Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin En İyi Besinler

Güçlü bir bağışıklık sistemi, bir kişiyi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Belli besinler bağışıklık sistemini güçlendirebilir mi?

Bağışıklık sistemi organlar, hücreler, dokular ve proteinlerden oluşur. Bunlar birlikte, virüs, bakteri ve enfeksiyona yahut hastalığa neden olan yabancı cisimler olan patojenlerle gayret eden bedensel süreçleri yürütürler.

Bağışıklık sistemi bir patojenle temas ettiğinde, bir bağışıklık cevabını tetikler. Bağışıklık sistemi, patojenler üzerinde antijenlere bağlanan ve onları öldüren antikorları hür bırakır. Muhakkak besinlerin diyete dahil edilmesi, kişinin bağışıklık cevabını güçlendirebilir. Bağışıklık sistemini hızlandıran 15 gıdayı keşfetmek için okumaya devam edin.

 1. Yaban mersini

Yaban mersini, bir kişinin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip antosiyanin ismi verilen bir tıp flavonoid içerir.

2016 yılında yapılan bir çalışmada, flavonoidlerin teneffüs sisteminin bağışıklık savunma sisteminde kıymetli bir rol oynadığı belirtilmiştir. Araştırmacılar flavonoidler açısından güçlü besinler tüketenlerin, üst teneffüs yolu enfeksiyonu yahut soğuk algınlığı almayanlara nazaran daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

 1. Bitter çikolata

Bitter çikolata, bedenin hücrelerini özgür radikallerden koruyarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek teobromin ismi verilen bir antioksidan içerir.

Serbest radikaller, bedenin besinleri yıkarken yahut kirleticilerle temas ettiğinde ürettiği moleküllerdir. Özgür radikaller bedenin hücrelerine ziyan verebilir ve hastalığa katkıda bulunabilir.

Potansiyel yararlarına karşın, bitter çikolatanın kalorisi ve doymuş yağ oranı yüksektir, bu nedenle ölçülü bir biçimde tüketilmesi değerlidir.

 1. Zerdeçal

Zerdeçal, birçok insanın yemek pişirmede kullandığı sarı bir baharattır. Birtakım alternatif ilaçlarda da mevcuttur.

Tüketilen zerdeçal bir kişinin bağışıklık cevabını artırabilir. Bu, zerdeçaldaki bir bileşik olan curcumin özelliklerinden kaynaklanır. 2017 incelemesine nazaran, curcumin antioksidan ve anti-inflamatuar tesirlere sahiptir.

 1. Balık yağı

Somon, ton balığı, pil ve öteki yağlı balıklar güçlü bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

2014 raporuna nazaran, uzun müddetli omega-3 yağ asitleri alımı romatoid artrit (RA) riskini azaltabilir. RA, bağışıklık sistemi ezkaza bedenin sağlıklı bir kısmına saldırdığında ortaya çıkan kronik bir otoimmün durumdur.

 1. Brokoli

Brokoli bir diğer C vitamini kaynağıdır. Ayrıyeten sülforafan üzere güçlü antioksidanlar içerir.

Bu nedenlerden ötürü, bağışıklık sistemi sıhhatini desteklemek için nizamlı olarak yemek yemenin âlâ bir seçimidir.

 1. Tatlı patates

Tatlı patatesler, cildin turuncu rengini veren bir cins antioksidan olan beta karoten bakımından zengindir. Beta karoten A vitamini kaynağıdır.

Cildin sağlıklı olmasına yardımcı olur ve hatta ultraviyole (UV) ışınlarından cilt hasarlarına karşı da müdafaa sağlayabilir.

 1. Ispanak

Ispanak, dahil olmak üzere birçok temel besin ve antioksidanlar içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirebilir:

 • flavonoidler

 • karotenoidler

 • C vitamini

 • E vitamini

Vitamin C ve E bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir. Araştırma ayrıyeten flavonoidlerin, sağlıklı insanlarda soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 1. Tarçın

İnsanlar çayların yanı sıra çeşitli yemekler ve tatlılarda zencefil kullanırlar. Bir incelemeye nazaran, zencefil anti-enflamatuar ve antioksidatif özelliklere sahiptir ve sıhhat faydaları sunması mümkündür.

