Aronya Meyvesi Nedir? | Diyetisyen Tavsiyesi

Chokeberry olarak bilinen ARONYA meyvesinin etkileri ve sağlığa yararları ile ilgili yapılan yayınlar açısından çok zengin bir içerikle karşılaşıyoruz. Hatta Kuzey Amerikada yaygın olan bu meyveye ‘SÜPER MEYVE’ diyecek kadar zengin bir içeriğe sahip. Sağlığa yararları açısından yapılan çalışmaları inceleyecek olursak;

  1. Laboratuvar çalışmalarında; limon suyu ile birlikte yapılan aronia suyunun hücre içinde kolinesteraze aktivitesini düşürerek Senil Demans, Parkinson hastalığı ve Alzheimer hastalığındaki temel patolojiyi engellemek yönünde kullanılabileceği etkisini göstermiştir.

  2. İnsan üzerindeki deneylerinden birinde 44 kalp krizi geçirmiş ve statin tedavisi alan hastalarda günde 3 kez birer bardak aronia suyu kullanımıyla tansiyonda sistolik(büyük) 11 mmhg, diastolik(küçük) 7,2 mmhg tansiyon düşüşü sağlamış kalp damar hastalıkları ile ilgili geçirilebilecek hastalıkların riskini anlamlı ölçüde azaltmıştır. (benzer bir karşılaştırmaya örnek olarak tansiyon ilacı kullanılarak Framingham çalışmasında 1 mmhg tansiyon düşüşünün kalp damar sistemi hastalıkları ile ilgili atak geçirme riskini azalttığı gösterilmiştir). Buradan çıkardığımız sonuç doğrultusunda kalp hastaları ve tansiyon rahatsızlıkları müthiş etki ettiğini görebiliyoruz.

  3. Metabolik sendrom ve benzeri etkilerle damar tıkanıklığına karşı etkisinin 2 ay günde 3 er bardak kullanımla ortaya çıktığı ve ciddi risk azalttığı; insan vücudunda damar tıkanıklığı tehdidini arttıran faktörleri azalttığı gösterilmiştir.

  4. Laboratuvarda hücre kültürleri çalışmalarında ve hayvan deneylerinde kanser hücresi artışını durmasını sağlayan meme, kalın barsak, kemik iliği kanseri ve akciğer kanseri dokusunda antosiyanin miktarının çok zengin olması sebebiyle kanser hücresi sinyalizasyonunu bozmaktadır. Bu anlamda kansere karşı mükemmel bir silah olduğunu söyleyebiliriz.

  5. Yapılan başka bir deneyde insanın günlük beslenmesine aronya katıldığında kolesterol düzeyinde %7 oranında düşüş sağladığı gözlenmiştir.

  6. İltihap karşıtı etkisi kortizonla karşılaştırılmış metil prednisolon 10 mg dozuyla benzer antiinflamatuar etkiyi steroid hormon yan etkileri olmadan yapmayı başarmıştır.

  7. Kan şekeri ve kilo kontrolünde etkili olduğuna dair çalışmalarda bulunmaktadır. 

 

Birçok mucizevi besin gibi aronya meyvesi de organizmaya sağladığı pek çok faydası sebebiyle hem ilaç sanayinde hem de kozmetik sektöründe yer almaktadır. Günümüzde de popülerliği git gide artan bu meyveyle henüz tanışmadıysanız mutlaka deneyin derim. Sağlıkla mutlulukla, aronia ile huzurla yaşayın; aydınlık bir yaşamınız olsun.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Başa dön tuşu