Bakan Işıkhan’dan 3600 Ek Gösterge ve Asgari Ücret Hakkında Yeni Açıklama!

Bakan Işıkhan, asgari ücretle ilgili yaptığı açıklamada, 2024 yılı asgari ücretinin belirlenmesi için komisyonlarının bir araya geleceğini ve bu süreçte tüm tarafların mutabık kaldığı bir ücret belirlemeyi hedeflediklerini belirtti.

Ayrıca, çalışanları enflasyona karşı koruma prensiplerini önümüzdeki dönemlerde de sürdüreceklerini vurguladı. Her artışın, tüm çalışanlar için vergi istisnası tutarının artmasını sağlayacağını söyleyen Bakan Işıkhan, böylece çalışanlara ek gelir avantajı sağlanmış olacağını ifade etti. 2024 yılında 595.1 milyar lira vergi istisnası öngörüldüğünü de kamuoyuyla paylaştı.

Ayrıca, Bakan Işıkhan 3600 ek gösterge düzenlemesini de hayata geçireceklerini belirtti. Bu düzenleme, birinci dereceye yükselen devlet memurlarını kapsayacak.

Doktorların Yurtdışına Göçü Artarak Devam Ediyor!

Doktorların Yurtdışına Göçü Artarak Devam Ediyor!

Bakan Işıkhan’ın ayrıca işgücü istatistiklerine dair verileri paylaştığı açıklamaları da dikkat çekti. Ağustos itibariyle işgücü miktarının 507 bin kişi artarak 34.9 milyon kişiye yükseldiğini, istihdamın ise 667 bin kişi artarak 31.7 milyon kişiye çıktığını belirtti. İşsiz sayısının ise 160 bin kişi azalarak 3.2 milyon kişiye düştüğünü ve işsizlik oranının 0.6 puan azalarak yüzde 9.2 olduğunu aktardı. Bu, son 9 yılın en düşük işsizlik oranı olarak kayıtlara geçti.

Bunun ynı sıra, genç işsizlik oranının da 2020’den bu yana yüzde 25.9’dan ağustos 2023 itibariyle yüzde 17.2’ye düştüğünü vurgulayan Bakan Işıkhan, istihdamın artması ve işsizlik oranlarının düşmesi konusunda olumlu gelişmelerin yaşandığını ifade etti.

Başa dön tuşu