Alkali diyet nedir, ne değildir?

Alkali diyet nedir, ne değildir?

İlk kere 1907’de hekim William Howard Hay’in ileri sürdüğü alkali beslenmenin değeri günümüzde daha uygun anlaşılmaya başlanmıştır. Besinler, ekseriyetle, metabolize edildikten sonra bedende bıraktıkları çökeltiye bağlı olarak, asit ya da alkali olmak üzere iki kategoride sınıflandırılırlar. Kanın pH derecesini 7.35- 7.45 aralığında tutabilmek için kemiklerimiz alkali minerallerin kana karışmasını sağlayarak fazla proteinin yol açtığı asitli atıkları dengelemeye çalışır. Asitli atıklar böbrekler ve idrar yoluyla bedenden atılırlar. Akciğerler ise alkali olan oksijeni alıp, asit olan karbondioksiti verir.

Sebze ve meyve sularından yola çıkarak ortaya çıkan alkali beslenme bedenden asit yapan besinleri uzak tutarak bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlıyor.

Peki, alkali yiyecekler neler?

Alkali Mineraller: Magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, manganez.

Asitli Mineraller: Fosfor, iyot, sülfür.

Alkali Yapan Besinler: Tüm çiğ sebzeler, ıspanak, brokoli, kuşkonmaz, hindiba, enginar, lahana, karnabahar, turp, pırasa, marul, tere, semizotu, şalgam, pancar kökü, kereviz, yeşil fasulye, taze bezelye, zeytinyağı, keten tohumu yağı, yeşil çay, bitki çayları, hurma, havuç, karpuz, kavun, ananas, kivi, avokado, nar, incir, zencefil, badem, susam.

Asit Üreten Besinler: Tüm etler ve deniz eserleri, süt, peynir, tereyağ, yoğurt, yumurta, yulaf ya da mısır ekmeği, beyaz un, beyaz şeker, sirke, ketçap, mayonez, hardal, soya sosu, patates cipsi, yapay tatlandırıcılar, alkol, gazlı içecekler, kahve ve siyah çay.

Alkali su nedir?

Yanlış beslenme, hastalıklar, gerilim, etraf koşulları nedeniyle bedenimizin asit istikrarı düzensizleşir. Asit istikrarının düzensizleşmesi sonucunda kilo alma, iyileşmeme, depresyon üzere sıkıntılarla karşılaşırız. Beden asitlerin bir kısmını dışarı atmakta zorlaşır. Alkali su toksinlerin ve asitlerin daha kolay dışarı atılmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin su istikrarını düzenler. Asit fazlalığı sonucu metabolizma yavaşlar. Alkali su ile asit istikrarı tekrardan kurulur metabolizma hızlanır ve yağ yakımı bu formda desteklenir.

Alkali su hazırlamanın en kolay tanımı:

2 litre su içerisine 1 yemek kaşığı karbonat koyup düzgünce homojen olana kadar karıştırılır. Hazırlanan bu karışım gün uzunluğu tüketilir.

Kimler Alkali Diyet Yapmalı?

Aşağıda belirteceğim unsurlara bakarak alkali diyete gereksiniminiz olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu hususlardan üç yahut daha fazlası sizinle alakalıysa alkali diyete başlayabilirsiniz.

  • Sık sık grip soğuk algınlığı yaşıyorsanız.

  • Fazla kilonuz varsa

  • Böbrek ve idrar yollarınızda sorun varsa

  • Kas ve eklem ağrılarınız varsa

  • Tırnaklarınız kolay kırılıyorsa

  • Unutkanlık yaşıyorsanız

  • Saç dökülmesi sorununuz varsa

  • Halsizlik ve tekrar eden yorgunluk varsa

Başa dön tuşu