Bebek Beslenmesi Danışmanlığı

Ayına uygun büyüme ve gelişmenin sağlanabilmesi için bebeğin kâfi ve istikrarlı beslenmesi sağlanmalıdır. Bebeklerin beden yapıları yetişkin vücudu ile tıpkı özelliklere sahip değildir.

Bebekler süratli büyür. Ayına uygun büyüme ve gelişmenin sağlanabilmesi için bebeğin kâfi ve istikrarlı beslenmesi sağlanmalıdır. Bebeklerin beden yapıları yetişkin vücudu ile tıpkı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle, gereksinimleri ve beslenme biçimleri de yetişkinler ile tıpkı olamaz. Bebek beslenmesi, beslenme biliminin bir kısmıdır ve bu bilim kısmının emeli; bebeklerin kâfi ve istikrarlı beslenmesini sağlayarak optimum büyüme ve gelişmeyi desteklemek, gelecek kuşakların sağlıklı olmasını sağlamaktır.

Bebekler, hayatlarının birinci altı ayında yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Birinci altı aydan sonra ise uygun tamamlayıcı besinlere geçilmelidir. Çeşitli nedenlerden dolayı birinci altı ay anne sütü alamayan bebeklerin kâfi ve istikrarlı beslenebilmesi için besinsel gereksinimleri yeterli hesaplanmalı ve bu gereksinimlere yönelik hazırlanan beslenme programı da, bebeğin mide kapasitesine nazaran planlanmalıdır. Bu süreçler kesinlikle bir uzmanla yürütülmelidir.

Bebekler altıncı ayın sonunda tamamlayıcı besinlere geçerken, genelde zorlanırlar. Bunun nedeni bu güne kadar daima sıvı besinlere ve emmeye alışmış olmalarıdır. Bebekler yemek yemeyi reddedebilir. Bu nedenle annelerin tamamlayıcı besinlere başlarken uygulamaları gereken püf noktalarını âlâ bilmeliler. Birtakım bebeklerde beslenme ile ilgili görülen bir başka sorun da iştahsızlıktır.

İştahsızlığın nedeni diş çıkarma, kansızlık yahut hastalık üzere fizyolojik nedenler olabileceği üzere, annenin yanlış uygulamalarından da kaynaklanıyor olabilir. Nil Diyet’te annelere verilen beslenme eğitimi ile tamamlayıcı besinlere başlama periyodunda anneler zorluk çekmezler.

Bebeklerin büyüme eğrilerinin sistemli olarak takip edilmesi kıymetlidir. Büyüme takip çizelgeleri, bebeğin ayına uygun büyüme ve gelişme içerisinde olup olmadığını kıymetlendirir. Büyüme geriliğinin saptanması için bu çok değerlidir.

Bebek beslenmesi danışmanlığında maksat; bebeğin kâfi ölçüde anne sütü almasını, altı aydan sonraki periyotlarda uygun tamamlayıcı besinleri tüketmesini sağlamak. Böylelikle bebeğin büyüme ve gelişmesi tertipli olarak desteklenir.

Başa dön tuşu