ATLETLERDE GÜÇ DENGESİ-KARBONHİDRATLAR-PROTEİNLER

Enerji istikrarı düzenlenmesi atletler için kıymetli bir maksattır. Güç istikrarı, besinlerden toplam güç alımı, günlük aktivite ile güç harcaması eşleştiğinde oluşur. Güç, besin ve sıvıların içinde bulunan karbonhidrat, protein, yağ ve alkol tarafından sağlanır. Güç ihtiyaçları bir bireyin beden büyüklüğü, beden kompozisyonu gayelerine ve idmanda harcanan güç üzere faktörlerden etkilenmektedir.

Karbonhidrat, sportmenler için değerli bir besin kaynağıdır. Antrenmanda, bilhassa uzun müddetli daima antrenman yahut ağır çalışmaları sırasında ana yakıttır. Beden karbonhidratı (kas ve karaciğer glikojeni) depolamak için sonlu bir kapasiteye sahiptir ve depoları idmanı desteklemek için nizamlı olarak doldurulmalıdır. Düşük karbonhidrat depoları yorgunluk, idmanda yahut yarış sırasında performans düşüklüğü ve bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir tesire neden olabilir.

Karbohidrat ihtiyaçları büyük ölçüde idman yükü (sıklığı, mühleti ve yoğunluğu) ve müsabaka tiplerinden etkilenir. Bu göz önüne alındığında, günlük karbonhidrat alımı günlük idman seviyesini yansıtmalıdır. Yüksek aktiviteli günler de karbonhidrat alım ölçüsü idman performansını kolaylaştırmak ve idman seansları ortasında yenileme sürecini uygunlaştırmak için hesaplanmalıdır.

Diğer taraftan, düşük aktiviteli günler de, karbonhidrat alımının (özellikle besin bakımından yoksul üzere kaynaklardan likör, meşrubat, şeker ve kek vb) düşük idman yükünü yansıtacak halde azaltılması gerekebilir. Karbonhidrat gereksinimlerine başka beslenme maksatları karşılarken itina göstermek gerekir. Neyse ki, çok az yiyecek tek besin öğesinden oluşmaktadır.

Protein hasarlı beden dokularının tamirini desteklemek ve yeni proteinlerin imalinin idman uyaranına karşılık olarak gereklidir. Ağır idman altındaki dayanıklılık sportmenlerin idmanda harcanan enerjiyi yerine koymak ve çalışma sonrası yenilenmeyi ve tamiri sağlayabilmek için ekstra protein alması gerekebilir. Güç idman atletleri kas boyutu ve direnç eğitimine cevap olarak gücünü artırmak için ek protein ararlar. Ağır idman sırasında negatif güç istikrarı ve yetersiz karbonhidrat alımını protein gereksinimi artabilir.

Protein ihtiyaçların de en büyük artışların yeni bir idman programının erken devirlerinde yahut yeni bir seviyede ortaya çıkan antrenman geriliminde önerildiği deliller mevcuttur (örneğin, eğitimin çeşidi, ünitesi yahut yoğunluğunun değişmesi). Lakin, bir sefer beden bu gerilime ahenk sağlar, protein ihtiyaçlarının düzeylerini ekseriyetle etkin insanlara yakın olarak azaltılabilir. Bu nedenle, sunulan protein alımı için kurallar en yeterli atletler için maksimal protein gereksinimlerini temsil etmek üzere kabul edilebilir. Mevcut spor beslenme kuralları, yüksek protein diyeti yahut özel protein desteğini desteklememektedir. Diyet anketleri atletlerin yalnızca yüksek idman yüklemelerini desteklemek için gereken ekstra güç tüketimini takiben protein alımını hedeflediklerini göstermektedir.

Başa dön tuşu