Dışarıda En Doğru Menü Nasıl Seçilir?

  • Dışarıda En Gerçek Menü Nasıl Seçilir?

“Haftanın 5 günü sokaktayım her gece bir program var ben nasıl diyet yapacağım?” diye yakınan birçok bireyden birisi de “Siz“ olabilirsiniz ve haksız da sayılmazsınız. Zira toplumsal hayatın kıymetli bir modülünü, dışarıda yapılan tertipler oluşturmaya başladı. Özel parti ve kutlamalar, öğlen yemeği toplantısı, kahve sohbetleri, çay partileri, kahvaltı davetleri, brunch için açık büfeler göz gerisi edilemeyecek kadar fazlaca hayatımıza girdi. Meskende yemek yemek her vakit daha kolaydır zira yemek menünüz ve içeriğinde kullandığınız materyaller ile ölçüleri denetiminiz altındadır. Fakat restoranda yemek seçerken zorlanıyor olabilirsiniz. Varlıklı çeşitlilikte menüler ve ana yemek öncesinde gelen birbirinden lezzetli başlangıçlar zeytinyağı ve sıcacık ekmekler diyet planını büsbütün bozmaya sebep olabiliyor.

Diyet programı takip eden birçok kişi için restoranda yemek yemek seçenekler ortasında bile değildir halbuki buna gerek yok! Şayet sizde diyet yaparken restoranlardan uzak duranlardansanız, size vereceğim püf noktaları ile diyet programınızı bozmadan en sevdiğiniz restoranda arkadaşlarınızla birlikte yemeğinizi gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.

1. Ekmeğin masadan kaldırılmasını isteyin

Birçok restoranda, garsonunuz siz sormadan masanıza birinci olarak ekmek sepetini bırakır şayet çok aç olarak masaya oturduysanız eliniz ister istemez ekmek sepetine kayacaktır. Ekmek sepetinin içinde çeşitli içerikteki ekmekler, grisiniler ve minik tuzlu bisküvilerde olabilir.

Ancak fazla kalori alımını engellemek ve diyetinizi bozmamak için birinci adım ekmeği pas geçmeniz olacaktır. Garsonunuzdan ekmek sepetini kaldırmasını yada hiç getirmemesini söyleyebilirsiniz böylelikle göz görmeyince gönül katlanır ve birinci evreyi kalori almadan atlatmış olursunuz. Tabi ekmek sepeti ile birlikte gelen zeytinyağını da unutmayalım, her ne kadar yararlı bir yağ olsa da 1 gramı 9 kalori içeriyor, bu hakkınızı yemekte kullanmayı deneyin.

Menüyü incelediğiniz ve sıra siparişe geldi;

2. Sağlıklı içecekleri tercih edin

Yemek sırasında yapılan en büyük yanılgılardan biri de içecek sipariş ederken ortaya çıkıyor. Sıvı kalorileri asla göz arkası etmeyin. Alkol, meyve suyu ve asitli içecekler neredeyse yediğiniz yemeğin yarısı kadar kalori içerir. Öğlen yemeği için ben “SU” yahut maden suyu içmenizi öneririm. Sade su içmek istemiyorsanız içine limon dilimi atabilir yahut biraz taze meyve suyu ekletebilirsiniz. Şayet su ve maden suyu haricinde tercih yapacaksanız diyet içeceklerden tercih etmenizi öneririm. Akşam yemeğinde eşlik etmeniz gereken bir kutlama yahut özel bir yemek varsa o vakit tercihiniz rakı yahut votka üzere yüksek alkollü bir içecek yerine şarap olabilir erkekler için 2 kadeh bayanlar için bir kadeh tercih edilebilir, beyaz yahut kırmızı fark etmez.

