Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliğinde Amaç Nedir?

1) Kişi hastanede sabah gözünü açınca birinci ne soruyor şimdi yeme sürecim ne ile başlayacak?

2) Diyelim ki ne ile başladığını anladı peki ben bu gıdayı nasıl alacağım ?

3) Hasta meskenine gidiyor mutfağına giriyor ve sorular aklına geliyor şimdi bana ziyan verebilecek yahut hür tüketebileceklerim neler ?

4) Kâfi besin alamadığına karar veriyor kullanacağım vitamin ve mineral destekleri neler olmalı ?

5) Denetime çağrılıyor aklından birinci geçen verdiğim kilo benim için ülkü mi ?

6) Bu yolun sonunda kaç kilo olacağım ?

8) Kilo vermede aksi giden bir durum var bu düğüme kim müdahale edecek ?

9) pekala ben gayeme ulaştım ancak bu kiloyu nasıl koruyacağım ?

Diye size binlece soru yazabilirim.18 aylık birikimlerimizin damıtılması sonucu bu soruları yazdım.

Sorularınızı iletebileceğiniz kişi kim ?

Hekiminiz ve Diyetisyeniniz.

  1. Cerrahi ameliyatlardan sonra kilo alır mıyım tasası tanıyan bireylere neler önerirsiniz?

Merak etmeyin kilo almayacaksınız nasıl mı ?

Formülü çok açık.

1) Size özel proteini, karbonhidratı ve yağı ayrıyeten vitamin ve mineralleri hazırlanmış kılavuz bir programınız olacak. Yeniden diyet mi olacak hocam diye okuyanlar aklından bir geçirdi : ) diyet listesi değil kılavuz liste olmuş olacak.

2) Katı kuralcı değiliz lakin kırmızı çizgilerimiz var bunları anlatıyoruz hastalarımıza ve bunlar varsa kefil değiliz diyoruz. Bu nitekim bu türlü.

3) Natürel ki hayat kaynağı olan su. Su yoksa maalesef istediğimiz tesir ve sonucu göremiyoruz. Tartışmasız listenin yıldızıdır su tüketimi.

  1. Ameliyatın akabinde katı besinlere geçiş mühletini artırmak yahut hala sıvı ile beslenmede ısrarcı olarak kilo kaybını evresini uzatmaya çalışmak hakikat mudur?

    Hekiminiz yahut diyetisyeniniz tarafından sizin için tehlike oluşturan bir durum yoksa ısrarla sıvı alımı bedeninizi gereksiz katabolizmaya sokmaktan ve durumu zorlaştırmaktan ileriye gitmez. Sizin cerrahi olma tarihinize uygun sizin için özel belirlenen besin  kategorilerine geçmeniz bedeninizde istenmeyen yağ depolarının yanması için gereklidir. Ayrıyeten almanız gereken temel makrobesin ve mikrobesin öğelerini kâfi bedelde almanız beden sıhhat ve bütünlüğü açısından gereklidir. 

  1. Ameliyat sonrasında beslenmeye kâfi itinanın gösterilmemesi ne üzere sonuçlar doğurur?

    Yine hususlar halinde anlatmak istiyorum.

1) Kâfi su tüketimi yapılmazsa ki tüketilen ölçüsü şahsa özel mide hacmine nazaran ve ameliyat tarihine nazaran belirliyoruz istenilen kiloya ulaşamama ve önemli bir katabolizma olduğu için tam manasıyla beden arınması olamayabiliyor ve takiben safra kesesinde problemler yaşayabiliyoruz.

2) Önerilen ölçüde zerzevat ve Meyve tüketiminin olmaması bağırsakların faal çalışmamasına ve takiben konstipasyon ( kabızlık ) görülmesine sebeb olabiliyor ayrıyeten kâfi antioksidan alınamaması bedende yıkımlar sonucu olan hür radikallerin temizlenememesine sebeb olabiliyor.

3) Bilhassa temel vitamin ve minerallerin sağlanamaması enzimlerin, hormonların faal halde çalışamamasına sebeb olabiliyor. Buda bedende istenmeyen rahatsızlıklar oluşturabiliyor.

    Aslında burda kilit nokta siz nereye giderseniz gidin ne süreç yapılırsa yapılsın gerçek beslenmeyi hakikat bireyden ( uzmanından ) öğrenmeniz gerekiyor. Bunun bir alternatifi yok bu saydıklarımız cerrahi süreç olmayan ve hakikat beslenmeyen şahıslar içinde geçerli aslında

        Sağlıcakla, keyifle, memnunlukla kalın…

Başa dön tuşu