Bayramda Beslenme Önerileri

Ramazan ayı boyunca yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmak için sağlıklı ve sistemli beslenmeniz gerekiyor. Bu bağlamda, bayramda misafirliklerde ve ailece yenen yemeklerde sofraların zenginliğine kapılıp çok fazla ölçüde ve ağır yemekler yemek hem kilo denetimi hem de sıhhat açısından zorlayıcı olacaktır. Hazımsızlık ve mide sorunlarından başlayarak, kan şekerinde dengesizliklere ve tansiyona kadar gidebilen sıhhat sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız bu mevzuda dikkatli olmanızda yarar var.

Bayramda Beslenme Teklifleri

  • Eski beslenme alışkanlıklarınıza yavaş yavaş dönün. Uzun mühlet oruç tuttuktan sonra bedeniniz farklı bir tertibe alışmakta zorlanabilir. Birinci başta günde 3 ana öğün ile başlayın ve günler geçtikçe teker teker orta öğünler ekleyin. Günde 3,4,5,6 öğün halinde yavaş yavaş artırarak gidebilirsiniz.

  • Şerbetli tatlılardan vazgeçemiyorsanız, bayram müddetince mümkün olduğu kadar arzuladığınız ölçünün yarısını yerseniz ve izleyen öğünde de zerzevat yüklü beslenirseniz, daha az kalori almış olursunuz. İleride bu fazlalığı eritmek de daha kolay olacaktır.

  • Bayram sofrasında tüm yemek çeşitlerinden atıştırmak yerine, tabağa alıp onları bitirmeye çalışmak, ne ölçü yendiğini görmeye fayda. Bu türlü yaparak, midenin yanında gözün doymasını da sağlamış olur. (Normalden küçük tabaklar da yardım eder)

  • Yemek yerken besinleri âlâ çiğneyin. Azar azar ve yavaş yavaş yiyin, böylelikle daha az besin tüketerek tokluk hissine ulaşmış olacaksınız.

  • Fiziksel aktiviteyi de unutmayın, o da yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırmaya çok yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, asansör yerine merdivenleri kullanarak yahut bahçe işleriyle uğraşarak bile fizikî aktivite seviyenizi artırabilirsiniz.

  • Ramazan ayı boyunca bedeniniz susuzluğa alışmış olabilir; lakin bilhassa yaz aylarında daha fazla su kaybı yaşadığınız için çokça su (günde 1,5-2 litre kadar) tüketmelisiniz. En azından saat başı bir bardak su içmeye çalışın.

  • Sahur vakitlerinden kalma bir alışkanlıkla gece geç saatlerde yemek yemeyin. Onun yerine gece orta öğünlerinizde (yatmadan 2 saat kadar önce) meyve ya da yoğurt üzere besinleri tercih etmeye çalışın.

  • Misafirliklerde çokça ikram edilecek çay ve kahve ile yüklü bir kafein bombardımanına tutulacağımız bayram ziyaretlerinde mümkün olduğunca günlük limitlerinizi aşmamaya dikkat etmelisiniz. Çarpıntı, su içmemeye bağlı baş ağrısı, uykusuzluk üzere problemleri da doğurabilecek durumla baş edebilmek için günlük su alımınızı muhafazaya, kafeinli içecek tüketiminizi de her zamanki oranlarda muhafazaya dikkat etmeli, bitki çayları tüketmeye de çaba etmelisiniz. Bilhassa yemek sonrası içilen rezene, biberiye, adaçayı, form çaylar, ıhlamur ve papatya yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu