BAYRAM SONRASI KABIZLIK SORUNUNA DİKKAT!

Bayram, kent değişikliği üzere beslenme tertibinin bozulduğu vakitlerde kabızlık kaçınılmaz olur. Bayram telaşı, öğünlerin atlanması, bayram ziyaretleri, değişen beslenme alışkanlıkları kurban bayramında birçok kişinin kabızlık sorunu ile müsabakasına neden olabilir. Kabızlık, günlük yaşantımızı etkilediği üzere metabolizmamızı da tesirler. Bu nedenle bayram sonrası alınan kilolardan ve kabızlıktan rahatlıkla kurtulmak için kabızlığı çözücü tekliflerden faydalanılmalıdır.

Kabızlık Çözücü Öneriler

  • Lif Alımınızı Arttırın. Bağırsak hareketlerini arttırma prosedürlerinden biri beslenmenizde lifli besinlere yer vermenizdir. Lifli besinler bağırsak hareketlerini arttırarak kabızlığı önlediği üzere doygunluk sağladığı için zayıflamada da tesirli bir metottur. Diyet lifini arttırmak için bu bayramda beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri, pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih edin. Bayramdan sonraki haftada et yemeği yerine iki sefer kurubaklagil yemeği tüketin, meyveleri kabuklarıyla yemeye ihtimam gösterin. Kabuğu ile tüketilebilen meyve ve sebzeler lif alımınızın artmasını sağlayacaktır.

  • Protein Alımınızı Denetim Edin. Kabızlığın en temel nedenlerinden biride protein alımının çok yüksek olmasıdır. Kurban bayramı ve sonrasında et tüketiminin artması kaçınılmazdır. Etler protein içeriği yüksek olmasına karşın lif içeriği düşük ve sindirimi sıkıntı besinlerdir. Bu nedenle et tüketirken öğününüzün lif içeriğini yükseltebilmek için etler sebzeler ile pişirilebilir. Yemeğinizin yanında salata tüketimi de lif almanıza katkı sağlayacaktır.

              Püf Noktası→Kansızlık sorunu olan bireylerde kabızlık daha sık görülür. Bu nedenle kansızlık sorununuz varsa eti C vitamini içeren sebzeler ile tüketmeniz demir emiliminin artmasında da tesirli olacaktır.  

  • Su Tüketin. Su tüketimi kabızlıktan kurtulmak için epey tesirli bir usuldür. Zira bedeninizde ki su kaybının yüzde 10’a ulaşması beraberinde kabızlığı getiriyor. Günde en az 8-10 bardak su tüketilmesi bu nedenle epeyce kıymetlidir.

  • Hareket Edin. Kabızlık bağırsaklarınızın hareketsiz olması ile gelen bir rahatsızlıktır. Fizikî aktivitenizi arttırmak kabızlık sıkıntınızın tahlili olabilir. Bu nedenle kendi hareketinizi arttırarak bağırsaklarınızı da hareketlendirebilirsiniz.  Özellikle bayramda mesken ziyaretlerinde tüketilen yağlı, şekerli, ağır besinlerin tüketimi sindirimi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle bayram sonrasında bağırsaklarınızı rahatlatmak ve formunuzu korumak için fizikî aktivitenin farklı bir kıymeti vardır.

  • Sofrada yoğurt olsun. Kabızlık tedavisinde kullanılabilecek bir başka prosedür ise bağırsak florasına olumlu tesir eden probiyotik besinlerden faydalanmaktır. Bu periyotta yoğurt, kefir üzere besinlerin tüketilmesi olumlu tesir yapacaktır. Tüketilen probiyotik besinler bağırsakların nizamlı bir formda vazifelerini yapmasını sağlayacaktır.

BUNU YAPMAYIN!

Birçok kişinin kabızlık anında başvurduğu birinci metot laksatif ilaç kullanmak ya da sinemaki içeren bitki çaylarını tüketmektir. Lakin kabızlık birinci kademede zararsız bir hastalıktır. Bu nedenle birinci basamakta değerli olan bu sistemlere başvurmadan kabızlığı çözümlemeye çalışmaktır. Kronik kabızlık ile karşılaşıldığı vakit ise tedavi için uzmana danışılmalıdır. Zira uzun süren kabızlık öbür bir hastalığın habercisi olabilir!

Bağırsak Hareketlerini Hızlandıran Tarifler

Bayram sonrası alınan kilolardan, kabızlıktan kurtulmak ve düz bir karına sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki tanımlardan faydalanabilirsiniz.

  • Kuru erik içerisindeki difenilizatin hususu ile bağırsak hareketlerini arttırır. Bu nedenle kabızlık tedavisinde kuru erikten faydalanabilirsiniz. Sabah aç karnına 3 kuru erik ve ılık 1 bardak su tüketin.

  • 4 adet kuru kayısıyı haşladıktan sonra 2 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek sabah aç karnına tüketebilirsiniz. Kuru kayısının lif içeriği ve zeytinyağının bağırsak hareketlerini arttırıcı tesiri kabızlığınıza tahlil olacaktır.

  • Bağırsak sıhhatiniz için betaglukan içeren yulaf ezmesinden faydalanabilirsiniz. Sabah kahvaltınızda yulaf ezmesi + yoğurt + kuru meyve + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı karışımından faydalanabilirsiniz.

  • Kurubaklagil ve sebzelerin birleştiği bir salata ile probiyotik tesiri olan yoğurt kabızlığınıza deva olabilir. Haşlanmış nohut + dilediğiniz yeşillikler + 1 tatlı kaşığı zeytinyağı + dilediğiniz baharatlar ile hazırlanmış salata, 1 kâse yoğurt ve tam tahıllı ekmek güzel bir öğün seçeneği olacaktır.

Başa dön tuşu