Bahar Yorgunluğuna Yenik Düşmeyin

Bir çok kişi bu mevsimde halsizlik, yorgunluk, uyku hali, sindirim sorunları, eklem ağrıları üzere şikayetlerden yakınabilir.Bu şikayetlerin nedeni ise hava değişimlerinin metabolizma ve hormonlar üzerinde yaptığı tesirden kaynaklanır.Oysa beslenmemizde ve fizikî aktivitemizde kimi değişiklikler yaparak bahar yorgunluğunu önleyebiliriz.

Metabolizmamızı canlandıracak bir beslenme nizamıyla bu periyodu olumsuz etkilenmeden atlatabiliriz. Bilhassa besin çeşitliliği çok kıymetlidir. Renkli beslenerek her çeşit vitamin ve mineralden faydalanıp bağışıklık sistemimizi güçlendirebiliriz. Bu sayede bahar yorgunluğundan etkilenmeden yaza daha dinç bir metabolizmayla girmiş oluruz.

 

BAHAR YORGUNLUĞUNU YANLIŞSIZ BESLENMEYLE ÖNLEYİN

Akdeniz tipi beslenme dediğimiz daha çok zerzevat daha az doymuş yağ içeren bir beslenme programı uygulanmalıdır. Güne kahvaltı ile başlamak çok kıymetli. Gece uzunluğu düşen kan şekerimizi dengelemek ve metabolizmamızı çalıştırmak için tam buğday ekmeği, yağsız peynir, zeytin, ceviz ve bol yeşillikten oluşan bir kahvaltı en düzgün örnektir. Günün devamında gücümüzün düşmemesi için taze meyve ve çiğ badem, fındık üzere sağlıklı atıştırmalıklarla orta öğün yapılmalıdır. Ana öğünlerde kızartma yahut kavurma prosedürleriyle pişirilmiş yemeklerden kaçınılmalıdır. Haftada 1 gün yağsız kırmızı et, 2 gün balık, 2 gün kuru bakliyat tüketilmelidir. Her öğünde salata yahut sebzelere yer verilmelidir. Ağır soslar, katı yağlar yorgunluğu artıran besinlerdir, tüketilmemelidir.

Sıvı tüketimimiz nasıl olmalı?

Sağlıklı çalışan bir metabolizma için günlük sıvı tüketimimiz kilo başına 30 ml olmalıdır. Örneğin 70 kg yükündeki bir birey 2100 ml (en az 2 litre) sıvı tüketmelidir. Havalar ısındıkça, terleme ile artan su kaybını dengelemek için bu ölçü biraz daha artırılmalıdır. Sıvı tüketiminde ölçü kadar alınan sıvı çeşidi de değerlidir. Şekerli ve asitli içecekler yerine su, yeşil çay, adaçayı üzere bitki çayları ve süt, ayran tercih edilmelidir. Siyah çay ve kahve tüketimi günlük almamız gereken sıvı gereksinimini karşılamamaktadır. Tersine diüretik, yani idrara çıkarma tesiri vardır. Bu nedenle bu içecekler sonlandırılmalı ve alınan kafeini dengelemek için yeteri kadar su içilmelidir.

Hangi vitaminlerden ne kadar tüketmemiz gerekir?

•Bahar devrinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve metabolizmamızı canlandırmak emeliyle A, D, E, C vitamini ve beraberinde çinko ve selenyum minerallerini içeren antioksidan besinler günlük beslenmemizde yer almalıdır. 

•A vitamini muhtaçlığı haftada 2 sefer balık, her gün 1 yumurta, 2 bardak süt, havuç, yeşil biber üzere sebzeler ve kayısı, portakal üzere meyveler ile karşılanabilir.

•D vitamini için günde 20 dakika güneşlenmek kafidir. En uygun D vitamini aldığımız saatler sabah 10:00-11:00 ortasıdır. Bu saatler ortası kollarımızın ve ensemizin direkt güneş ışınlarını alması, günlük D vitamini gereksinimimizi karşılayacak ve yorgunlukların önüne geçecektir.

•E vitamini ve selenyum fındık, ceviz, badem üzere yağlı tohumlar, soya yağı ve buğdayda bulunur. Günde 10 adet çiğ fındık yahut badem, 2 adet ceviz ve tam tahıllı ekmek tüketerek gereksinimimizi karşılayabiliriz.

•C vitamini yeşil sebzeler, turunçgillerde bulunur. Çinko en çok ceviz balık ve kırmızı ette bulunur.

 

Bahar yorgunluğu için neler yapılabilir

Hafif yürüyüş ve sporlar, hormonal dengeyi düzenler, metabolizmayı hızlandırır ve ödemin atılmasında yararlı olur. Bu nedenle kesinlikle sistemli olarak spor yapılmalıdır. Günlük 30 dakika ya da her gün 45-50 dakikalık hafif tempolu yürüyüşleri hayatımıza kesinlikle eklemeliyiz.

Ağır karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler (hamur işleri, şerbetli tatlılar, fazla ölçüde pilav, makarna ve ekmek, kızartma, kavurma vb.) tüketimi uyku ve yorgunluk halini artıracağından ölçülü tüketilmelidir. Bunları yerine kepekli ve tam tahıllı yiyecekler, sütlü tatlılar, haşlama, fırın, ızgara usulü yiyecekler tercih edilmelidir.

Ayrıca nizamlı zerzevat meyvenin tüketimi kadar, mevsiminde olan besinler tercih edilmeli.

Bitki çaylarını ihmal etmeyin…

Ekinezya; Birçok faydalı unsurun yanı sıra tanenler, yağ asitleri, A, C ve E vitamini içerir. Tüm bu varlıklı içeriğiyle Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendirerek beden direncini artıran bir bitkidir. Uçuk, grip, bademcik iltihabı üzere hastalıklara karşı kullanılan ekinezya soğuk algınlığının önlenmesinde çok yaygın olarak tercih edilen bir bitkidir. 

Kuşburnu; Meyveleri A, B1, B2, C, E ve K vitaminleriyle mineraller, bilhassa fosfor ve potasyum bakımından zengindir. Aktif bir kan temizleyici, bağırsak yumuşatıcı olan kuşburnu C vitamini zenginliğinden dolayı bedenin gelişmesini düzenler. 

Adaçayı; Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra A, B ve C vitaminleri içerir. Bilhassa sirkülasyon, sindirim sistemi ve hafıza üzerinde olumlu tesirleri vardır. Rahatlatıcı tesiri de bilinen adaçayı, bilhassa ağır geçen bir günün sonunda gücünüzü geri kazanmak ve tekrar canlanmak, bahar aylarında tesirli olan yorgunlukla baş edebilmek için birebir.

Başa dön tuşu