan bireylerdeki başarısızlık oranının hayli yüksek olduğunu zati göstermektedir.

Akşam 6’dan Sonra Yemek Yemeyerek Zayıflayacağına İnanmak: Metabolizmanın faal olarak çalışması ismine az az ve sık besin tüketimin ehemmiyeti tartışmasızdır. Gece yapılan protein içerikli bir orta öğün ile (süt, yoğurt, ayran üzere ) gece uzunluğu kan şekeriniz istikrarda kalır. Dikkat etmeniz gereken nokta son öğünün uykudan 2-2,5 saat evvel yapılmasıdır.

Kahvaltıyı Atlamak: Doyurucu, protein kalitesi yüksek bir kahvaltı ile gün içerisinde alınacak kalorinin %30 oranında azaltılması mümkündür. Uyandıktan ne kadar kısa müddet sonra kahvaltı yapılırsa kişi için o kadar uygundur ; kahvaltı ile metabolizmada yeni güne merhaba diyecek ve faal bir biçimde çalışmaya başlayacaktır.

Başa dön tuşu