Yağı Mı Karbonhidratı Mı Azaltmalı?

Popüler zayıflama programları

Herkes nasıl zayıflayacağını öğrenmek istiyor. Hem de o kadar çok istiyor ki Amerikalılar zayıflama eser ve programlarına her yıl 40 milyar dolar harcıyor. İnsanların peşine düştüğü sihirli formülü satan kitaplar her vakit çok satan kitaplar listesinde baş sıraları tutuyor. Ancak unutulmamalıdır ki kıymetli olan kısa değil uzun vadede sağlıklı yiyeceklerle kilo denetimini sağlamak, bu tertibi bir ömür biçimi haline getirmek.

Birkaç hafta ya da birkaç aylığına kilo verip sonra bu verdiklerinizin tümünü geri almanın – verilen kilolar çok fazla olsa bile – bir faydası olduğuna ait hiçbir delil yoktur. Kilo vermenin sıhhate yararının lakin onu sürdürebilirseniz kelam konusu olacağını unutmayın. Zayıflama programlarında süratlice verilen kilonun geri dönme riskinin de fazla olduğunu biliyoruz. Bu yüzden değerli olan diyeti bir ömür form haline getirmek, uzun vadede maksada ulaşmak ve uzun vadede gayesi korumak olduğu unutulmamalıdır.

Peki diyette yağı mı karbonhidratı mı azaltmalı?

Amerika’da yapılan bir çalışmaya nazaran diyetlerde yağı azaltmanın karbonhidratı azaltmaya nazaran daha fazla yağ kaybı sağladığını ortaya koymuştur. Araştırmacılar diyetleri ve antrenmanları denetim altında olan şahısları incelemiştir. Ulusal Sıhhat Enstitüsü’nün tahlillerine nazaran alınan kalori azaltıldığında yağ kaybı gerçekleşmekte fakat yağ alımı azaltıldığında bireylerin yağ kaybı olduğu ortaya konmuştur.

Amerika Ulusal Diyabet, Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsünden Dr. Kevin Hall’a nazaran karbonhidratı azalttığınızda yağ kaybı sağlanacağı kesin lakin yağı azalttığınızda kaybedeceğiniz yağ ölçüsünden mutlaka fazla değil. Bu sebeple yalnızca karbonhidratı azaltmak kilo vermek için muhakkak mantıklı bir hareket değil.

19 obez kişi ile yapılan ve günlük 2700 kalori verilen öbür bir çalışmada, bireylerin iki hafta sonunda kalori ölçüleri yağ ve karbonhidrat alımını kısıtlayarak üçte bir oranında azaltılmış. Çalışma sonucuna nazaran her iki sistemde altı gün sonra yağı azaltan bireyler 463 g kaybederken karbonhidratı azaltanlar 245 g yağ kaybetmiştir.

Bu çalışmaların sonucuna nazaran bilhassa karbonhidratın azaltılmasını savunan diyetlerin (Dukan Diyeti, Karatay Diyeti) maskesinin düştüğünü görüyoruz. Çalışmalar bilhassa düşük glisemik indeksli tam tahıllı besinlerin sağlıklı besinler olduğunu ortaya koymuştur.

Başa dön tuşu