BAĞIRSAKLARA DOST İKİLİ: PROBİYOTİKLER VE PREBİYOTİKLER

Bağırsaklarımızın sıhhati için neden probiyotik almalıyız?
Probiyotik : Asıl manası ‘yaşam için’ demek olan bir sözdür. Barsak florasını daha uygun hale getirerek fayda sağlayan mikroorganizmalardır. Aslında bağırsaklarımızın yüzeyini kapsayan ve barsak sıhhatimize direkt tesiri olan dost bakterilerdir.Ayrıca bu bakteriler K vitamini, B vitamini üzere vitamin üretimine de katkı sağlar. Bağırsaklarımızda 100 trilyonun üzerinde bakteri bulunur. Bunlardan dost olanların sayısını arttırmak barsak sıhhatimizi münasebetiyle bizim sıhhatimizi birçok taraftan olumlu tesirler. Fakat değerli olan probiyotiklerin sindirilirken bağırsaklarımıza mide asidinden etkilenmeden ulaşabilmeleri.

Probiyotik kaynaklar nelerdir?
Probiyotikler hem doğal olarak fermente besinlerde bulunduğu üzere besin desteği formlarıyla ticari olarak temin edilebilmektedir. Doğal olarak bulunduğu besinler, yoğurt, peynir, kefir, ayran, turşu, şalgam, boza, tarhana üzere fermantasyonla oluşan besinlerdir. Ticari olarak ise yoğurtlar, bebek mamaları, kahvaltılık gevrekler üzere hazır eserlere ek edilmiş olarak bulunabilmektedir. Yahut direkt saşe yahut kapsül olarak eczanelerde satılan formları bulunmaktadır. Bu üslup saşe ve kapsül olarak satılan besin desteklerinin kullanımı muteberdir. Bu nedenle doğumdan itibaren özel durumlar dışında her yaş kümesi kullanabilir.
Prebiyotik olmazsa probiyotiklerden yarar sağlamak sıkıntı olur
Prebiyotik: Bağırsağımızdaki bu dost bakterilerin yani probiyotiklerin çoğalmasını ve yaşamasını sağlayan besinlerdir. Bilhassa inülin, froktooligosakkarit, galaktooligosakkarit âlâ birer prebiyotik kaynağı olan posa çeşitleridir. Sebzelerde hindiba, enginar, yerelması, kuşkonmaz, kereviz, soğan, sarımsak, pırasa, domates, hardal bitkisi; meyvelerde elma, çilek, muz ; kurubaklagillerden mercimek, kurufasülye, yağlı tohumlardan keten tohumu,ceviz, badem en düzgün prebiyotikler arasındandır. Peribiyotikler ayrıyeten ticari olarak inülin formlarıyla yahut bebek mamaları, kahvaltılık gevrekler, enteral eserler üzere besin desteklerine de eklenmiştir.
Probiyotikler, prebiyotikler neden bu kadar değerli?
Zira günümüzde bağırsakların sıhhatsiz olması artık yalnızca kabızlık değil bir çok hastalığın habercisi olduğu araştırmalarla ortaya konulmaya başlanmıştır.
Bağırsaklarımız salgıladığı birçok hormon ve enzimlerle kendi kendini yönetebilen bir organ olarak kabul görmeye başlandı.
Yapılan araştırmalar, bağırsak mikrobiyotasının organa benzemesinin sebebini besin alımını, güç istikrarını ve en son olarak beden tartısının denetimini etkilemesinden kaynaklandığını belirtmiştir. Günümüzde artık yalnızca kabızlık, ishal, gaz şikayetlerinin sebebi olmadığı ayrıyeten bağışıklık sisteminden deri hastalıklarına, insülin direncinden kolon kanserine, bilhassa çocuklarda astımdan alerjik tepkilere kadar bir çok hastalığın temelinde bağırsaklarda yatan bozukluklar olduğu ortaya konmaya başlanmıştır. Bilhassa araştırmalar obezite, insülin direnci, karaciğer yağlanması üzere sıhhat problemlerinin bağırsak sıhhatiyle ilgili olduğunu ortaya koymaya başlamıştır. Bu yüzden bu üzere sıhhat sorunları olanların kesinlikle diyetlerini probiyotik ve prebiyotik açısından zenginleştirmeleri önerilmektedir.

Bağırsaklarımızın sıhhatini neler tesirler?
Bağırsaklar üzerinde en kıymetli etkenlerden biri de beslenme biçimi. Biz uzmanlar olarak ‘ kesinlikle posalı beslenin’ teklifini yapmamızın temelinde barsak sıhhati var. Bağırsakların sıhhatini yalnızca beslenme etkilemez tabiki. Aslında doğumun halinden içilen ilaçlara kadar birçok etken var. Olağan doğum yapmak bebeklerin doğarken daha sağlıklı bir barsak florasıyla doğmasına sebep olduğu belirtilmektedir. Bunlar dışında antibiyotik kullanımı, çok gerilim, fizikî aktivite azlığı da bağırsaklarımızı olumsuz etkileyen etmenler ortasındadır.

Sağlıklı bir bağırsak için nasıl beslenmeliyiz?
Bol posa almak barsak hareketlerinden kan şekerini nizamına kadar tesirlidir. Bu nedenle sağlıklı bir barsak için öncelikle kâfi posa almamız gereklidir. Pekala posa nelerde bulur? Zerzevat ve meyvelerde, kurubaklagillerde, tam tahıllarda bol ölçüde bulunur. Et kümesi posa içermez. Yeniden bol su tüketmek barsak hareketlerimizi arttıracaktır. Lakin fazla katı beslenmek, işlenmiş etleri fazla tüketmek, fazla yağlı beslenmek, tek istikametli beslenmek, hareketsiz yaşamak barsak sıhhatimizi olumsuz etkileyen etmenler ortasındadır. Probiyotik ve prebiyotik içeren besinleri günlük olarak tüketmeye ihtimam göstermeliyiz.

Probiyotik ve prebiyotik katkısı için beslenmemize neler eklemeliyiz?
Günlük ortalama 5 porsiyon sebze- meyve (özellikle soğan, sarımsak, pırasa, lahana, enginar, muz, çilek, az tuzlu turşu )
Haftada 1-2 kurubaklagil (isterseniz yemek olarak isterseniz salatanıza)
Her gün yoğurt yahut türevleri (ev yoğurdunun probiyotik özelliği hazır yoğurtlara nazaran daha fazla olmakla birlikte , probiyotik eklenmiş yoğurtlarda kullanılabilir. Ya da kefir yahut ayranla değiştirip kullanılabilir)
Kesinlikle bol su

Başa dön tuşu