Akdeniz Diyeti

Akdeniz diyeti kendine has özellikleri ile bilinen, sıhhat açısından epey faydalı bir beslenme ve hayat şekli olarak belirtilen bir hayat biçimidir. Pekala nedir bu diyetin detaylı özellikleri ?

Akdeniz iklimi; sıcak ve kurak yaz mevsimleri, ılık ve yağışlı kış mevsimleri ile karakteristik özellikler taşır. İklimi ile birlikte gelen bu karakteristik özellikleri zeytin bahçeleri, pirinç, incir ağaçları,badem, ceviz, limon, kayısı, üzüm, portakal, mandalina (turunçgiller) yetişmesine imkan tanımaktadır.

AKDENİZ BÖLGESİNDE BESİN TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI ŞU NOKTALARA VURGU YAPMAKTADIR

 • Öncelikle meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve kuruyemiş üzere bitki bazlı yiyecekler tercih edilmelidir.

 • Zeytinyağı üzere bitkisel yağ tereyağı yerine tercih edilmelidir.

 • Akdeniz diyetinin tuz içeriği yüksektir. Zeytin, tuzla kurutulmuş peynirler, hamsi, kapari ve zeytinyağlı salatalar üzere yiyeceklerin tümü yüksek düzeyde tuz içerir.

 • Haftada en az iki sefer balık ve kümes hayvanları tüketilir.

 • Kırmızı et bu diyette sonlandırılır.

 • İsteğe bağlı ölçülü olarak kırmızı şarap yemeklere eşlik edebilir.

 • Akdeniz diyetinde kahve sert tüketilir, isteğe bağlı baharat ve şekerle birlikte servis edilebilir. Bal, çeşitli tatlılarda kullanılır. Yoğurt, salata ve çorbalarda kullanılır.
  Akdeniz diyeti fizikî olarak faal olmanın altını çiziyor.

 • Ve bu bölgede yaşayan bireylerin beslenme alışkanlıklarından biri de aile ve arkadaşlarla birlikte yemek yemek olup sofralarda uzun müddetler sohbet eşliğinde oturmak denebilir.

 • Akdeniz diyetinin odak noktası toplam yağ tüketimini sınırlamak değil, daha sağlıklı yağ cinslerini seçmektir.

 • Akdeniz diyetinde bulunan zeytinyağının sıhhate tesirleri olduğu bilinmektedir.

Akdeniz diyetinin destekledikleri

Sebzelerinizi ve meyvelerinizi yiyin – ve kepekli tahıllara geçin: Çeşitli bitkisel besinleri öğünlerinizin birçoklarını oluşturmalıdır.

Fındık, badem, ceviz üzere kuruyemişler:  lif, protein ve sağlıklı yağ kaynaklarıdır.

Tereyağından uzak durun: Zeytinyağını tereyağ yahut margarinin yerine sağlıklı bir alternatif olarak deneyin.

Baharatlayın: Otlar ve baharatlar yiyecekleri lezzetli yapar ve yemek tanımlarında tuz ve yağ bulundurun.

Balık tüketin: Haftada en az iki defa balık yiyin. Taze yahut konserve ton balığı, somon, alabalık, uskumru ve ringa balığı sağlıklı seçimlerdir.

Kırmızı eti sınırlayın.

Az yağlı süt seçin: Tam yağlı süt, peynir ve dondurma üzere daha yüksek yağlı süt eserlerini sınırlayın.

Türkiye’de yetişen Akdeniz Diyet tipine uygun eserler;  zeytin, zeytinyağlı, turunçgiller, süt eserleri (süt-peynir vb.), mısır, bal, otlar-bitkiler, fındık, keçiboynuzu, domates, şarap olarak sıralanabilir.

AKDENİZ DİYETİNİN SIHHATE FAYDALARI

Büyük ölçülerde taze meyve ve zerzevat, fındık, balık ve zeytinyağından oluşan klasik bir Akdeniz diyeti kâfi fizikî aktivite ile birlikte kalp hastalığı, kimi kanserler, diyabet, Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının riskini azaltır. 

Bir Akdeniz diyeti lif bakımından zengindir, sindirimi yavaşlatır ve kan şekerinde büyük dalgalanmaları önler. Böylelikle tip 2 diyabete karşı muhafaza sağlar.

Akdeniz yemeklerinde rafine ekmekler, işlenmiş yiyecekler ve kırmızı et tavsiye edilmez, kalp hastalıklarının oluşma riski azalır.

Akdeniz diyeti ile alınan besinlerle, yaşlıların kas zayıflığı ve öteki kırılganlık belirtileri riskini yüzde 70 azaltabilir.

Araştırmacılar, Akdeniz diyetinin kolesterol ve kan şekeri düzeylerini ve genel kan damarı sıhhatini güzelleştirebileceğini düşünmektedir, böylelikle diyetin alzheimer hastalığı yahut demans riskini azaltabilecek faktörlere sahip olduğu düşünülmektedir.

Hücrelerin oksidatif gerilim ismi verilen ziyan verici bir sürece maruz kalmasını önleyen yüksek seviyede antioksidan içeren bir diyette parkinson hastalığının riski pratik olarak yarı yarıya azalmaktadır.

Başa dön tuşu