Zayıflamada Esas Mesele: Davramış Değişikliği

Günümüzde, obez birey sayısı dünya çapında çarpıcı biçimde artmaktadır. Obezite, beraberinde birçok hastalık riski doğurur. Ayrıca psikososyal sağlık ve refah üzerinde olumsuz etkisi olabilmektedir. Bununla beraber çok kolay ulaşabileceğiniz diyet programları veya biraz daha maliyetli cerahi operasyonlar veya iştah baskılayıcı ilaçlar vs. birçok zayıflama yolu günümüzde mevcuttur. Çalışmalara bakıldığında da esas problemi daha net anlayabiliyoruz. Gerçekte olan şey zayıflayamamak değil, ideal kiloyu koruyamamaktır. Hangi zayıflama yöntemini seçerseniz seçin, tabiri caizse midenize beton dökün, yine de davranış değişikliğini benimsemezseniz maalesef verdiğiniz kiloyu geri alırsınız. Bu davranış değişikliğini yaparken sağlıklı beslenme farkındalığı yaratmak koruma için çok kıymetlidir.

Bu günlerde “diyetisyen” demek zayıflatan kişi anlamına evrilse de aslında biz beslenme uzmanlarının yapmaya çalıştığı şey tam olarak danışanlarımızın beslenme alışkanlıklarını değiştirmektir. Siz tüp mide operasyonu ile zayıflamayı istiyorsanız da yine bir diyetisyenle çalışmak zorundasınız. Siz bir köprüden geçtiniz ve operasyondan sonra da sağlıklı beslenme sizi bekliyor. Kendinizi hazırlayın!

Eğer bir diyetisyen eşliğinde zayıflamayı seçtiyseniz, motivasyonunuz sadece tartıdaki rakam olmasın. Kendiniz için hangi iyi davranışı kazandınız, kendinizi nasıl hissediyorsunuz, bu süreçte neleri sürdürebilirsiniz… bunları da gözden geçirin. Edindiğiniz her faydalı beslenme davranışı için kendinizi kutlayın. İdeal ağırlığınıza ulaştığınızda bu edindiğiniz davranışlar sayesinde tekrar kilo almayacaksınız.

Bütün bunların yanında kendi yeme davranışınızın farkına varmak değişimi kolaylaştıracaktır. Farkındalıklı yeme ile zayıflamak çok daha kolay, koruma ise çok daha kalıcı olacaktır. Değişime adım adım başlamak isteyenler farkındalıklı yeme adımlarını pes etmeden deneyebilirler.

Yavaşlayın: Yemeğinizi yerken her lokmanızı iyice çiğneyin. Lokmalarınızı tadını çıkarın. Yemek yemeye başlamak ve yemek yemeği bitirmek için açlık ve tokluk sinyallerini dinleyin. Yavaşlamak bu sinyallerin farkındalığını artıracaktır.

Gerçek ihtiyacınızı belirleyin: Şunu demek istiyorum, karnınız gerçekten aç olduğunuz için mi bir şeyler yiyeceksiniz yoksa birine öfkelendiğiniz, bir şeye üzüldüğünüz vb. için mi? “İhtiyacım olan ne?” diye kendinize sorun.

Dikkat dağıtıcıları kaldırın: Yemeğinizin sağlıklı olması kadar yediğiniz ortamın da bunu destekliyor olması gerekir. TV, tablet, bilgisayar, telefon… yemek yerken mutlaka gözlerimiz üzerlerinde! Dikkatinizi yemeğinize verecek şekilde bir ortam oluşturun.

Sağlıklı ve keyifli günler dilerim…

Başa dön tuşu