Bununla birlikte, hastalığın tesirli bir biçimde önlenip önlenemeyeceğinin doğrulanması için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 1. Sarımsak

Sarımsak, soğuk algınlığı ve öteki hastalıkların önlenmesi için yaygın bir konut ilacıdır. Bir araştırmada, allisin içeren sarımsak destekleri almanın soğuk algınlığı riskini azaltıp azaltmadığına bakılmıştır.

Plasebo alan iştirakçi kümesi, ortalarında sarımsak desteği alanlara oranla iki kat fazla soğuktu. Lakin araştırmacılar, sarımsakların soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğu sonucuna varmışlardır.

 1. Yeşil çay

Yeşil çay yalnızca az ölçüde kafein içerir, böylelikle beşerler siyah çay yahut kahveye alternatif olarak tadını çıkarabilirler. Yeşil çay içerek de bağışıklık sistemi güçlendirebilir.

Yaban mersini üzere, yeşil çay da soğuk algınlığı riskini azaltabilecek flavonoidler içerir.

 1. Kefir

Kefir, sıhhate faydalı canlı bakteri kültürlerini içeren fermente bir içecek. Birinci araştırma, içme kefirinin bağışıklık sistemini artırabileceğini göstermektedir.

2017 incelemesine nazaran, çeşitli araştırmalar tertipli kefir tüketiminin aşağıdaki bahislerde yardımcı olabileceğini göstermiştir:

 • Bakterilerle mücadele

 • İnflamasyonu azaltma

 • Artan antioksidan aktivite

Bunu destekleyen araştırmanın çoğunluğu hayvanlar üzerinde yahut bir laboratuarda gerçekleştirilmiştir. Araştırmacıların kefirin insanlarda hastalığı nasıl önleyebileceğini anlamak için ek çalışmalar yapmaları gerekmektedir.

 1. Ay çekirdeği

Ayçiçeği tohumu salatalara yahut kahvaltılık kaselere lezzetli bir ektirebilir. Onlar bir antioksidan olan güçlü bir E vitamini kaynağıdır.

Diğer antioksidanlar üzere, E vitamini de bağışıklık işlevini geliştirir. Hücrelere ziyan verebilecek özgür radikallerle savaşarak bunu yapar.

    13.Badem

Bademler başka bir kusursuz E vitamini kaynağıdır. Ayrıyeten manganez, magnezyum ve lif içerirler.

Bir avuç bademin küçük bir avuç yahut çeyrek kısmı, bağışıklık sistemine yararlı olabilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

     14.Turunçgiller ve Kivi

Turunçgiller ve kivi, birçok insan soğuk algınlığı hissettiğinde C vitamini eksiksiz bir kaynaktır.

Bilim adamları hala tam olarak nasıl yardımcı olduğundan emin değillerse de, C vitamini, soğuk algınlığı semptomlarının müddetini azaltabilir ve insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu geliştirebilir.

 1. Kırmızı dolmalık biber

Meyvelerin şekerinden kaçınmaya çalışan beşerler için kırmızı dolmalık biber kusursuz alternatif olan C vitamini kaynağıdır.

Közleme ve kızartmalar, pişirme metotları üzerine yapılan bir çalışmaya nazaran, kırmızı dolmalık biberlerin besin içeriğini buharlama yahut kaynatma sürecinden daha güzel korurlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin başka yolları:

Aşağıdaki hayat stili stratejileri kişinin bağışıklık sistemini güçlendirebilir:

 • Sigara içmekten kaçınma

 • Düzenli egzersiz

 • Sağlıklı kiloyu korumak

 • Alkolden kaçınma yahut ölçülü içme

 • Yeterince uyuma

 • Stresi en aza indirgemek

 • Doğru el yıkama

 • Ağız hijyeni

Başa dön tuşu