ARTRİT YA DA ROMATİZMA,

 
 

“Eklem yahut oynak dediğimiz yapılar, kemikler ortasındaki ilişkiyi sağlayan ve birçok canlının bilhassa hareket olmak üzere bir çok işlevinde tesirli olan yapılardır. İnsan için eklem hayli değerlidir. İnsanlarda yürümek, koşmak, yemek yemek, tutmak, kavramak, nefes almak ve hatta ayakta durmak dahil işlevlerimizi eklemlerin yardımıyla yapabiliriz. Her organ yahut doku üzere eklemlerin de hastalıkları vardır. Eklemlerin hastalık hali kısaca ‘artrit’ olarak tanımlanır. Artrit bir çok hastalıkta ortaya çıkan bir sonuçtur. Aslında artriti halk ortasında romatizma olarak tanımlanan hastalık yahut durum olarak da söz edebiliriz. 
Birçok kaynakta da belirtildiği üzere 100’den fazla hastalıkta artrit meydana gelebilir. Artrit her yaşta, cinsiyette ve ırkta görülür.Artrit genel olarak eklemde şişlik, ağrı, kızarıklık  ve hareket kaybı üzere iltihabın temel ögelerini barındırır. Artrit yapan hastalıklara nazaran bu özelliklerin hepsi yahut bir kısmı hastalarda görülebilir. Artrit kısa vadeli yahut uzun periyodik olması sonucunda hastalarda hareket kaybı, yapısal bozukluklar ve sakatlıklar ortaya çıkabilir. En değerlisi ise artrite böbrek, kalp üzere değerli organlardaki iltihapların eşlik etmesidir. Bu organlardaki bozukluklar isekalıcı işlev kaybı hatta vefatla sonuçlanabilir.
Artritler temel olarak dejeneratif, iltiablı, enfeksiyon ve metabolik olarak dörde ayrılır. Halk ortasında kireçlenme olarak tabir edilen osteoartrit en sık görülen artrit tipidir. Osteoartrit dejeneratif bir artrit olup genel olaraka ağrı ve hareket kısıtlılğı ön planda olup, yıllar içinde işlev kaybı ve sakatlığa neden olabilir. 
İltihablı artritler ise beşerdeki savunma sisteminde meydana gelen bozuklukları sonucu eklemlerde iltihap ortaya çıkmasıdır. Bu artrit tipinde eklemdışında öteki organlarda da tutulum olabilir. En çok bilinen ilthaplı artrit tipleri romatoid artrit, spondilartrit ve psöriyatik artrit üzere hastalıklardır. Bu hastalıklar ilaç ve ilaç dışı uygulamalarla denetim altına alınabilir ve tedavi edilebilir. Bu hastalıklar için birçok ilaç uygulaması mevcuttur. 
İnfeksiyona bağlı artritler ise mantar, bakteri yahut virüs üzere mikroorganizmaların eklem girerek hastalık oluşturma durumudur. Başka enfeksiyonlarda olduğu üzere antibiyotik ve gerekirse cerrahi müdahalerle tedavi edilebilir. Son küme ise ürik asit yüksekliğinin neden olduğu gut üzere metabolik artritlerdir. Eklemlerde biriken yapılar iltihabı tetikliyerek ataklar halinde artrite neden olur.
Temel olarak eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, ısı artışı yahut hareket kısıtlılığı üzere bulgulardan bir yahut birkaçı varsa artrit kesinlikle düşünülmelidir. Bu bulgulara ek olarak sabahları yahut uzun müddet hareketsiz kalındığında eklemlerde tutukluk yahut ağrı belirginleşmesi oluyorsa iltihaplı artritler bilhassa akla getirilmelidir. 
Sonuç olarak; artrit değerli bir durum olup, birçok hastalığın en değerli bulgusudur. Bu hastalara teşhis konularak tedavi edilmesi hastalarda mevcut olan ağrı ve hareket kısıtlılığının düzetilmesinin yanısıra eklemlerde yahut organlardaki işlev kaybı yahut sakatlık üzere durumlardan korunmasını sağlayacaktır. 

Başa dön tuşu