3. Aperatiflerden uzak durun

Aperatifler çoklukla kızartılmış yiyeceklerden oluşur. Kızarmış kalamar, peynir, kızarmış patates köfteleri yahut soğan halkaları ile taban soslar yemek öncesi kulağa güzel geliyor fakat kızartma süreci uygulandığı için kalorileri ikili katlanmış olarak almanıza sebep olacaklardır. Restoranda sağlıklı yemek için ana yemeğe odaklanmanızı öneririm. Şayet başlangıçlara hayır diyemediyseniz o vakit ana yemeği bir arkadaşınızla paylaşarak kalori istikrarı yaratabilirsiniz

4. Doymak için salata seçin

Garsonlar sipariş alırken evvel çorba yahut salata isteyip-istemeğimizi sorarlar. Bu durumda tercihiniz salatadan yana olsun. Çorba da yeterli bir seçenektir lakin içerikleri de hayli kıymetlidir birçok restoranda çorbalar kremalı ve tuz içeriği yüksek olabiliyor. Ana yemek öncesinde light soslar ile (light sos seçenekleri yoksa salatanızı sossuz isteyip kendiniz limon, sirke, nar ekşisi ve 1 tatlı kaşığı yağ eklemesi yapabilirsiniz) salata tercihi yapmak lifli özelliğinden ötürü sizi hayli doymuş hissettirecektir.

5. Ana yemek yanına garnitür olarak zerzevat seçimi yapın

Ana yemeklerin yanında en az bir yan yiyecek bulunur ve çoklukla püre, kızarmış-fırınlanmış patates, pilav ile servis yapılırlar. Lakin bu nişastalı seçenekler yerine zerzevat sote yahut yeşillikler isterseniz tahminen yemek sonrası bir-iki çatal tatlı almak için kendinize daha keyifli bir kalori hakkı yaratabilirsiniz.

6. Yemeklerin yarısını konuta götürebilirsiniz

Bu teklifim bilhassa meskende yalnız yaşayanlar için çok düzgün bir seçenek olacaktır. Restoran yemekleri genelde porsiyon olarak büyüktür bu durumda garsondan yemeğin yarısını getirmesini kalan yarısını ise paket yapmasını rica edebilirsiniz. Çok alışık olmadığınız bir durum ise birinci başta utanabilirsiniz lakin sonra alışacaksınız üstelik hem mideniz hem de cebiniz için yararlı bir iş yapmış olacaksınız.

7. Yağsız protein içerikli yemekler sipariş edin

Ana yemek seçimi yaparken dedektif titizliği gerekebilir zira yemeklere eklenen soslar sandığınızdan daha fazla kalori almanıza sebep olabiliyor. Bunun için garsonunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Yağsız protein için; ızgara balık ve ızgara tavukgöğsü en yeterli seçeneklerdir.

Aynı vakitte proteinler daha çok doygunluk hissi verirler. Sosların içeriğini kesinlikle sorgulayın.

8. Yüksek karbonhidratlı yemeklerden uzak durun

Kocaman bir tabak makarna yahut büyük bir sandviç sebzelerle birleştiğinde kulağa sağlıklı üzere geliyor fakat yüksek karbonhidrat içerdiği için sık tercih etmeniz diyetinizi bozmanıza neden olabilir. Şayet sandviç seçiminizi kepekli, marul-sebze içerikli ve mayonezsiz tercih ederseniz daha düşük kalori alabilirsiniz. Makarna tercihi yaparken de mümkünse tam tahıllı yada kepekli üzerine ise domates sos olmasına ihtimam gösterin. Kremalı makarnalardan uzak durun.

9. Menüde sağlıklı opsiyonları arayın

Günümüzde birçok restoran sağlıklı ve düşük kalori seçeneği olan menüler hazırlamaya itina gösteriyor. Hatta düşük kalorili beslenmek isteyenler için birbirinden lezzetli ve sağlıklı seçenekler hazırlayıp kalori içeriklerini de belirtiyorlar böylelikle ne yediğinizin farkında oluyor ve diyetinizin dışına çıkmıyorsunuz. Bazen günün menüsü bile size uygun olabilir menü dışındaki seçenekleri de sormayı alışkanlık haline getirmeye çalışın.

10. Sağlıklı tatlı seçin

Diyet yaparken, haftada bir-iki sefer düşük kalorili ve sağlıklı bir tatlı keyfi yapmanızda çok büyük bir sakınca yoktur. Tercihleriniz; küçük porsiyon sütlü tatlı, sorbe, dondurulmuş meyveli yoğurt yahut kaymaksız meyve tatlıları olabilir.

Başa dön tuşu