BAYANLARA ÖZEL REGL SANCILARINI HAFİFLETEN BİTKİLER HANGİLERİ?

Dismenore, adet devirlerinde bayanların yüzde 50 sinde gözlenebilen yaygın bir meseledir. Esas iki küme altında kıymetlendirilebilir. Primer dismenore, rastgele bir ilgili nedene bağlı olmadan; sekonder dismenore ise pelvik bir bozukluğa(çikolata kisti gibi) bağlı olarak ortaya çıkar. Adet ağrısı ekseriyetle kasıkta olur ve ağrının ortaya çıktığı devir itibariyle adet öncesi, adet sırasında ve adet sonrasında kasık ağrısı olarak tabir edilir. Birtakım bitkisel çaylar bu periyotta sık karşılaşılan şikayetlerin hafifletilmesinde faydalı olabilmektedir.

Kişilerde bu periyot içerisinde ortaya çıkan kasılma/spazm şikayetlerinin hafifletilmesi için spazm çözücü tesire sahip bitkilerden yararlanılabilir. Bu hedefle civanperçemi, mayıspapatyası ve gültomurcuğıu, rahimdeki spazmın hafifletilmesinin yanı sıra hafif yatıştırıcı özelliği ile adet periyodunda bayanlarda ortaya çıkan gerginliğin azaltılmasına yardımcı olacak, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır.

Zerdeçal ve söğüt kabuğu üzere prostaglandin baskılayıcıları adet periyodunda bedende oluşan ödemin uzaklaştırılması ve ağrının hafifletilmesinde faydalı olabilmektedir.

Bitkisel östrojen özelliğe sahip olan kırmızıyonca, bedende östrojenik reseptörlere bağlanarak, adet devrinde salgılanan östrojen hormonunun bağlanmasını kısmen mahzurlar. Açıkta kalan östrojenin, karaciğerde süratle parçalanmasını sağlamak üzere karahindiba üzere karaciğer fonksiyonları destekleyen bitkisel eserlerden yararlanılır.

Diğer taraftan adet kanamasını azaltmak ve denetim altında tutmak emeliyle çobançantası faydalı olmaktadır.

ÖNERİLER/UYARILAR:

Bu bitkileri farklı ayrı hazırlamak yerine bayanlarda bu özel günler için hazırlanmış çay karışımı marketlerde poşet bitkisel çaylar ortasında yer almaktadır. Bu çaydan, adet periyodu içerisinde günde 4 kere içilmesi tesirli olabilmektedir. Ardışık 3-4 adet periyodu birer hafta kullanılması durumunda daha kuvvetli olması gerekmektedir.

Başa dön tuşu