SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN SAĞLIKLI BESLENİN

Sağlıklı bir ömür elde edebilmek için besinleri belirlenen ölçü ve ölçülerde tüketmeniz gerekmektedir. Tüketilen birtakım besinlerin sıhhatimize yararları olduğu üzere birtakım besinlerin de ziyanı mevcuttur. Ziyanlı besinlerin (pizza, hamburger, patates cipsi vb.) çağımızda obezite riskini arttırdığı ve bu besinleri tüketen şahısların kalp damar rahatsızlıkları ile karşılaştığı kanıtlanmıştır. Günde 3 ana öğün, 3 orta öğün formunda beslenme metabolizmanızı hızlandıracağı üzere ülkü kiloya ulaşmanızı sağlayacaktır. Son günlerde popülaritesi yüksek olan hiçbir besin (chia tohumu, kinoa vb.gibi) hiçbir besin tek başına mucizevi değildir. Bu besinleri diyetinizin içerisinde yanlışsız bir biçimde tüketmeniz uygun olacaktır.

Obezite, şahısların hayatını tehdit etmekte ve mevtle sonuçlanan meseleler doğurmaktadır. Kolesterol yükselmesi, damar tıkanıklığı ve tansiyon yükselmesi üzere olumsuz etkenlere neden olan bu hastalık bireylerin ömrünü olumsuz tarafta etkilemektedir. Bedende depolanan fazla yağ, iskelet sistemini de olumsuz tarafta etkilemektedir. Bedeninizdeki fazla yağlardan kurtulabilmeniz için sağlıklı beslenmeniz kaçınılmazdır.

Tüm bu aksiliklerle karşılaşmamak ve bedende depolanan fazla yağlardan kurtulmak için gün içerisinde 3 ana, 3 orta öğün ile sağlıklı beslenerek diyet yapılmalıdır. Diyet bireye özeldir. Sağlıklı bir halde kilo vermenin 3 temel prensibi mevcuttur. 1) uyku sistemi 2) diyet 3) spor.

1) Uyku düzensizliği kişinin gün içerisinde kendisini yorgun hissetmesine neden olur ve bu yorgunlukla bir arada bedende ödem oluşmasını sağlar.

2) Diyet bireye özeldir. Gün içerisinde 3 ana, 3 orta öğünün kişinin gündelik yaşantısına uygun bir formda planlanması gerekir. Uzmanına istişareden kendi kendinize uygulamış olduğunuz programlarla muvaffakiyete ulaşmanız güç durumdadır. Gün içerisinde ekmek yemeden uygulanan diyet programları bedeninizde yağlanmanın oluşmasına sebeptir.

3) Spor, diyetle birlikte uygulandığında başarıyı 2 kat daha arttırmaktadır. Bu hususta uzmanların bilgisine danışarak planlı ve programlı bir biçimde spor yapmalısınız.

Sağlıklı beslenerek vermiş olduğunuz kilolar dizlerinizin taşıdığı yükü hafifletir ve hareketliliğinizi arttırmada sizleri daha rahat kılar. Hareketsizlik ve çok kafein tüketimi ödem ve selülit oluşmasında etkendir. Günde en az 2,5-3 lt su içerek ve gün içersinde kahve (kafein) tüketimini denetim altına alarak önleyebileceğiniz bir durumdur. Spor yaparken yapacağınız spora uygun kıyafet ve ayakkabı seçimi sakatlanmaların önüne geçmek için dikkat edilmesi gereken bir bahistir.

Başa dön tuşu