VAZGEÇİLMEZ SIVI: SU

Sağlığımızın korunması ve canlılığımızın sürdürülebilmesi için gerekli bir numaralı sıvı: SU. Evet, bugün ailenizin diyetisyeni size suyun neden, ne vakit, ne kadar ve nasıl içilmesi gerektiğinden bahsedecek!

Bir düşünelim. İnsan yemek yemeden haftalarca yaşayabilir lakin susuzluğa birkaç günden fazla dayanabilir mi?

Sahi! Bedenimizin su oranı kaçtı?

Yaşa ve cinsiyete nazaran değişse de genel olarak insan bedeninin yüzde 50-60’ı sudan oluşur. Su oranı yaşlandıkça azalmaktadır. Azalan suyun yerini yağ dokusu almaktadır. Kas dokusuyla bedendeki su oranı ortasında olumlu bir ilgi vardır. Kas dokusunun yanı sıra kanın yüzde 92’si, kemiklerin yüzde 22’si, beynin yüzde 75’i sudur. Anlayacağınız su hayatımızın vazgeçilmez sıvısıdır!

SUYU NEDEN İÇELİM?

-Organ ve dokuların korunmasında vazifelidir.

-Bağırsakların faal çalışması için posa alımı, fizikî aktivite ve su alımı 3 değerli olmazsa olmaz kuraldır. Yani su kabızlığın önlenmesinde vazifelidir.

-Mineral ve başka bileşenlerin beden tarafından emilebilir hale gelmesinde vazifelidir.

-Vücut ısısını istikrarlar.

-Eklem kayganlığını sağlar.

-Toksinlerin uzaklaşmasına yardımcı olarak böbrek ve karaciğer hastalıkları için riskleri azaltır, hücrelere oksijen ve besin bileşenlerini taşır.

-İçilen suyun %75-80’ini beyin kullanılır. Kâfi su alımı beyin işlevlerinin düzgün gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede baş ağrısı, unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve depresyonun önlenmesi sağlanmış olur.

-Spor yapıldıktan sonra kas içinde biriken laktik asit adale ağrılarına neden olur. Bu ağrıların dağıtılmasında su tüketiminin kıymetli bir yeri vardır.

-Vücudun besinleri sindirmesini ve artık unsurların bedenden uzaklaştırılmasını sağlar. Böylelikle bedenin çalışma suratına dayanak verir. Dolaylı olarak kilo kaybına yardımcı olur.

SUYU NE VAKİT İÇELİM?

-Öğünlerden 15 dakika yahut 30 dakika evvel tüketilen su metabolizmanızı hızlandırır. Midenizde hacim oluşturarak öğünde fazla besin tüketmenizi mahzurlar. Yemekle birlikte su tüketildiğinde ise mideye daha az besin alınmış olur. ‘Oooo şahaneymiş daha az yemek daha az kalori.’ diyenleriniz olabilir. Fakat durum tam olarak bu türlü değil. 😉 Şayet yemekte su içme üzere bir alışkanlığınız varsa evet bunu devam ettirebilirsiniz. Lakin bu türlü bir alışkanlığınız yoksa yemeklerde su tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Zira bir öğünde sıvıyla birlikte midenizin alabileceği kapasite muhakkaktır. Su içemediğiniz günlerde kalan kısmı da yemekle doldurma isteği gerçekleşir ve daha fazla besin tüketilmiş olur. Buda daha fazla besin yani daha fazla kalori demek!

-Aynı vakitte suyun yemeklerden 30 dakika evvel tüketilmesi bilhassa gastrit, dumping sendromu, mide ekşimesi, ülser, kolit, hazımsızlık yahut gaz sorunu olan bireylerin yemekte tükettikleri besinlerin sindirimini kolaylaştırmalarında tesirlidir.

-Yemeklerden yaklaşık 2 saat sonra içilen su besinlerin yıkımıyla oluşan dehidratasyona pürüz olur. O an ‘Acıkıyor muyum?’ Diye düşündüğün ve açlığın ile susuzluğunu karıştırdığın andır. Ve asıl tehlike tatlılara ve atıştırmalıklara yönelmen! Bu nedenle öncelikle suyu kâfi içtiğine emin ol ve boş güç alımını engelle!

-Vücudun çok sıvı kaybetmesi sonucunda kanın akışkanlığı azalır. Bu durum kalp krizine ve felce neden olabilir. Yatmadan evvel içilen birkaç bardak su kanın akışkanlığını artıracağı için kalp krizi riskini de azaltır.

-Uzun bir uykudan sonra sabahları içilen bir bardak ılık su organlarına günaydın der ve onları uyandırır. Buda metabolizmanızın canlanmasına dolaylı olarak kilo denetiminizin sağlanmasına yarar sağlayacaktır!

SUYU NE KADAR İÇELİM?

Aslında ‘Suyu ne kadar içelim?’ verilecek net karşılığı olmayan bir sorudur. Zira yanıt antrenman yapılıp yapılmadığına, ateş/ ishal/ kusma üzere sıhhat sorunlarınızın olup olmadığına, gebe yahut emzikli olup olmadığınıza, cinsiyetinize ve yaş grubunuza nazaran bile değişebiliyor.

Institute of Medicine’ın önersine nazaran erkekler günlük3,0 litre, bayanlar 2,2 litre su içmelidir. Yaz aylarında kayıplar gözle görülür bir halde artar ve çoğumuz su içmeye yöneliriz. Fakat düşündüğümüzün bilakis kış aylarında terlemenin azalmasıyla bedenimizin suya olan gereksinimi azalmaz. Bedenimizin suya olan gereksinimi her mevsim geçerlidir. Bedeniniz size susama sinyalini göndermeden suyu gereğince tüketmelisiniz.

Kahve, çay ve kola üzere kafeinli içecekler, alkollü içecekler diüretik sıvılardır. Verdiklerinden daha fazla su atımına neden olurlar. Bedenin sıvısını azaltırlar. Bu nedenle bu cins sıvılar tüketiliyorsa içilen su ölçüsü da arttırılmalıdır.

SUYU NASIL İÇELİM?

Soğuk su içmekle sıcak su içmenin bedenimize olan tesirleri farklıdır. Nasıl mı? Soğuk su metabolizma suratınızı az da olsa arttırır. Ilık su ise bağırsak hareketlerinizi hızlandırarak kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. ‘Soğuk su metabolizmamı hızlandırıyorsa zayıflamama da yardımcı olur.’ Diye düşünmüş olabilirsin. Fakat bir de şu diyeceğimi duymalısın. Soğuk su ile sıcak su ortasındaki bir öbür fark, mideyi terk etme hızlarıdır. Soğuk su mideyi 20 dakika içerisinde, sıcak su ise 80 dakika içerisinde terk eder. Yani evet soğuk su metabolizmanı az da olsa hızlandırır lakin sıcak su doygunluk hissi sağlar! İçtiğin sudan azamî randıman alabilmen için benim sana teklifim suyunu ılık, yavaş ve oturarak içmen!

Başa dön tuşu