ALKALİ BESLENME GERÇEĞİ

Alkali diyetler, alkali beslenme formu bahar aylarının gelmesiyle birlikte kilo vermek isteyen bireylerin tekrar dikkatini çeken bir prosedür olarak gündeme gelmeye başladı.

Peki yapılan alkali diyetlerin nitekim zayıflamaya yönelik bir tesiri var mı?

Alkali beslenme biçimi ,besinlerin asit ve alkali içerikleri nedeniyle bedendeki pH istikrarının değişebileceği görüşünü savunmaktadır. Alkali diyet savunucuları ,vücudun asit baz istikrarını alkaliye kaydırarak metabolizmanın hızlandığını ve bununla birlikte şahısların daha rahat zayıflayabileceklerini söylerler.

pH bedelinin 0-7 ortasında olması asit,7 olması nötr,7-14 ortasında bir kıymette olması alkali bir ortamı tabir eder. Buna nazaran tüketilen besinlerin asit oranı yüksekse bedenin pH istikrarı asit, alkali besin kümesinin tüketilmesi ile ph bedelinin alkali olur. Kümes hayvanları, balık, süt, yumurta, tahıllar, alkol asit ortam yaratırken ,meyveler-sebzeler,yağlı tohumlar, baklagiller alkali ortam oluşturuyorlar.

Peki yediklerimiz kan pH’ını mı etkiliyor yoksa idrar pH’ını etkiliyor?

Alkali diyet uygulamaları ile kan pH’ı değil idrar pH2ı değişmektedir. Şayet bedene aldığımız yiyecekler kan pH’ını etkiliyor olsaydı bedende birçok fonksiyon gerçekleşmez ,sağlık için birçok risk ortaya çıkardı. Kan pH2ı bedendeki düzenekler tarafından düzenlendiği için dışardan müdahalelerle bedenin asit-baz istikrarı değiştirilemez.

Başa dön tuşu